Rady a tipy

Najčastejšie dotazy k servisu
Potrebujete sa dozvedieť užitočné informácie o našom servise. Máme pre Vás pripravené odpovede na najčastejšie otázky.

Najčastejšie dotazy k náhradným dielom
Potrebujete zakúpiť náhradný diel? Poradíme Vám ako zistiť cenu náhradného dielu a kde a ako ho objednať.

Najčastejšie dotazy k záhradným strojom
Vlastníte alebo kupujete záhradný stroj? Viete ako často meniť olej, alebo aké palivo použiť? Tu sa to dozviete.

Najčastejšie dotazy k záhradným bazénom
Chcete mať čistú vodu v bazéne a dokázať si poradiť v každej situácii? Dobre Vám poradíme.

Ako na to…
Ponúkame Vám jednoduché rady, ktoré Vám prídu vhod pri používaní a údržbe našich výrobkov..

 

Najčastejšie dotazy k servisu

Uskutočňujete opravy strojov zakúpených u iných predajcov?Napriek tomu, že v rámci programu starostlivosť o zákazníkov vybudovala spoločnosť Mountfield v Slovenskej republike bezkonkurenčne širokú a dostupnú sieť vlastných servisných stredísk, opravy strojov zakúpených u iných predajcov neprevádzame. Na stroje zakúpené u iných predajcov nemáme k dispozícii technické podklady, originálne náhradné diely apod.
Informáciu, kde je možné uskutočniť opravu výrobku, Vám musí podať Váš predajca.
Výnimku tvoria stroje s motormi Briggs&Stratton. Na všetkých servisoch zaisťujeme záručný aj pozáručný servis a všetky originálne náhradné diely. Ak je motor osadený na výrobku, ktorého servis neprevádzame, prevedieme potrebné úkony len na samotnom motore.

Je nutné sa na servis záhradného stroja objednať?
Akýkoľvek výrobok môžete priniesť do servisu na prehliadku, údržbu alebo opravu bez predchádzajúceho objednania.

Prevádzate servis na počkanie?
Jednoduché servisné úkony, ako je napr. brúsenie reťaze motorovej píly, výmeny filtrov a sviečok apod. sa snažíme prevádzať našim zákazníkom na počkanie. Zložitejšie servisné zásahy, ktoré vyžadujú zo strany servisného technika viac času, nie je možné prevádzať na počkanie.

Aký je termín na uskutočnenie opravy?
Veľmi dobre si uvedomujeme, že výrobok máte preto, aby Vám slúžil. Všetky opravy sa preto snažíme prevádzať v čo možno najkratšom termíne, obvykle v rámci niekoľkých dní.  V špičke sezóny (spravidla od marca do júla) môžu byť však termíny dlhšie, s ohľadom na množstvo servisných zákaziek na našich servisoch.
Preto našim zákazníkom doporučujeme absolvovať pravidelné posezónne prehliadky a údržby strojov, ktoré prebiehajú mimo hlavnú sezónu. Absolvovaním posezónnej prehliadky a údržby sa výrazne znižuje riziko výskytu nedostatkov v hlavnej sezóne, co môže ušetriť nemalé nepríjemnosti.

Aká bude cena opravy?
Predbežnú cenu opravy stanoví prijímací technik servisu na základe fyzickej prehliadky stroja. Podrobný rozpočet opravy vypracuje servisní technik po prijme stroja do servisu.

Prečo sa nemôžu dovolať do servisného strediska?
Naši servisní technici sa práve venujú zákazníkom, ktorí sa dovolali pred Vami, prípadne zákazníkom, ktorí servisné stredisko navštívili. Za komplikácie vzniknuté pri kontaktovaní nášho servisného strediska sa ospravedlňujeme. Vaše dotazy týkajúce sa servisu môžete zasielať na emailovú adresu mountfield@mountfield.sk. Odpoveď obdržíte spravidla ten istý deň.

