Vertikutátory – LEKÁRI TRÁVNIKOV

Vertikutátory – LEKÁRI TRÁVNIKOV
Bez farby a energie – tak vyzerá väčšina trávnikov po zimnom spánku. Ako ich prebudiť k životu? Recept je jednoduchý. Pri dodržaním správneho postupu bude aj Váš trávnik ako z časopisu. Prvým dôležitým krokom je vertikutácia.

Na to, aby sme mali na záhrade vždy prekrásny, hustý a zdravo vyzerajúci trávnik, už nestačí len kvalitná kosačka, správne osivo a hnojivo. Počas sezóny sa totiž v každom trávniku nahromadia zvyšky pokosenej trávy, odumreté rastliny a v dôsledku toho trávnik zarastá burinou a machom vytvára sa v ňom nepriepustná vrstva, hovorí sa jej plsť, ktorá trávnik doslova dusí.

travnik.jpgRiešením je vertikutácianoze.jpg
Tá sa vykonáva špeciálnym strojom, nazývaným vertikutátor, ktorý je pri bežnom pohľade celkom podobný bežnej kosačke. Namiesto žacieho noža však pod kapotou ukrýva sústavu desiatok špeciálnych tenkých zvislých nožov alebo pružín, ktoré sú upevnené na otočnom hriadeli, nože sa šetrne zarezávajú do trávnika – čistia ho, prevzdušňujú a umožňujú mu dobre odnožovať a hustnúť. Predovšetkým mu ale pomáha rýchlo vstrebávať živiny a vlahu. Význam vertikutácie je pre zdravie trávnika veľmi dôležitý. Vďaka tejto ozdravnej kúre totiž pažiť nie len vyčistíme a prevzdušníme, ale najmä umožníme, aby toľko potrebná vlaha prenikala priamo ku korienkom. Každá kvapka sa k nim dostane skôr, ako sa stihne vypariť.

 

Ako to správne urobiť?
Vertikutácia by sa mala vykonávať na jar a na jeseň. Podľa potreby je možné trávnik šetrne prečesať aj jeden či dvakrát počas sezóny. Do jarnej vertikutácie by ste sa mali pustiť niekoľko dní po prvom pokosení trávnika kosačkou. Do jesennej vtedy, keď už to vyzerá, že trávnik už veľmi neporastie. Aby bola Vaša práca čo najúčinnejšia, je dobré ošetriť trávnik vertikutátorom v jednom smere a potom ešte raz do kríža. Po vertikutácii niekedy zostanú holé miesta, ktoré dosejte trávnou zmesou na to určenou a celý trávnik pohnojte vhodným trávnikovým hnojivom.

postup.jpg

Ktorý stroj je vhodný?
Na malú predzáhradku veľkosti niekoľkých metrov štvorcových postačia ručné vertikutačné alebo švédske hrable.
Na plochy len o trochu väčšie už budete potrebovať vertikutátor s elektrickým alebo benzínovým motorom. Práca s nimi je rýchlejšia, efektívnejšia a výsledok neporovnateľne lepší.

Elektrické vertikutátory sú veľmi tiché a hodia sa na menšie a stredné záhrady s blízkym prívodom elektriny. V našej ponuke nájdete kvalitné stroje MTF, Levita a Patriot s výkonmi od 1300 do 1800 W. popri technickej dokonalosti, prepracovanej ergonómie a vycibrenom dizajne vynikajú aj nízkou hmotnosťou, čo im umožňuje byť s minimom fyzickej námahy skvelými pomocníkmi na ošetrovanie trávnika aj v rukách žien či seniorov. Do kategórie elektrických vertikutátorov patrí samozrejme aj ďalší model z našej ponuky AKU vertikutátor Greenworks, ktorý môžete používať vďaka batérii aj tam, kde nie je prívod elektriny.

Najsilnejším strojom v našej ponuke je benzínový vertikutátor Patriot GS 40, ktorý je vďaka vysokému výkonu, záberu 40 cm a kladivkovým nožom určený pre veľké záhrady, s prehľadom zvládne aj plochy veľmi členité. Na robustnom oceľovom šasi má totiž inštalovaný štvortaktný motor s parádnym výkonom 4 kW.

 
 
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať