Koľko sypať do misky?

Záleží na tom, či budete kŕmiť granulami, alebo konzervami. Granule vyjdú lacnejšie, ľahko sa skladujú aj dávkujú a vydržia čerstvé celé týždne po otvorení balenia. Sú však suché; obsahujú maximálne asi 10% vody, takže zviera musí mať vždy na dosah misku s čistou vodou. Krmivo v konzervách má oproti granulám jednu veľkú výhodu: lepšie chutí. Konzervy zvyčajne obsahujú vyšší podiel mäsa a objem vody sa pohybuje v rozmedzí 70 - 80%. Po otvorení je nutné konzervu skladovať v chladničke a rýchlo spotrebovať. Dávkovanie platia všeobecné pravidlá:

  1. Čím mladší zviera, tým viac porcií. V období rastu tiež hrá väčšiu úlohu zloženie stravy.
  2. Šteňatá približne do 14 týždňov veku by mala dostávať 4 porcie denne.
  3. Potom až do pol roka postačí kŕmenie 3 × za deň.
  4. Dospelým psom sa dávajú 1 - 2 jedlá denne.
  5. U mačiek môže byť frekvencia o niečo častejšie a krmivo je rozdelené do menších porcií.

Ale pozor, najmä u šteniat v kritickom období rastu je potrebné dbať na pozvoľný vzostup hmotnosti, aby sa kosti stačili sýtiť vápnikom. Vyrastie pes príliš rýchlo, vytiahnu sa kosti do dĺžky, ale budú tenké, takže neskôr neunesú pribúdajúcou váhu svalov. S nadmernou záťažou potom hrozí poruchy vývoja pohybového aparátu. Veľké plemená sú viac ohrozené aj ďalším rizikom spojeným s kŕmením: torziou žalúdka, kedy sa žalúdok naplnený jedlom otočí okolo pozdĺžnej osi. Chirurgický zákrok je v tomto prípade nevyhnutný, dobre však funguje prevencia: zachovávajte dôsledný kľud po jedle, aby pes mohol všetko v pokoji stráviť.
A koľko teda sypať do misky? Podľa Waltham (Výskumné centrum pre výživu a starostlivosť o malé zvieratá) môžete u dospelých psov a granúl strednej kvality počítať približne 200 g krmiva / 10 kg hmotnosti psa / deň. Dávky kompletného mokrého krmiva váži kvôli obsahu vody podstatne viac, v priemere 600 g / 10 kg hmotnosti / deň. Mačacie porcie sú 3 až 5-krát menšie. Ide však o hodnoty veľmi približné, kvalitnejšieho krmiva totiž stačí dávať skoro o polovicu menej. Pre presnejšie orientáciu sa preto vždy musíte pozrieť na balenie, kde bývajú uvedené odporúčanej dennej dávky. Ale aj tak ide iba o orientačné množstvo. Záleží totiž tiež na starobu, momentálnej záťaži a stavu zvieraťa (aktívny pes, gravidné alebo dojčiace fena, kastrovaná mačka), nehľadiac na to, že každý jedinec má iný metabolizmus. Ako potom spoznáte, že kŕmite dobre? Na samotnom miláčikovi: Ak je čulý, ale nepriberá, má hustú, lesklú srsť a iskru v oku, potom je všetko v najlepšom poriadku.