Na čo sa vzťahuje záruka?
Spoločnosť Mountfield ako solídny predajca prijíma zodpovednosť za všetky nedostatky výrobnej alebo materiálovej povahy, ktoré sa v dobe zákonnej záručnej lehoty (2 roky) alebo predlženej záručnej lehoty (7 rokov) vyskytnú na tovare. Záručná doba platí samozrejme pre všetky súčasťou a diely stroja resp. tovaru. Ak je však v dôsledku napr. bežnej prevádzky výrobok opotrebený alebo v dôsledku mechanického pôsobenia alebo nesprávneho používania poškodený, potom to nejde považovať za nedostatok výrobku. Za také poškodenie nemôžeme zodpovedať a vec teda nemôže byť opravená v rámci záruky bezplatne.

Ako reklamovať výrobok?
Ak sa domnievate, že výrobok má nedostatok výrobnej alebo materiálovej povahy, obráťte sa bezodkladne na najbližšie servisné stredisko Mountfield, uplatnite reklamáciu a predajte výrobok k posúdeniu. Spolu s reklamovaným výrobkom je nutné predložiť potvrdený záručný list alebo doklad o kúpe. Po uplynutí 2 rokov záruky je nutné predložiť potvrdený záruční list.

Je predlžená záručná doba podmienená absolvovaním bezplatných posezónnych prehliadok?
Predlžená (7 ročná) záručná doba nie je podmienená absolvovaním pravidelných posezónnych prehliadok. Výnimku predstavujú záhradné traktory, riderydvojstupňové snehové frézy a mulčovače. Pre uchovanie predlžené záruky musí majitelia záhradných traktorov, dvojstupňových snehových fréz a mulčovačov bezplatné posezónne prehliadky pravidelne absolvovať.

Vzťahuje sa na ohnutú kľukovú hriadeľ záruka?
Je nutné si uvedomiť, že kosačka je určená ku koseniu trávy a k tomuto účelu sú dimenzované všetky jej diely. Ak dôjde k poškodeniu kľukovej hriadele, jedná sa spravidla o dôsledok nárazu noža na pevnú prekážku (obrubník, kameň, koreň stromu, krtinec, apod.). Také poškodenie nejde považovať za výrobnú, alebo materiálovú vadu a preto sa na také poškodenie záruka nevzťahuje a výrobok nemôže byť opravený bezplatne.
Poškodená kľuková hriadeľ sa prejavuje vibráciami stroja, prípadne zachytávaním noža o šasi kosačky. Ak je stroj s poškodenou hriadeľou naďalej prevádzkovaný, môže postupom času dôjsť k jeho rozsiahlemu poškodeniu v dôsledku nadmerných vibrácií.

 

Najčastejšie dotazy k náhradným dielom

Ako zistím cenu náhradného dielu?
Predajnú cenu náhradného dielu je možno zistiť na internetových stránkach www.mountfield.sk, alebo môžete zaslať dotaz na e-mailovú adresu mountfield@mountfield.sk, prípadne sa tiež môžete obrátiť na servisné stredisko Mountfield, kde Vám predajnú cenu náhradného dielu ochotne.

Ako si môžem objednať náhradný diel?
Všetky náhradné diely je možné objednať a zakúpiť na servisných strediskách Mountfield.
Vybrané náhradné diely je možné objednať prostredníctvom nášho e-shopu. Všetky náhradné diely môžete objednať rovnako na emailovej adrese mountfield@mountfield.sk. Do emailu uveďte číslo náhradného dielu, číslo Vernostnej karty a kompletnú dodaciu adresu. Tovar Vám bude zaslaný na dobierku.
Ak číslo objednávky neviete, môžete nás kontaktovať na emailovej adrese mountfield@mountfield.sk. Poradíme Vám s identifikáciou náhradného dielu a oznámime Vám jeho cenu. Ak si budete priať, prijmeme od Vás objednávku a diel Vám rovnako odošleme na dobierku.

Aký je termín dodania náhradného dielu?
V prípade objednávky náhradného dielu cez e-shop, alebo e-mailovú adresu dodávame tovar spravidla do 3-5 pracovných dní.

