Ako vyberať snehovú frézu?

Ako vyberať snehovú frézu?

Náradím odpracete sneh pred domom pomaly a pekne sa pritom zapotíte. Pre tých, ktorí potrebujú ušetriť čas, existuje snehová fréza -- stroj na upratovanie snehu, ktorý je dnes už súčasťou väčšiny rodinných domov, chát a chalúp. Ako pri nákupe spoznať, že vás stroj nesklame? Tu je niekoľko bodov, ktoré vám ohľadom kvality stroja výrazne napovedia.


Zamerajte sa na pevnosť lopatiek kovovej závitovky vo vnútri bunkra. Oboma rukami ich stlačte smerom k sebe -- nesmú sa pohnúť a už vôbec nie prekrížiť. Pri kontakte s kusmi ľadu potom nedôjde k ich poškodeniu. Aj bunker frézy musí byť z kvalitného odolného materiálu. Ako sa o tom ľahko presvedčiť? Zhora do bunkra silne zatlačte oboma rukami. Nesmie sa prehnúť. Až potom máte istotu, že nepraskne ani pri nabehnutí do zľadovateného nánosu snehu napr. so silnými cencúľmi.

Rovnakú pozornosť venujte závitovke v bunkri, kde musí byť v mieste uchytenia v oboch jeho stenách pevne a stabilne uložená. Pri zatlačení nesmiete zaznamenať žiadne odchýlenie od stien. Počas odpratávania snehu nedôjde k jej vyoseniu, čo by viedlo k poškodeniu prevodovky.
Ľahké radenie rýchlostných stupňov v čo najkratších dráhach je ďalším bodom, ktorého sa pri nákupe môžete držať. Zaručuje jednoduchú zmenu rýchlosti priamo počas jazdy, s čím súvisí aj umiestnenie radiacej páky priamo na hlavnom ovládacom paneli -- k páke sa nezhýbate, takže si ušetríte čas aj boľavý chrbát.

Pozornosť venujte odhadzovaciemu komínu frézy. Skúste si ho rýchlo natočiť pomocou ovládacej kľuky. Nemali by ste ňou otočiť viac ako 2,5 krát. Ideálne je ovládanie joystickom v podobe funkcie Quick Stick. Natočenie musí byť predovšetkým jednoduché, pohodlné a rýchle.
Minimálny priemer kolies dvojstupňového stroja by mal byť 33 cm. U vyšších modelov potom 38 cm. Pri menšom priemere môže byť pohyb na nerovnom povrchu zbytočne ťažký. Pre ešte lepšiu trakciu sú niektoré snehové frézy vybavené pneumatikami so vzorkou v tvare písmena „V“ alebo pásmi.

Nesiahnete vedľa, ak si zaobstaráte stroj z USA alebo z kolísky snehových fréz -- Japonska.