043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
BLÍŽI SA JAR. AKO PRIPRAVIŤ ZÁHRADU?

Blíži sa jar. Ako pripraviť záhradu?

BLÍŽI SA JAR. AKO PRIPRAVIŤ ZÁHRADU?
Na záhradách už vidno, že zo zamrznutých záhonov začínajú vykúkať kvety belasých snežienok, žiarivo žltých, svetlofialových alebo modrých krokusov a fialových zemiakov...

Je čas pustiť sa do práce. Preto by sa Vám mohol hodiť malý sprievodca všetkým, čo musíte urobiť práve teraz. Najprv prichádza na rad kontrola záhradných pomocníkov. Sú Vaše stroje v poriadku? V prvom rade vertikutátory na jarné ošetrenie trávnika a všetky rotačné a bubnové kosačky, záhradné traktory, kultivátory, krovinorezy a motorové píly. Ak ešte neprešli posezónnym servisom, do dobrého stavu ich pri najbližšom náročnom servise uvedú skúsení technici v ktoromkoľvek predajnom mieste Mountfield.

Je čas na orezávanie
V dňoch, keď už nemrzne, je potrebné ovocné stromy orezávať. Týka sa to najmä jadrovín, t.j. jabloní a hrušiek a najmä starších stromov, pri ktorých chceme podporiť rodivosť na úkor rastu. Po pominutí mrazov, ale skôr ako začne intenzívnejšie prúdiť miazga, by sa mali prerezať vinič a ruže. Na túto prácu sa dobre hodia ručné nožnice a pílky alebo elektrické, či AKU prerezávače konárov.
 
Čas na prehodenie kompostu a štepenie
Orezané konáre spracujte pomocou drviča záhradného odpadu a rozdrvený materiál vložte do kompostéra. Každý, kto má väčší kompostovací zásobník, by mal obsah kompostovacieho zásobníka po rozmrznutí prehodiť. Vrchná, ešte nedozretá vrstva by mala klesnúť a spodná, už hotová vrstva kompostu sa vysype a bude pripravená na jarné použitie. V marci tiež štepíme, a to kôstkoviny aj jadroviny. A samozrejme, je čas aj na výsadbu nových ovocných stromov, s výnimkou broskýň, ktoré pôjdu do zeme, keď začnú rodiť. V škôlkach kupujte stromčeky s väčším zastrihnutím koruny ako pri jesennej výsadbe.

Skontrolujeme trávnik
Objavuje sa na Vašom trávniku mach a dusí jeho rast? Ak áno, odborníci odporúčajú na jar (a na jeseň) použiť vertikutátor. Ten prichádza na rad po prvom kosení trávnika, zvyčajne koncom apríla alebo v máji. Machu sa darí v kyslej pôde. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú pred vertikutáciou, t.j. koncom zimy, aplikovať na trávnik mletý vápenec alebo špeciálny prípravok Mach Stop. Samozrejme, trávnik je vhodné aj pohnojiť správnym jarným trávnikovým hnojivom.A taktiež vysievame…
Je najvyšší čas začať s výsevom do kvetináčov na predpestovanie sadeníc. Týka sa to najmä paradajok, ale aj papriky, kalerábu, zeleru... Budú sa im dariť v správnom výsevnom substráte  za oknom, v teplej miestnosti. V marci môžeme priamo na záhon vysievať okrem iného šalát, reďkovky, špenát, petržlen, hrášok, mangold a niektoré bylinky. A zeleninu rastúcu tzv. pod snehom by sme už určite mali pozbierať. Teda pór, ružičkový kel, kaleráb, zeler a iné.
 


Nezabudnite na upratovanie
Záhrada sa vyčistí od opadaného lístia a všetkých nečistôt, ktoré sa do nej dostali počas zimných mesiacov.
Vzhľadom na súčasné počasie začneme odstraňovať aj rašelinovú a slatinnú pokrývku, ktorá počas zimy chránila menej odolné rastliny. Trvalkám a okrasným trávam ostriháme minuloročné stonky a z popínavých rastlín odstránime suché vetvičky a listy. V prípade potreby skontrolujeme a opravíme mriežky, t.j. ich oporný a vodiaci systém. A po zime skontrolujeme stav skleníkov, parenísk a konštrukcií vyvýšených záhonov.

V každej záhrade toho teraz nie je málo, čo treba urobiť. Ale stojí to za to a so šikovnými pomocníkmi v podobe kvalitných strojov a náradia je práca efektívna a ide rýchlo.

Mohlo by vás zaujímať

Pestovateľské potreby

Tipy pre vás

Záhradnický substrát, 70l
6,10 €
Substrát pre výsev a množenie, 10l
2,00 €
Rašelina záhradná, 70l
6,50 €
Trávnikové hnojivo JAR_LETO, 10 kg
12,20 €
Substrát pre muškáty, 40l
4,30 €
Mach STOP, 10 kg
11,00 €