Je náhradný diel dostupný na konkrétnom stredisku?
Väčšina náhradných dielov je bežne skladom na všetkých servisných strediskách Mountfield. Ak chcete mať istotu, že náhradný diel je dostupný na konkrétnom servisnom stredisku, kontaktujte nás na emailovej adrese mountfield@mountfield.sk alebo kontaktujte príslušné servisné stredisko. Vedúci servisu Vám ochotne oznámi dostupnosť náhradného dielu a jeho predajnú cenu.

 

Najčastejšie dotazy k záhradným strojom

Aké palivo sa používa do záhradných strojov?
U záhradnej techniky je možné sa stretnúť so zážihovými štvordobými alebo dvojdobými motormi, alebo aj s motormi vznetovými.

Zážihové štvordobé motory
Rotačné kosačky, záhradné traktory a ridery, bubnové kosačky, vertikutátory, snehové frézy, kultivátory.

Do zážihových štvordobých motorov sa používa benzín NATURAL 95. Olej sa do paliva nepridáva! Je nutné používať vždy len čerstvý benzín, ktorý nie je starší než 30 dní.

Zážihové dvojdobé motory
Krovinorezy a vyžínače, motorové píly, motorové vrtáky, záhradné čerpadlá, fukáry a postrekovače, plotové nožničky.

Do zážihových dvojdobých motorov sa používa zmes benzínu NATURAL 95 a príslušného oleja v pomere uvedenom v návode k použitiu výrobku (napr. Oleo-Mac 1:50). Je nutné používať vždy len čerstvý benzín, ktorý nie je starší než 30 dní.

Vznetové motory
Niektoré typy záhradných traktorov

Do vznetových motorov sa používa motorová nafta.

Ako často meniť olej v motore u kosačky a záhradného traktora?Motorový olej účinne maže a chráni kovové súčiastky motoru a zároveň motor chladí a čistí. Ak sú oleje vo vzduchom chladených motoroch vystavené vyšším pracovným teplotám a tieto motory pracujú dlhodobo vo vyšších prevádzkových otáčkach než oleje v automobilových motoroch, je nevyhnutná ich častejšia výmena.
Olejovú náplň je preto nutné meniť každých 25 h pokiaľ je motor prevádzkovaný v ťažkých podmienkach (alebo pri vysokej okolitej teplote), inak každých 50 hodin alebo 1x behom sezóny.
Výšku hladiny oleja v motore kontrolujte pravidelne pred každým použitím stroja a po 5 odpracovaných hodinách.

Prečo je nutné meniť vzduchový filter?
Záhradné stroje pracujú vo veľmi náročnom prostredí, ktoré je plné prachu a nečistôt. Kvalitní vzduchový filter je zárukou, že sa tieto nečistoty do motoru nedostanú a neskrátia tak jeho životnosť, alebo ho nepoškodí. Čistý filter zaisťuje prísun správneho množstva vzduchu do motora. Znečistený vzduchový filter značne obmedzuje množstvo vzduchu prúdiaceho do motora a motor je nútený pracovať s príliš bohatou zmesou paliva. To má za následok vyššiu spotrebu paliva aj reálne riziko vyššieho opotrebovania motora.
Vzduchový filter doporučujeme pravidelne čistiť a v prípade poškodenia ihneď vymeniť. Nový filter doporučujeme vymeniť každú sezónu.

Môžu použiť starý benzín do záhradnej techniky?
Benzín je hygroskopická látka, ktorá pohlcuje vzdušnú vlhkosť a časom degraduje. Kvôli tejto vlastnosti nedoporučujeme používať benzín starší než 1 mesiac. Pri degradácii paliva sa začínajú tvoriť usadeniny, ktoré môžu zostať prisaté na sacích ventiloch a upchať palivové vedenie a trysky karburátoru, čím spôsobia vážne poruchy motoru. Tomu je možné predchádzať použitím tzv. stabilizátoru paliva, ktorý dokáže stabilizovať palivo na dobu až 24 mesiacov. Stabilizátor paliva pôsobí proti starnutiu paliva a naviac obsahuje čistiace prostriedky, ktoré zabraňujú usadzovanie nečistôt.
U dvojdobých motoroch je používanie čerstvej palivovej zmesi úplne zásadné. Postupom času dochádza k degradácii paliva, co môže viesť k závažnému poškodeniu motora. Vždy preto doporučujeme používať čerstvo namixovanú zmes.

