5 rád, ako sa postarať o vianočný stromček

5 rád, ako sa postarať o vianočný stromček

Možno aj vy patríte medzi tisíce zákazníkov, ktorí sa v týchto dňoch chystajú zájsť do našich predajní, aby ste si tu vybrali z ponuky kaukazských jedlí svoj tohtoročný vianočný stromček. A možno vám príde vhod niekoľko typov, ako si uchovať stromček čo najdlhšie svieži.


Skúsený lesník, pán Michal Šutka radí toto:

  • Rezaný stromček ponorte do vyššej nádobky s vodou a nechajte v chladnom prostredí až dovtedy, kým ho nebudete zdobiť.
  • Predtým ešte skráťte spodok kmeňa o niekoľko centimetrov. Čerstvým rezom dokáže strom prijať až 5 l vody, a vydrží tak dlhšie svieži.
  • Dajte pozor, aby do vody bola ponorená aj časť kmeňa s kôrou, stromy totiž sajú vodu pletivom umiestneným pod ňou. Takto môžete jedľu nechať stáť na balkóne, terase alebo na chladnej chodbe až do Štedrého dňa.
  • Odporúčame zadovážiť si stojan, do ktorého je možné naliať vodu, aby stromček mohol piť aj počas vianočných sviatkov. Možno budete musieť kmeň trocha orezať, aby so do stojana vošiel. Dejte pritom pozor, nech kôra opäť dosahuje až do vody v nádobke.
  • Vianoce skončili? Ak si nie ste stopercentne istí, že na stromčeku nezostali akékoľvek zvyšky ozdôb (staniol, drôtiky, plasty, vosk atď.), v žiadnom prípade nenoste stromček na skŕmenie domácim zvieratám alebo do lesa! Zhltnutie zvyškov ozdôb by mohlo byť pre zvieratá smrtiace. Vhodným a ekologickým riešením je rozdrviť stromček do kompostu či ho odviezť do zberného dvora.