Vyberáte krmivo? Čítajte aj malé písmenká!

Príde vám džungle malých písmeniek na vreciach alebo konzervách s krmivom nepriechodná? Poradíme, ako vybrať pre vášho domáceho miláčika zodpovedajúce krmivo.

Stačí sedliacky rozum a základná znalosť životosprávy. Dôležité je tiež nahliadnutie do peňaženky, koľko si môžete dovoliť za krmivo zaplatiť.


Čo by nemalo chýbať

Vybirate-krmivo_pes_kocka_str3_1.jpgKrmivo by malo obsahovať tri základné zložky: bielkoviny, tuky a sacharidy. Bielkoviny a tuky by mali byť hlavne živočíšneho pôvodu, ideálnym zdrojom sacharidov sú zemiaky alebo ryža. U zdravých psov zvyčajne nevadí viac druhov mäsa pohromade či pšenice alebo kukurice ako zdroj energie. U psov s citlivejším zažívaním je však vhodnejšie krmivo jednodruhové, prípadne bezobilné.
V zložení krmiva nesmie chýbať vitamíny (urýchľujú biochemické reakcie a podieľajú sa na metabolizme) a minerály (na výstavbu kostí a tkanív, ale aj ako biokatalyzátory). K vhodným doplnkom patria esenciálne mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciálne aminokyseliny a prebiotiká, uľahčujúce trávenie. U šteniat, psov veľkých plemien a starších psov s opotrebovanými kĺbmi je vhodné dodávať tiež kĺbovú výživu.

Hlavne živočíšne bielkoviny

Výrobca musí na obale jasne deklarovať zloženie krmiva. Použité suroviny sa uvádzajú zostupne podľa percentuálneho zastúpenia - tých, ktoré sú uvedené na prvých miestach, je teda v krmive najviac. Povinne zo zákona sa uvádza obsah bielkovín, tuku, vlákniny, vitamínov A, D3, E, vápnika, fosforu, medi a popola (nejde o popol primiešaný v krmive, hodnota ukazuje, koľko zle stráviteľných anorganických zložiek by zostalo po úplnom spálení granúl). V živočíšnych múčkach sú hlavným zdrojom popola kosti - čím viac popola, tým viac kostí v krmive a menej mäsa. Obsah by sa mal v priemere pohybovať do 8%. U krmív s vlhkosťou vyššou ako 14% (polomäkké granule a konzervy) sa povinne deklaruje tiež vlhkosť. Tá má u granúl ideálnu hodnotu okolo 10%. Množstvo sacharidov nie je legislatívne zakotvené.
U bielkovín nerozhoduje ani tak samotné množstvo ako zdroj. Bielkoviny a tuky sa totiž delia podľa pôvodu na živočíšne a rastlinné a vzhľadom k tomu, že psy i mačky sú prevažne mäsožravce, ich tráviaci systém ďaleko lepšie spracuje krmivo, ktoré pochádza zo živočíšnych zdrojov. Na prvom či druhom mieste v zložení u psov a na prvom mieste u mačiek by preto mala byť významne zastúpená živočíšna zložka: mäso.

Nie je mäso ako mäso

U granúl ale pozor na rozdiel medzi čerstvým a sušeným mäsom: musíte vedieť správne rozkľúčovať percenta. Čerstvé mäso totiž obsahuje 70 - 80% vody, ktorá sa pri tepelnej úprave v extrudéri odparí. Takže aj keď "čerstvé mäso" znie podstatne lepšie a v zložení sa dostane na prvé miesto, v krmive ho v skutočnosti zostane asi štyrikrát menej. Keby bol rovnaký obsah mäsa uvedený vo forme múčky, dostal by sa v deklarovaných zložkách napríklad až na štvrté miesto. To však neznamená, že čerstvé mäso ako zdroj živočíšnych bielkovín nie je v poriadku - naopak, má vyššiu výživnú hodnotu, prirodzený obsah minerálov, dodáva krmivu lepšiu chuť a je ľahko stráviteľné. V zložení s ním by sa však zároveň malo objaviť aj sušené mäso alebo mäsová múčka.
Naozaj kvalitné krmivo by totiž malo obsahovať aspoň 30% živočíšnych bielkovín z mäsa. Keď však odrátame vodu, ktorá sa odparí v extrudéri (teda vydelíme 100% čerstvého mäsa štyrmi), zistíme, že granule môže obsahovať maximálne 25% živočíšnych bielkovín z čerstvého mäsa. Zvyšok je preto potrebné doplniť v sušenej podobe. Dôležité však je, aby mäso aj múčka boli presne špecifikované podľa druhu: kuracie, jahňacie, hovädzie ad.