Môžu ponechať palivo v nádrži cez zimu?
Pred odstavením stroja na zimu doporučujeme spotrebovať všetko palivo, ktoré sa nachádza jak v palivovej nádrži, tak aj v palivovom vedení a karburátore. Najjednoduchšie to je možné spraviť tak, že ponecháte motor vchode do úplného spotrebovania paliva, až dôjde k zastaveniu motora. Tento spôsob je možné previesť u dvojdobých aj štvordobých motorov.
Palivo ponechané v motore môže spôsobiť vážne poškodenie karburátora.

Došlo k strhnutiu šraubov na závitovke frézy
Strižne šrauby pôsobia ako poistka proti vážnemu poškodeniu závitovky snehovej frézy. Spravidla dochádza k ich strhnutiu v momente, keď stroj narazí, alebo naberie tvrdý predmet. Strižne šrauby sú navrhnuté tak, aby sa strhli vo chvíli, kedy na závitovku snehovej frézy pôsobí sila, ktorá by ju mohla poškodiť. Preto v žiadnom prípade nedoporučujeme nahradzovať strižne šrauby bežnými šrauby. Ak došlo k poškodeniu strižných šraubov, Vaša snehová fréza bola ochránená.

Strhli sa kolíky na unášači, čo to znamená?
Kolíky na unášači slúžia jednak k správnemu upevneniu nože na hriadeľ motora a rovnako plní funkciu poistky v prípade nárazu noža do prekážky. 
K utrhnutiu kolíkov na unášači dochádza najčastejšie v dôsledku nárazu noža na prekážku (kameň, obrubník apod.), alebo v prípade, že je nedostatočne dotiahnutý nôž. Výsledkom silného nárazu noža do prekážky môže byť závažne poškodenie kľukového hriadeľa a šasi kosačky i cez to, že dôjde k strhnutiu kolíkov na unášači.
V prípade nárazu noža do prekážky je nutná kontrola noža, kľukového hriadeľa a unášača.

Aký dvojtaktný olej môžem používať?
Najlepší výkon a ochranu stroja dosiahnete, ak budete používať oleje Prosint alebo Mogul Alfa, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre moderné vysokootáčkové, vzduchom chladené dvojtaktné motory.
U týchto olejov sme schopní garantovať vysoký výkon, dlhú životnosť a ekologickú prevádzku Vášho stroja.

Je možné používať jazdený motorový olej pre mazanie reťazovej píly?
Oleje pre mazanie reťaze a lišty boli navrhnuté špeciálne pre tieto účely a tomuto oleju sú rovnako prispôsobené jednotlivé diely na píle. Používanie jazdeného oleja škodí nielen píle, keďže jazdený olej poškodzuje komponenty píly, ale hlavne životnému prostrediu.

Mám problém so zberom trávy, stroj sa upcháva.
Dokonalý zber trávy je podmienený správnym nastavením stroja a vhodnými pracovnými podmienkami. Nedostatočný zber trávy môže byť zapríčinený týmito vplyvmi:

 1. Otáčky motora resp. nožov sú príliš nízke. Je nutné zvýšiť pracovné otáčky motora.
 2. Kosená tráva je príliš vysoká. Plochu posekajte najprv na vyššiu výšku a potom na požadovanú výšku trávy.
 3. Kosená tráva je príliš mokrá. Najlepších výsledkov dosiahnete pri kosení oschnutej trávy.
 4. Na vnútornej strane šasi je nalepená hlina a zvyšky pokosenej trávy. Pre správny zber je potrebné veľké množstvo vzduchu. Vyčistite pracovný priestor noža od nečistôt.
 5. Podjazdová rýchlosť je príliš vysoká s ohľadom na výšku trávy. Znížte pojazdovú rýchlosť.
 6. Žací nôž je poškodený, alebo opotrebený. Vymeňte nôž za nový.
 7. Na stroji je inštalovaný mulčovací nôž. Nahraďte ho nožom typu Hi-lift, ktorým dosahuje lepších výsledkov pri zbere trávy.

