Grilovacia sezóna skončila, gril volá po údržbe!

Grilovacia sezóna skončila, gril volá po údržbe!

Koniec leta so sebou prináša aj koniec niektorých radostí, ako je záhradné grilovanie. Gril pre vás pripravoval voňavé pochúťky, často pracoval vo dne v noci, a teraz potrebuje načerpať nové sily do ďalšej sezóny. Ako mu pomôcť?

Odstráňte popol a všetky ostatné nečistoty zo dna ohniska. Stačí na to iba jemná kefka a mydlová voda. Kefku môžete použiť aj na očistenie horákov a mriežok na pečenie, ktoré potriete kuchynským olejom. Otočte ovládacie gombíky horákov grilu do polohy „HIGH“ a nechajte ich horieť po dobu 5 minút -- tento postup zaistí zhorenie zvyškov z grilovania, a tým uľahčí čistenie grilu. Zaistite, aby veko bolo počas tohto postupu otvorené.
Pri čistení plynového grilu nezabudnite na odkladaciu skrinku a misky Aromaz systému, ak je ním váš gril vybavený. Zakrytím horákov hliníkovou fóliou zabránite, aby sa do otvorov horákov dostal hmyz alebo iné nečistoty.Odpojte prívod plynu z plynovej fľaše a skontrolujte gombíky horákov a rozvody plynu. Prekontrolujte, či sú všetky prípojky utesnené a hadičky neporušené. Plynovú fľašu uchovávajte v suchom a dobre vetranom priestore. Ak skladujete gril vo vnútri, plynovú fľašu odpojte a nechajte vonku.
 
Skladujte v suchu a chlade
Rovnako ako z grilov na plyn odstráňte aj z grilov na drevené uhlie všetok popol. Grilovaciu mriežku vyčistite jedlou sódou alebo špeciálnym čistiacim prostriedkom. Najlepšie sa na to hodí jemná kefka. Keď bude grilovací rošt čistý, namažte ho vrstvou oleja. Ak ste majiteľmi grilu na drevené uhlie s ventilačným systémom v podobe kovovej nohy, z časti, kam bežne vylievate zmes vody a popola, odstráňte všetko, čo tam nepatrí.
Nezabudnite na grilovacie príslušenstvo -- odstráňte zvyšky jedla, aby ste s prvými lúčmi slniečka odštartovali prípravu pochúťok s čistými pomôckami.
Nenechávajte grily nechránené pred vonkajšími poveternostnými podmienkami a neskladujte ich vo vlhkých a mokrých priestoroch, ale na chladnom a suchom mieste.
 
Rôzne modely grilov sa môžu riadiť rôznymi pravidlami údržby. Preto sa vždy riaďte pokynmi z manuálu od výrobcu.