Postarajte sa pred zimou o svoj trávnik. Vertikutujte!

Postarajte sa pred zimou o svoj trávnik. Vertikutujte!

Mach, zvyšky starej trávy a odumretá steblá -- trávna plsť sa počas vegetačného obdobia udomácnila takmer vo všetkých záhradách a teraz prichádza čas, keď je potrebné sa jej zbaviť. Ak chcete, aby bol váš trávnik zdravý a dobre prečkal chladné obdobie, je najvyšší čas na vertikutáciu. Tráva po nej bude lepšie dýchať, prijímať živiny, svetlo aj vodu.

Vertikutátory majú nože alebo kombináciu nožov s pružinami -- to všetko umiestnené zvisle na hriadeli stroja tak, aby sa dobre dostali až k trávnej mačine. Nože dokážu narezať trávnu mačinu, vďaka čomu tráva hustne, a pružiny slúžia na vyhrabanie odumretých zvyškov trávy. Aby sme trávnik nezničili, je potrebné nastaviť správnu hĺbku vertikutácie. Tá by sa mala v závislosti na tvrdosti podkladu pohybovať okolo 4 mm.

Elektrické vertikutátory sú vhodné pre menšie plochy, sú ľahké, skladné a jednoducho sa udržiavajú. Dostupný ale musíme mať zdroj elektrickej energie s tým, že prácu nám môže komplikovať kábel. Oproti tomu benzínové vertikutátory sa dajú použiť kdekoľvek. Sú výkonnejšie a majú väčší záber, práca s nimi je tak efektívnejšia a zaberie menej času. Pri nákupe vertikutátoru je nutné vyberať kvalitné stroje. Medzi nich patria vertikutátory nemeckej značky WOLF -- Garten, ktoré ponúka práve naša spoločnosť.

Benzínový vertikutátor UV 35 B, WOLF-Garten.
Po jesennej vertikutácii môžu v trávniku vzniknúť holé miesta. Tie je potrebné dosiať vhodným osivom a pravidelne zalievať. Dôležité je na jeseň trávnik tiež pohnojiť. Jesenné trávnikové hnojivo má oproti bežnému znížený obsah dusíka, obsahuje draslík a horčík. Tráve vďaka nemu zosilnejú korienky, jej rast je utlmený, cez zimu nevymŕza a je odolnejšia voči chorobám, ako je napríklad pleseň snežná.

Starajte sa o svoj ​​trávnik, na jar spoznáte, že sa starostlivosť vyplatila!