 

Záhradný traktor necháva pri kosení pruhy trávy.

Na kvalitu kosenia u záhradného traktora môžu mať vplyv tieto faktory:

 1. Kosiace nože sú otupené. Preveďte nabrúsenie a vyváženie nožov.
 2. Pneumatiky nie sú správne nahustené. Skontrolujte a upravte tlak v pneumatikách podľa predpísaných hodnôt v návode k používaniu.
 3. Nie je nastavený správne sklon kosačky. Je nutné nastaviť správny sklon kosačky podľa návodu k používaniu.
 4. Kosiace nože nie sú správne načasované. Obráťte sa na najbližšie servisné stredisko Mountfield.
 5. Je opotrebený remeň pohonu kosačky. Vymeňte remeň.

 

Po rezaní sa pod pílou objavuje stopa oleja.
Lišta píly a reťaz sú pri rezaní mazané olejovým čerpadlom. Po odložení píly dochádza k stekaniu zvyšného oleja z lišty, reťazu a krytu spojky. Jedná sa o bežný jav.

Najčastejšie dotazy k záhradným bazénom

Ako zistím miesto úniku vody z bazénu?
Jedným z možných spôsobov, ako zistiť miesto úniku vody je svedomité prehľadanie všetkých vzhľadových anomálií na fólii a prevedení kontroly tesnosti všetkých spojov, hadíc, ohrevu a filtračného okruhu. Spravidla sa hladina vody ustáli v úrovni poškodeného miesta a ďalej už neklesá. Ak je poškodená fólia na dne, je nutné vypustiť vodu a previesť svedomitou kontrolu fólie.

Je možné opraviť prasknutý solárny panel?
Opravu solárneho panela je možné previesť pomocou lepidla Polyurethan Teromix 6700 – číslo objednávky: LE17034Q. Panel je nutné vypustiť, nechať v mieste opravy vyschnúť, povrch odmastiť a potom aplikovať Teromix6700. Opravené miesto sa musí nechať vytvrdnúť cca 24 hod.. Týmto spôsobom je možné prevádzať opravy panelov s menším poškodením. Pri výskyte rozsiahlejšie trhliny či praskliny je nutné panel vymeniť.
Lepidlo je možné zakúpiť v ktoromkoľvek servisnom stredisku Mountfield.

Kolik stojí výměna bazénové fólie?
Cena výmeny bazénovej fólie sa môže v jednotlivých prípadoch líšiť, hlavne podľa časovej náročnosti výmeny (prístup k bazénu, stav bazéna, nutnosť prečerpania vody z bazéna a späť, rýchlosť napustenia vody apod.) a množstva prejdených kilometrov podľa vzdialenosti od predajne. Aktuálna cena fólie je uvedená na našich internetových stránkach http://www.mountfield.sk/bazenove-folie.

V prípade záujmu o výmenu bazénovej fólie sa obráťte na najbližšiu predajňu Mountfield a dohodnite sa s našimi technikmi, ktorí Vám ochotne povedia rozpočet výmeny bazénovej fólie.

Je možné opraviť prasknutá solárna plachta?
Solárne plachty sú vyrábané z materiálu, ktorý sa spojuje zvarovaním. Lepenie prasknutých solárnych plachiet neprevádzame a ani našim zákazníkom nedoporučujeme. Odlepovanie jednotlivých vrstiev plachty spravidla naznačuje koniec jej životnosti. Samotná životnosť plachty sa odvíja hlavne od počtu jeho používania, koncentrácie chlórových či iných prípravkov v bazénovej vode a intenzity UV žiarenia.

