Keď robot kosí, vy odpočívate

Keď robot kosí, vy odpočívate

Keď sa povie robot, vybaví sa mnohým z nás svetoznáma dráma R.U.R. od Karla Čapka, montážna linka modernej automobilky alebo kuchynský pomocník. Ale trend sa nedá zastaviť a roboty masovo vtrhli už aj do našich záhrad.

Neveríte? Zoznámte sa. Na sprievodnom veľkom obrázku je skutočný skvost a novinka v sortimente Mountfieldu – robotická sekačka MTF 2000 S, ktorá má ešte dve modelové sestry. Líšia sa podľa veľkosti kosenej plochy, počtu zón, v ktorých pracujú, a tiež podľa kapacity batérie. Najvýkonnejší model z nášho obrázka dokáže kosiť plochu až 2000 m2 a na jedno nabitie vydrží pracovať až 4 hodiny. Poháňajú ho totiž hneď 3 Li-Ion batérie 2,5 Ah.

Všetky tri robotické modely pokosia záhradu za vás. Majú šírku záberu 25 cm a výška kosenia sa dá nastaviť v rozmedzí 2,5 – 6 cm. Sú vybavené aj Bluetooth adaptérom, vďaka ktorému môžete stroj ovládať dokonca aj cez mobil.

Ich prácu pritom sleduje niekoľko chytrých senzorov, ktoré samy vyhodnocujú, aký spôsob kosenia zvoliť. Vďaka tomu sa napríklad dokážu aj samy schovať pred prípadným dažďom. Rýchle pokrytie celej kosenej plochy bez vynechaných miest zabezpečí kombinácia náhodného spôsobu kosenia so špirálovitým pohybom. Ten kosačky zvolia vo chvíli, keď zájdu do vyššej trávy.

Jedným slovom paráda. Robot pokosí záhradu, zatiaľ čo vy máte voľný čas na relax, rodinu či koníčky. Pokiaľ sme teraz prebudili vašu zvedavosť a chcete vedieť viac a roboty uvidieť na vlastné oči, zastavte sa v ktorejkoľvek našej predajni.

Prvé dva najvyššie modely pracujú až v 4 na sebe nezávislých zónach. Vedia sa presunúť aj cez betónové alebo dláždené chodníčky medzi nimi (pokiaľ sú na úrovni trávy).
Naše robotické kosačky rozpoznajú, keď im dochádza v batérii energia a samy si zájdu do nabíjacej stanice. Keď sú zase v kondícii, samy vyjdú a začnú opäť kosiť.