Do našich záhrad vstupujú moderné altánky

Do našich záhrad vstupujú moderné altánky

Radi sedíte v záhrade len tak pre radosť z pohľadu na prírodu? Alebo si prizvete  niekoľkých priateľov, aby ste sa porozprávali alebo si len prečítali peknú knihu? Potom určite oceníte prístrešok nad hlavou, altánok, ktorý vás v záhradnom zákutí ochráni pred slnkom alebo letnými prehánkami a dodá vám potrebnú dávku intimity a pocitu absolútneho pohodlia.
Do našich záhrad vstupujú moderné altánky

Začalo to meditáciou

Altánky nie sú nič nového. Stavali si ich v záhradách už pred tisícmi rokov starí Číňania aj Japonci. Slúžili im ako miesto na čajové obrady a meditácie a využívali ich básnici, filozofi a samotní panovníci. V Európe sa altánky začali rozširovať v polovici 19. storočia s nástupom romantizmu a potom v období secesie. A, samozrejme vyrastali tiež aj u nás. Z tých, ktoré sa zachovali, spomeňme napríklad veľkolepý Viničný altánok v pražskej Grébovke, altánok v záhrade ratibořického zámku alebo nádherne hravú secesnú stavbu od architekta Dušana Jurkoviča vo Valašskom Meziříčí. Altánky sa stavali z rôznych materiálov, poznáme murované, drevené, ale aj liatinové či oceľové. Vždy však vznikali s jediným cieľom, poskytnúť ľuďom útulné miesto na zábavu a oddych.
 

Altánky majú zelenú

Pýtate sa, aký je rozdiel medzi pergolou a altánkom? Podľa záhradnej architektky Gabriely Schránilovej je rozdiel zrejmý na prvý pohľad. "Altánok má všetky strany voľné, zvyčajne sa nachádza na voľnom priestranstve a nie je pristavaný k inej stavbe, napríklad k domu. Niekedy nemá ani podlahu a stojí len ukotvený v trávniku, čím sa zdôrazňuje jeho prepojenie s okolitou prírodou," vysvetľuje Gabriela Schránilová. Altánky podľa nej rozhodne patria do moderných záhrad. V poslednom čase ich popularita výrazne rastie. Vytvárajú priestor, kde nás nič neruší, kde sa môžeme oslobodiť od každodenných starostí a stresu. Samozrejme, záleží aj na ideálnom mieste s vhodnou úpravou terénu a výsadbou zelene. V našom sortimente nájdete kvalitné altánky v rôznych atraktívnych dizajnoch, tvaroch a veľkostiach s rôznou konštrukciou a použitým materiálom. Môžete si vybrať zo štvorcových, obdĺžnikových a osemuholníkových altánkov.
 

V hlavnej úlohe céder alebo oceľ

Napríklad záhradný altánok Ernir, ktorý má moderný vzhľad, má obdĺžnikový pôdorys (452x393 cm) a v najvyššom bode valbovej strechy so zabudovaným strešným oknom meria 287 cm. Rovnako ako pri niektorých iných modeloch sú jeho hlavné konštrukčné prvky vyrobené z mimoriadne kvalitného cédrového dreva. Vzácneho materiálu, ktorý má jemnú štruktúru a príjemnú vôňu. Predovšetkým je však cédrové drevo cenené pre svoju prirodzene vysokú trvanlivosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom, hnilobe a drevokaznému hmyzu. Ďalším veľmi elegantným modelom v ponuke Mountfield je záhradný altánok Kaldi (366x307x293 cm). Je vyrobený z ocele a má vysoko odolnú antikoróznu povrchovú úpravu. Zaujímavý je aj tým, že má valbovú strechu s priechodom, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu a chráni stavbu pred prípadným silným vetrom. Jej súčasťou je aj celoplošná sieť proti komárom, ktorá chráni pred dotieravým hmyzom.
 
Všetky záhradné altánky v našej ponuke sú navrhnuté ako praktický stavebnicový systém, takže altánok dokáže rýchlo a jednoducho zostaviť takmer každý. Jednotlivé diely sú predrezané a predvŕtané a presne do seba zapadajú. Zakúpenú zostavu altánku vám bezplatne odvezieme až domov. K rastúcej popularite záhradných altánkov prispieva aj ich multifunkčnosť. Nemusia slúžiť výlučne na leňošenie v pohodlnom kresle. Ľudia často využívajú altánok aj na také veci, ako je grilovanie na plyne a organizovanie stretnutí pre svojich priateľov. Podobne sa dá altánok využiť aj na umiestnenie luxusnej akrylátovej vírivky. Niekedy sa altánky využívajú aj ako verejné priestory, možno na príjemné posedenie uprostred parku alebo na námestí v obci.

Mohlo by vás zaujímať

Altánky

Tipy pre vás

Altán Ernir antracit 393 x 452 cm
5 300,00 € 2 980,00 €
Altán Eggi antracit 395 x 395 cm
5 100,00 € 2 630,00 €
Altán Kaldi hnedá 366 x 307 cm
2 880,00 € 1 880,00 €
Altán PIRIN - 336cm x 336cm, Anthracite
4 380,00 € 2 550,00 €
Altán RYSY - 450cm x 390cm
5 170,00 € 2 990,00 €