Nefunguje mi poloautomatický vysávač. Kde je problém?Na správnu funkciu poloautomatických vysávačov má vplyv hlavne správny prietok pieskovej filtrácie. Ak máte problém s funkciou poloautomatického vysávača, preverte najprv, či má piesková filtrácia správny prietok, prípadne skúste previesť preplach piesku podľa pokynov uvedených v návode k použitiu pieskovej filtrácie. Súčasne preveďte kontrolu tesnosti spojov hadíc vysávača. Z hľadiska prietoku filtrácie môže byť problém spôsobený rovnako starým pieskom. Ak sa na vrchnej časti pieskovej náplne tvorí tvrdá krusta, je väčšinou potreba vymeniť pieskovú náplň za novú.
Ak je prietok filtrácie v poriadku a všetky diely hadíc sú dobre spojené, bude najskôr problém spočívať v membráne vysávača. Jedná sa o exponovanú pracovnú časť vysávača, ktorá zaisťuje jeho pohyb v bazéne, a u ktorej v priebehu času a v závislosti na intenzite používania dochádza k opotrebeniu. Membránu vysávača je nutné v prípade potreby vymeniť.

Tvorí sa námraza na tepelnom čerpadle. Čo s tým?
Námraza na výmenníku vzniká spravidla vtedy, pokiaľ je tepelné čerpadlo prevádzkované pri okolitej teplote nižší, než 12°C (+/-2°C). Obvykle postačí vypnúť tepelné čerpadlo a nechať ho odstáť. Potom začne opäť bez problému fungovať.
Ak čerpadlo nebolo prevádzkované pri nižšej okolitej teplote, môže byť chyba spôsobená napr. chybným expanzívnom ventilom a bude nutné obrátiť sa na najbližšie servisné stredisko Mountfield.

Ako vyriešiť únik vody z ventilu pieskovej filtrácie?Únik vody z ventilu pieskovej filtrácie môže byť spôsobený zlým usadením hlavy do hrdla nádoby filtrácie, prípadne chýbajúcim o -krúžkom na spodnom hrdle ventila. V takom prípade dochádza k úniku vody v mieste spojenia ventila a nádoby.
Ak dochádza k úniku vody priamo z ventila filtrácie, môže byť nedostatočne utesnený závit niektorého z tŕňov pre pripojenie hadíc alebo manometra.
V prvej rade doporučujeme preveriť tesnosť spoja nádoba/ventil a tesnosť všetkých tŕňov a manometra. Pri netesnosti závitu tŕňov či manometru doporučujeme previesť pretesnenie závitov teflonovou páskou. Pri spätnej montáži tŕňov a manometra je nutné dbať zvýšenej opatrnosti, aby napr. z dôvodu nadmerného množstva teflonovej pásky či nadmerného dotiahnutia nedošlo k prasknutiu ventila.

Po sprevádzkovaní filtrácie vychádza z vratnej trysky bubliny
Problém je najčastejšie spôsobený zavzdušnením čerpadla filtrácie. Preveďte zavodnenie filtrácie podľa pokynov uvedených v návodu k použití. Ak je čerpadlo filtrácie zavodnené a chyba sa opakuje, preverte tesnosť sacej hadice a zberača.

Pri vysávaní sa nečistoty vracajú do bazénuV prvej rade skontrolujte stav piesku, ak nie je nutná jeho výmena. Piesok v nádobe musí byť sypký. Ak hrudkovatie, alebo ak sa na vrchnej vrstve piesku utvorí krusta, je nutné ho vymeniť.
Ak je piesková náplň v poriadku, môže sa jednať o drobné nečistoty, ktoré filtračné zariadenie nie je schopné zachytiť. V takom prípade je najlepšie nečistoty odsať úplne mimo bazén (poloha ventilu „odpad“). Ak sa jedná o kalné nečistoty, skontrolujte hodnotu pH a použite prípravok Azuro Flokul. Nečistoty sa po jeho použitia zhlukujú do väčších celkov, ktoré je najlepšie odsať úplne mimo bazén.

Ako na to…

Ako sa starať o vodu v bazéne?
Ak máte problémy s  úpravou bazénovej vody a nedarí sa Vám dosiahnuť krištáľovo čistej vody, môžete záležitosť konzultovať priamo s našimi technikmi na predajni, kde je možné zakúpiť i potrebnú chémiu. Súčasne sme pre Vás pripravili jednoduchý návod na riešenie najčastejších problémov pri starostlivosti o bazénovú vodu, ktorý nájdete na našich internetových stránkach http://www.mountfield.sk/ako-sa-starat-o-bazenovu-vodu

Ako prepláchnuť piesok v bazénovej filtrácii?
Filtračný piesok má zásadný vplyv na správnu funkciu filtrácie a kvalitu vody v bazéne. Dôležité je pri prevádzke filtrácie piesok pravidelne preplachovať. V závislosti na znečistení bazénu, dobe filtrovania a objemu bazénu dochádza k postupnému zanášaniu filtračného piesku nečistotami. Po určitej dobe prevádzky spôsobia nahromadené nečistoty zhoršenia priechodu vody pieskom a tým zníženie prietoku vody celou filtračnou jednotkou. Zníženie prietoku vody filtračnou jednotkou je viditeľné na manometre. Tlak na manometre stúpne o cca 0,2 bar oproti tlaku na začiatku filtračného cyklu. To znamená, že je nutné vyčistiť (prepláchnuť) filtračný piesok. Ak nastavíte ovládaciu páku ventila na „Preplach“ (Backwash), voda preteká filtráciou opačne, tzn. odspodu nádoby cez filtračný piesok, z ktorého vypláchne usadené nečistoty do odpadového potrubia.

Preplach piesku – postup:

 1. Vypnite čerpadlo.
 2. Ventil nastavte do polohy preplach (BACKWASH). Pripojte hadicu k hrdlu ventila označenému odpad (WASTE).
 3. Zapnite čerpadlo. Piesok preplachujte tak dlho, až sa objaví čistá voda (cca 1 min). Čerpanie vody môžete sledovať v priezore šesťcestného ventilu.
 4. Vypnite čerpadlo a nastavte ventil do polohy výplach (RINSE). Spusťte čerpadlo na 15 sekúnd a potom ho opäť vypnite.
 5. Páku ventila nastavte do polohy filtrácie (FILTER), spusťte znovu čerpadlo a poznamenajte si tlak na manometre pri zahájení ďalšieho filtračného cyklu.

Ako pripraviť palivovú zmes pre dvojdobé motory?
Palivovú zmes pripravujte vždy v čistej nádobe určenej pre pohonné hmoty. Do nádoby nalejte požadované množstvo paliva a pridajte odpovedajúci diel dvojtaktného oleja. Správny pomer zmesi u Vášho stroja nájdete v návode na používanie. U výrobkov Oleo-Mac je pomer 1:50. Nádobu uzatvorte a obsah dôkladne pretrepte. Potom môžete palivovú zmes použiť. Pred ďalším doplnením paliva doporučujeme nádobu znova pretrepať, aby sa obe zložky opäť dokonale premiesili. Nikdy nepoužívajte zmes staršiu, než 1 mesiac. Pripravujte vždy také množstvo zmesi, ktorú dokážete spotrebovať v priebehu 30 dní.

Ako vyčistiť vzduchový filter?
Čistenie vzduchového filtra sa odvíja od typu filtra. V zásade existujú častejšie papierové filtry a molitanové vzduchové filtry.

Čistenie papierového vzduchového filtru:

 1. Odnímte kryt filtra a vyberte vzduchový filter.
 2. Hrubé nečistoty odstráňte poklepaním filtra. Pozor, aby sa nedostali do sania motora.
 3. Vyčistite plochu dosadenia filtra a sania motora od prípadných nečistôt.
 4. Vložte filter, skontrolujte, či správne dosadá a namontujte kryt filtra.

