Ako naložiť so záhradným odpadom? Kompostujte!

Ako naložiť so záhradným odpadom? Kompostujte!
Až 300 kilogramov. To je priemerné množstvo odpadu, ktoré každý z nás vyprodukuje za jeden rok. Viac ako jednu tretinu pritom tvorí bioodpad, ktorý je možné skompostovať a získať tak kvalitné hnojivo.
 
Možnosť, ako naložiť so záhradným odpadom, ktorý doteraz ležal v kúte záhrady, ponúka kompostér -- najlepšie model z recyklovaného plastu a bez dna kvôli voľnému kontaktu s pôdou a prístupu mikroorganizmov.
 
Medzi najobľúbenejšie patria kompostéry so zvýšeným počtom ventilačných otvorov pre systém prevetrávania a s ľahkým jednoručným otváraním a zatváraním dvierok. Najvhodnejším materiálom na výrobu kompostérov je HDPE -- recyklát vysoko-hustotného polyetylénu -- tepelne stály materiál vhodný pre teploty -- 80 °C do + 110 °C.
 
Okrem kompostérov si môžete zvoliť aj tradičný spôsob otvoreného kompostovania, teda ľahko zostaviteľné kompostovacie silá.
 


Pri zakladaní požiadajte susedov o malé množstvo vyzretého kompostu. Ten totiž obsahuje už namnožené pôdne mikroorganizmy, vďaka ktorým bude kompostovanie prebiehať omnoho rýchlejšie. Ak chcete kompostovací proces predsa len ešte urýchliť, kúpte si špeciálny kompostovací preparát. Hodí sa na kvalitný humus všetkých organických odpadov zo záhrady.
 
Odporúčaná vlhkosť kompostu je medzi 40 a 60 %. Ak bude jeho povrch na prvý pohľad suchý, zalejte ho. Ak sa však po jeho stlačení vzniknutá priehlbina naplní vodou, znamená to, že kompost je príliš vlhký. Nikdy ho nevystavujte priamemu dažďu.
 
Na kompostovanie je vhodná tráva, šupky alebo zvyšky z ovocia a zeleniny, popol z dreva, piliny a hobliny, hnoj aj zvyšky potravín. Pozor však na veľké množstvo mäsa, alebo chemicky ošetrené šupky citrusov a banánov. Do kompostu samozrejme nepatria plastové materiály, odpad z vysávačov, kovy, sklo a chemikálie.