Krovinorez: stroj pre každú záhradu

Krovinorez: stroj pre každú záhradu

Jeseň v záhrade -- to je čas činorodosti a príprav na zimu. Čas zberu, sadenia a presádzania, uskladnenia či konzervovania ovocia a zeleniny, zazimovania atď. Ale je to tiež čas, keď je ešte stále potrebné starať sa o základ každej záhrady, teda o trávnik. V tohtoročnej bláznivej sezóne sa výborne osvedčili krovinorezy. Potrebovať ich budete aj teraz.

Tohtoročná sezóna bola plná klimatických zvratov -- začiatkom jari sme boli zaskočení mimoriadnym množstvom zrážok, ktoré boli v priebehu leta vystriedané dlhým obdobím sucha. A teraz? Teraz opäť zrážky, ktoré pre trávnik znamenajú tie najlepšie podmienky pre bujný rast. Nezriedka sa tak stáva, že ak sa oneskoríme s kosením, rotačné kosačky potom môžu mať problémy. V takom prípade pomôžu krovinorezy.


Sú to univerzálne stroje, ktoré si nájdu využitie v každej záhrade, a to aj na tých pozemkoch, ktoré kosíme len niekoľkokrát do roka. Vešajú sa na ramenné či chrbtové popruhy, vďaka čomu s nimi môžeme pohodlne pracovať aj v ťažko prístupných miestach, ako sú svahy, rokliny, priekopy a pod. Výkonnejšie modely zvládnu aj plošné kosenie. Vzhľadom k tomu, že váha stroja sa v popruhoch „rozloží“, vydržíme bez premáhania kosiť aj dlhšiu dobu.

„Moderné krovinorezy využívajú širokú škálu moderných prvkov, ktoré zabezpečujú dokonalý komfort pri práci a vysokú efektivitu,“ konštatuje produktový manažér Tomáš Maryška. Vstrekovač paliva (primer), poloautomatický sýtič alebo dekompresný ventil pomáhajú k veľmi ľahkému štartovaniu bez nutnosti vynakladať zvláštne úsilie. Antivibračný systém v podobe sústavy pružín alebo silentblokov potlačí nepríjemné vibrácie na minimum. Ak podobný prvok vo výbave krovinorezu chýba, je obsluha nútená robiť časté prestávky kvôli únave.

K základnému príslušenstvu patrí strunová hlava, ktorá sa používa na kosenie bežného trávnika. Štandardom by dnes mala byť poloautomatická strunová hlava so systémom Tap & Go, ktorý dokáže po ľahkom pritlačení na zem sám vysunúť strunu. Táto blesková operácia sa odohráva za chodu stroja; struna je vzápätí automaticky skrátená na príslušnú dĺžku, a to čepeľou integrovanou v kryte krovinorezu. Stretnúť sa už tiež môžeme s hlavou Load & Go, ktorá umožňuje mimoriadne ľahké navíjanie vyžínacej struny bez nutnosti rozoberania strunovej hlavy.
 


Jedna z najväčších výhod krovinorezov spočíva v ich univerzálnosti. Ak treba zlikvidovať prerastenú tuhú trávu, mladinu alebo kroviny, vymení sa strunová hlava za troj-, štvor- alebo osemzubový kotúč alebo za trojramenný nôž. S náletmi aj so slabšími drevinami si poradí 22 -- alebo 80-zubový kotúč.

„Naša ponuka obsahuje širokú paletu modelov od dvoch popredných svetových výrobcov Oleo-Mac a Solo. V oboch prípadoch ide o špičkové stroje najvyššej kvality použitých materiálov, spracovania, ktoré vynikajú radom komfortných a technických prvkov aj premyslených ergonomických riešení,“ hovorí Maryška.

Vyberáme konkrétny stroj

Pri rozhodovaní sa o výbere konkrétneho stroja by sme mali dokonale uvážiť predovšetkým účel, na ktorý krovinorez využijeme, rozlohu a terén plochy, na ktorej budeme pracovať. Iný stroj si skrátka zaobstará človek, ktorý potrebuje z času na čas vyčistiť okolie plota alebo skalky, iný si zaobstará majiteľ sadu a iný vyberie profesionálna firma na čistenie verejných priestorov. „Ďalšou výhodou našej ponuky je kompletná paleta modelov -- od čisto rekreačného až po profesionálne využitie,“ doplňuje Maryška.

Ďalším vodidlom pri výbere by mali byť garančné záruky a servisné možnosti. Väčšina našich zákazníkov vie, že Mountfield ponúka posezónne prehliadky zadarmo, s ktorými sa spája aj zvýhodnené servisné úkony. Ďalej sme si kvalitou našich strojov natoľko istí, že sa na ne neobávame poskytovať až sedemročnú záručnú dobu.