Čistenie molitanového vzduchového filtra:

 1. Odnímte kryt filtra a vyberte vzduchový filter.
 2. Vyperte filter v teplej vode s prímesou saponátu (nikdy neperte filter v benzíne).
 3. Dôkladne vzduchový filter vysušte.
 4. Vyčistite plochu dosadenia filtra a sania motora od prípadných nečistôt.
 5. Vložte filter, skontrolujte, či správne dosadá a namontujte kryt filtra.

Ako demontovať žací nôž na záhradnej kosačke?
Uvedený postup platí pre kosačky osadené motormi Briggs&Stratton a Honda.

 1. Odpojíme koncovku zapaľovacej sviečky.
 2. Nakloníme kosačku prichytením k zemi tak, aby zapaľovacia sviečka smerovala nahor.
 3. Povolíme šraub noža (proti smeru hodinových ručičiek).
 4. Odnímeme nôž z unášača.

Pri spätnej montáži noža je dôležité ho riadne dotiahnuť. Správny sťahovací moment je 35-40 Nm.
Pozor! Pri naklopení kosačky na bok hrozí riziko znehodnotenia vzduchového filtra (zaliatí olejom), alebo zahltenia výfuku olejom.

Ako nabrúsiť nôž ku kosačke alebo traktoru?
Tupý nôž na kosačke prezradí nedokosené miesta na trávniku alebo rozdrvené končeky trávy s vytrhanými vláknami. Tupý nôž môže byť rovnako príčinou preťažovania stroja, keďže tráva kladie otupenému nožu väčší odpor. K nabrúseniu noža na kosačke alebo traktora najlepšie poslúži stolná brúska. Ostrie nožov kosačiek doporučujeme brúsiť približne pod uhlom 30°. Ostrie noža brúsime do klina, nie do úzkej hrany. Predídete tým rýchlemu opotrebeniu noža.
Po nabrúsení je nutné nôž dôkladne vyvážiť, keďže nevyvážený nôž je zdrojom vibrácií, ktoré môžu viesť k závažnému poškodeniu stroja. Ak nemáte k dispozícii vyvažovačku noža, poslúži napríklad silnejší klinec. Nôž nasaďte vodorovne stredovým otvorom na klinec a sledujte, na ktorú stranu sa vychyľuje. Ak zostane vo vodorovnej polohe, je správne vyvážený. Ak sa jedná strana vychyľuje, je nutné u nej brúskou ubrať trochu materiálu. Tento postup sa opakuje, dokiaľ nie je nôž správne vyvážený.

Ako správne napnúť reťaz na motorovej píle?
Správne napnutý reťaz na píle je dôležitý pre bezpečnú a efektívnu prácu. Zle napnutý reťaz môže vykĺznuť z vodiacej lišty a spôsobiť poranenie.
Pri dopínaní reťaze sa riaďte pokynmi uvedenými v návode na použitie a používajte ochranné rukavice.

 1. Napínanie prevádzajte len u studeného reťaze.
 2. Pomocou kombinovaného kľúče povoľte upevňovacie matice krytu lišty.
 3. Uchopte lištu na konci a tlačte ju nahor po celou dobu napínania reťaze.
 4. Pomocou napínacieho šraubu reťaze nastavte správne napnutie reťaze (otáčaním šraubu v smeru hodinových ručičiek reťaz dopínate).
 5. Správne napnutý reťaz poznáte podľa toho, že kompletne dosadá na vodiacu lištu, ale je možné ho rukou zdvihnúť asi o 2 - 4 mm z vodiacej lišty.
 6. Vodiacu lištu stále tlačte nahor a utiahnite upevňovacie matice kombinovaným kľúčom.

Pred naštartovaním stroja vždy skontrolujte napnutie reťaze a prípadne ju upravte. Po zahriatí stroja a tiež priebežne behom práce opakovane kontrolujte za vypnutého motoru napnutie reťaze a prípadne preveďte úpravu.

Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať