Je najvyšší čas na letné prerezávanie stromov a kríkov!

Je najvyšší čas na letné prerezávanie stromov a kríkov!
Chcete mať bohatú úrodu z vlastnej záhradky? Potom nestačí ovocné stromy a kríky len zalievať a čas od času prihnojiť. Musíte ich tiež pravidelne prerezávať.
Správne urobená prerezávka odstráni zo stromu vetvy, ktoré neprispievajú produkcii ovocia. Navyše presvetlí korunu, čo zvyšuje kvalitu úrody a obmedzuje rast cudzopasných machov a húb. Bez rezu by koruna vnútri zhustla vetvami, preťažený strom by potom plodil len po obvode.

Od výchovy po zmladenie
V priebehu života ovocného stromu sa vykonávajú tri druhy rezu. V prvých štyroch až piatich rokoch je to tzv. výchovný rez, ktorý vytvaruje správne korunu. Pri vyrastených stromoch v čase plodnosti sa robí udržiavací rez pre rovnováhu medzi rastom stromu a optimálnou úrodou. Pri starších stromoch sa potom odporúča rez omladzovací, ktorý predĺži životnosť stromu, obnoví jeho vegetatívny rast a zvýši kvalitu plodov.


Jednoručné záhradné nôžky Patriot R60 majú dve čepele z veľmi kvalitnej kovanej nemeckej ocele a bezpečnostnú poistku. Zvládnu strih vetiev do priemeru 2,2 cm, ale kludne s nimi nastriháte aj kvetiny alebo byliny. Vďaka ergonomicky tvarovaným rukovätiam sa budú dobre držať aj v ženskej ruke. Špeciálny fluoroplastový povlak Xylan s veľmi nízkym koeficientom trenia umožní ľahké preniknutie do dreva a hladký, čistý, šetrný strih. Navyše účinne chráni pred koróziou a výrazne predlžuje životnosť.

Reže sa v zime aj v lete
Podľa druhu ovocného stromu môže rez prebiehať dvakrát do roka: v zime/na predjarí a potom v lete po zbere. Zimný rez v čase vegetačného kľudu podporí rast výhonkov. Využíva sa tiež na vytvarovanie koruny mladých stromov alebo na zmladenie starších stromov, aby sa nemuseli spíliť.    
Letným rezom sa odstraňujú nepotrebné výhony a krátia sa zbytočne dlhé vetvy. Výsledkom je bohatšia a kvalitnejšia úroda. Prebieha buď pred zberom (podpora tvorby kvetných pukov v júli), alebo po zbere, zhruba od polovice augusta do polovice septembra.
Pri jadrovinách (jablone, hrušky) sa robí zimný aj letní rez, pri kôstkovinách (broskyne, marhule, čerešne, višne) len letný rez (najskôr po narašení púčikov). Ovocné kríky sa prerezávajú po zbere.


Jednoručné nožnice, zľava doprava: Dvojčepeľové záhradné nožnice Kent & Stowe R20 sú vhodné pre strih živých kvetov a čerstvého dreva o priemere až 1,8 cm. Jednočepeľové záhradné nožnice Kent & Stowe R40 sú vhodné pre strihanie suchých vetiev do priemeru 1,8 cm. Dvojčepeľové záhradné nožnice Patriot R60 umožňujú strih vetiev do priemeru 2,2 cm.

Ako prerezávať?
Pri ovocných stromoch najskôr odstránite križujúce sa a nadbytočné vetvy. Potom skrátite dlhé vetvy, ktoré chcete prinútiť k plodnosti. Pri stromčekových ríbezliach alebo egrešov stačí vždy koncom leta skrátiť o tretinu výhonky smerujúce kolmo nahor. Kríky malín a černíc je potrebné orezať pri zemi.
Základné princípy prerezávania:
  • Udržať rozumný pomer medzi vzrastom stromu, vytváraným hlavnými vetvami, a jeho plodným porastom.
  • Pri korunách orientovaných na výšku tvarovať hlavné vetvy tak, aby pravidelne vyplnili celý objem koruny.
  • Pri korunách orientovaných na šírku smerovať hlavné vetvy vodorovne – potom pomalšie rastú a lepšie nasadzujú na plod.
  • Rez viesť tak, aby po uzdravení splynul s pôvodnou vetvou a nezostali pahýle.
  • Silné vetvy rezať na trikrát, aby nehrozilo pozdĺžne rozštiepenie pod váhou vetvy: najskôr vetvu narezať do polovice zo spodku asi 10 cm od miesta, kde ju chcete odrezať. Potom ju narezať zhora ešte o kúsok ďalej a odstrániť. Vznikne tak zalomený pahýľ, ktorý pôjde bezpečne a čisto odrezať v požadovanom mieste.
  • Starý zanedbaný stom zmladzovať postupne v priebehu niekoľko rokov - inak vyženie veľa vetiev, ale žiadne kvetné púčiky.
  • Rez musí byť hladký a čistý. Väčšie rezné rany by ste mali ošetriť stromovým balzamom alebo štepárskym voskom, aby nedošlo k napadnutiu dreva infekciou a vysychaniu.

Dvojručné nožnice, zľava doprava: Dvojčepeľové nožnice Kent & Stowe P20 majú čepele z kvalitnej ocele s nepriľnavou úpravou, vďaka ktorej ľahko prenikajú do dreva. Nízka hmotnosť uľahčuje prácu ženám. Jednočepeľové nožnice Patriot P60 majú čepele z kovanej nemeckej ocele, potiahnuté fluoroplastovým povlakom Xylan, a bezpečnostnú poistku. Zvládnu strih vetiev o priemere až 4,5 cm. Teleskopické prevedenie umožňuje nastaviť u každého ramena inú dĺžku.

Čím prerezávať?
Určite budete potrebovať pílku a záhradnícke nožnice, prípadne teleskopický prerezávač konárov. Pílka odstráni silné vetvy, s vysokou korunou si poradí teleskopický prerezávač. Na zastrihávanie tenších vetiev využijete záhradnícke nožnice.

Vetvy do priemeru 2,5 cm zvládnu klasické jednoručné nožnice, na tie silnejšie sa vyplatia použiť dvojručné nožnice s predĺženou rukoväťou. Pohodlnú prácu umožní nízka hmotnosť a vyvážená ergonómia nožníc, vďaka ktorej dobre sadnú do ruky. Základom sú aj čepele z kvalitnej ocele s nepriľnavou úpravou, umožňujúce hladký, čistý a šetrný strih.

Zdá sa vám to všetko zložité? Nebojte, určite to zvládnete – stačí sa riadiť vyššie naznačenými základnými pravidlami a staviť na dobré na kvalitné nástroje.
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať