Farebná jeseň s vôňou dreva

Farebná jeseň s vôňou dreva
Po dlhom a teplom lete prišla farebná jeseň a nebude to dlho trvať, než sa budeme hriať doma pri krbe. Kto chce mať pokojnú zimu plnú tepla a vône praskajúceho dreva, nemal by s jeho prípravou otáľať. Na prípravu dreva treba využiť niektorý z posledných teplejších dní. A mnoho ich už nebude.Možností spracovania palivového dreva je veľa. Tým najrozšírenejším a najpoužívanejším nástrojom na spracovanie dreva je reťazová píla. Môžete vyberať z píl benzínových, elektrických alebo stále obľúbenejších AKU modelov.

Ako vybrať pílu
V prvom rade je potrebné si povedať, na kú prácu a kde budete pílu používať. Na prerezávanie stromov na záhrade, narezanie dreva na ohnisko či do krbu alebo na tesárske práce je vhodná píla elektrická.
Využijete ju všade tam, kde máte zaistený prívod elektriny.
V čom je prednosť elektrických píl? „Oproti benzínovým pílam sú lacnejšie, nenáročné na údržbu, ľahšie a menej hlučné,“ vymenúva hlavné klady Martin Suchý, odborník na reťazové píly zo spoločnosti Mountfield.
Stačí vám strážiť množstvo oleja a musíte tiež kontrolovať, aby bol reťaz správne ostrý. Bonusom je aj ľahké napínanie a výmena reťaze bez použitia náradia.
Keď potrebujete spracovať veľké množstvo dreva, siahnite po silnejšej benzínovej píle. Sú ideálne pre prípravu palivového dreva a pravidelné rezanie v lese aj na záhrade. „Disponujú silnými motormi a tie najvýkonnejšie píly, zaradené do kategórie profesionálnych píl, zastanú obrovské množstvo práce a oceníte ich spoľahlivosť,“ dopĺňa Martin Suchý.
Stále žiadanejšie sú dnes aj AKU píly. Nepotrebujete benzín ani elektrinu, pretože pracujú na jednu batériu, ktorú navyše môžete použiť aj s ďalšími strojmi z radu AKU náradia.


Benzínová píla Oleo-Mac GS 520 v akcii.

Po rezaní nám často ostane veľa odpadu, ktorý je škoda len tak vyhodiť. Konáre môžeme vďaka technike ekologicky zlikvidovať a odpad ešte využiť. Tým správnym pomocníkom je drvič alebo štiepkovač. Drviče rozsekajú vetvy na drobné kúsky, ktoré potom môžete použiť ako mulč. Štiepkovače ich spracujú na menšie odštiepky, s ktorými sa dá prevzdušniť kompost, prípadne po preschnutí rozkurovať kachle.

Štiepačka uľahčí prácu
Keď máte drevo narezané na kláty, či už pomocou reťazovej či okružnej píly, väčšinou tým práca nekončí. Ešte ho potrebujete ďalej spracovať, to znamená kláty naštiepať na menšie kusy.
Najbežnejším spôsobom je klasická sekera. Stačí vám klát na štiepanie, často budete potrebovať aj štiepacie kliny a idete na to.
Výber sekery by človek nemal podceniť. Dnes už existujú modely vyrábané v súlade s najmodernejšími technológiami. Poriska sú z kompozitu vystuženého sklenými vláknami, hlava z kovanej uhlíkovej ocele potiahnutá teflónom pre ľahký prienik do dreva. Prácu vám kvalitná sekera rozhodne uľahčí.


Špičková sekera PATRIOT XL Profi, na ktorú výrobca poskytuje 10-ročnú záruku.

Keď potrebujete rozštiepať veľké množstvo dreva a ešte k tomu dlhšie polená, dobre viete, aká je to drina. Prácu si môžete výrazne uľahčiť aj urýchliť štiepačkou dreva.
Súčasný trh ponúka horizontálne a vertikálne varianty hydraulických štiepačiek. Sú niekoľkonásobne rýchlejší ako sekera, za štvrť hodiny s nimi môžete naštiepať až 15 metrových klád. Za jedno popoludnie tak pripravíte drevo, ktoré vám vydrží na celú vykurovaciu sezónu.


Štiepačka dreva Powerlog 10 t Profi spracuje polená dlhé až 130 cm s priemerom až 40 cm. Polená je možné poliť aj štvrtiť vďaka štvorramennému klinu.

Záleží na potrebách každého, či zvolí štiepačku horizontálnu alebo vertikálnu. Ide o stroje robustnej celokovovej konštrukcie s jednoduchým ovládaním, funkčnými kolieskami pre dokonalú mobilitu a výkonnými elektromotormi.
V prípade vertikálnych typov je navyše samozrejmosťou trojúrovňový polohovateľný stôl, vďaka ktorému je možné spracovávať polená v širokom rozpätí dĺžky. Štiepačky majú rozdielne štiepacie tlaky a tie najvýkonnejšie si poradia s polenami dlhými až 130 cm.
Ak niektorého z týchto pomocníkov použijete, spracovanie dreva bude príjemnou činnosťou. A potom už sa môžete tešiť na dlhé zimné večery pri plápolajúcom ohni vo vašom krbe alebo krbových kachliach.
 
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať