Kosenie je radosť! Ako si vybrať správny stroj a ešte poriadne ušetriť?

Kosenie je radosť! Ako si vybrať správny stroj a ešte poriadne ušetriť?

Kosenie je radosť! Ako si vybrať správny stroj a ešte poriadne ušetriť?
Každý majiteľ záhrady, sadu alebo lúky sa už do toho pustil! Tráva útočí a výber správneho stroja je kľúčom k boju s ňou. Radi Vám výber uľahčíme malým sprievodcom. V DŇOCH KOSENIA Vám ponúkame až do 20. mája celú kosaciu techniku so zľavou 20-50 %.

Rotačná kosačka
je stále najčastejšie používaným strojom na kosenie trávy v záhradách rodinných domov, chát alebo chalúp. Požiadavky používateľov sa však menia. V posledných rokoch čoraz viac požadujú maximálny komfort a technické inovácie. A výrobcovia sa na to snažia reagovať. V poslednom čase bodujú funkcie, ako je štartovanie tlačidlom, nastaviteľná rýchlosť chodu alebo veľké kolesá s guličkovými ložiskami na lepší pohyb v teréne. Veľmi obľúbený je aj systém zberu trávy 4 v 1, ktorý ponúka 4 spôsoby nakladania s pokosenou trávou: zber do koša, zadný a bočný odhod, mulčovanie. Stačí stlačiť tlačidlo a môžete začať kosiť. Štartovanie je dnes oveľa jednoduchšie. Už nemusíte ťahať za šnúru, potom je tu automatický sytič a pri strojoch vyššej triedy dokonca nemusíte vopred striekať palivo. Môžete si vybrať medzi strojmi s pojazdom alebo bez neho.

Rotačná kosačka

Benzínové modely kosačiek sú vhodnejšie na kosenie väčších záhrad, tie s výkonnými motormi si ľahko poradia s nerovným terénom a zvládnu aj vyššiu a hustejšiu trávu. Elektrické kosačky sú vhodné predovšetkým na kosenie menších plôch, ako aj menej členitého terénu. Sú nenáročné na údržbu, ľahko sa s nimi manipuluje a sú ľahké. Obmedzuje Vás vlastne len prívod elektrickej energie a ťahanie predlžovacieho kábla. Okrem tradičných benzínových a elektrických modelov rastie dopyt po akumulátorových strojoch, ktoré fungujú na lítium-iónovú batériu. Tú možno použiť pre všetky ostatné stroje v danom výkonovom rozsahu. Jednoducho ju vymeníte z jedného stroja do druhého a môžete pokračovať v práci. AKU kosačky sú tiché a šetrné k životnému prostrediu, pretože neprodukujú žiadne výfukové emisie. Okrem toho sú nenáročné na údržbu a ich prevádzka je veľmi úsporná, pretože nabitie akumulátora do plného stavu Vás bude stáť len pár korún. Obrovskou výhodou AKU technológie je spoločná platforma akumulátorov, vďaka ktorej môžete jedným akumulátorom poháňať veľa rôznych strojov - napríklad kosačku, krovinorez, plotové nožnice, pílu, fukár a ďalšie.
 
Záhradné traktory ponúkajú výkon a luxus na štyroch kolesách na kosenie veľkých a členitých plôch. Trávu kosia výborne a mnohonásobne rýchlejšie ako kosačky a vy v podstate len otáčate volantom a užívate si hukot výkonného motora pod kapotou. Do záhrad s väčším počtom stromov a okrasných kríkov sú vhodnejšie obratné ridery, ale tam, kde potrebujete predovšetkým výkon, siahnite po nadupanom traktore. Ide o robustné, výkonné stroje, ktoré sa nezastavia pred ničím. Môžete mať dokonca pohon všetkých štyroch kolies a nadštandardné funkcie, ako je palubný počítač, tempomat alebo pohodlné nastaviteľné sedadlo s opierkami. Traktor však zďaleka nie je len kosačka na trávu. Vďaka pripojeniu najrôznejšieho príslušenstva (vozík, zhrabovač trávy, rozmetadlo, valec, pluh atď.) sa z neho stáva stroj, ktorý môžete používať po celý rok.

Robotická kosačka

Robot pracuje za Vás. Ak chcete mať dokonale upravený anglický trávnik, jednoducho nastavte robota a rozdeľte pozemok na niekoľko zón podľa veľkosti a štruktúry trávnika. Potom bude pracovať za Vás. Trávu pokosí len v dňoch a časoch, ktoré si vopred nastavíte. Moderné robotické kosačky idú ruka v ruke s najnovšími technickými trendmi. Dajú sa jednoducho ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie a majú niekoľko inteligentných senzorov, ktoré pomáhajú kosačke lepšie sa orientovať na kosiacej oblasti a efektívne pracovať. Senzor dažďa pošle robota ukryť sa pred lejakom do nabíjacej stanice so strieškou, senzor náklonu umožňuje pracovať v sklone až 37 % a senzor proti kolízii eliminuje riziko nárazu do prekážky. Okrem úplnej autonómie a takmer nulovej hlučnosti je obrovskou výhodou robotickej kosačky aj to, že neprodukuje žiadny odpad z trávy. Robot pravidelne kosí a steblá naseká na miniatúrne kúsky. Tie sa v trávniku rozpadnú a pôsobia ako prírodné hnojivo.

Benzínový krovinorez

A špecialisti na vysokú trávu? Krovinorezy ponúkajú všestrannosť. Je to predovšetkým vďaka možnosti výmeny strunovej hlavy za oceľové disky alebo nože. Vďaka tomu môžete bez problémov kosiť nielen trávu, ale aj kroviny, húštiny, rákosie či nálety. S krovinorezom môžete kosiť aj v ťažšie prístupných oblastiach, ako sú svahy alebo priekopy. Vďaka dvojramennému nosnému popruhu a pohodlnej T-rukoväti je hmotnosť stroja dokonale rozložená a s krovinorezom sa veľmi ľahko pracuje.

Bubnová kosačka

Na veľké plochy, ako sú lúky alebo sady, použite namiesto toho bubnovú kosačku. Najvýkonnejšie modely si poradia s trávou vysokou až 150 cm! Základom bubnovej kosačky je zosilnený dvojitý žací disk, ktorý tlmí nárazy na rôzne prekážky vrátane kameňov ukrytých vo vysokej tráve a zabraňuje deformácii. V závislosti od modelu sú v disku ukryté štyri až šesť špeciálnych nožov, ktoré sú umiestnené v zosilnenom kryte. Bubny sú poháňané výkonnými motormi a vďaka pojazdovému ústrojenstvu je práca s nimi veľmi príjemná. Komfort ešte zvyšuje skutočnosť, že bubnové kosačky vďaka špeciálnemu vodiacemu krytu skladajú pokosenú trávu do úhľadných radov a vy sa môžete rozhodnúť, ako s ňou naložíte.

 

Mohlo by vás zaujímať

Záhradná technika
Robotické kosačky
Rotačné kosačky
Krovinorezy
Traktory a ridery

Tipy pre vás

Aku strunová kosačka Greenworks G40LT30 40V
105,00 €
Elektrická kosačka Levita LM 32K
82,00 €
Benzínová kosačka MTF SP 46
325,00 €
Benzínová kosačka G 48 TK Comfort Plus
365,00 €
Aku strunová kosačka Patriot GT30 40V
89,90 €
Strunová kosačka LEVITA GT250
28,50 €