Prišiel čas kompostovania!

Prišiel čas kompostovania!

Momentálne nám počasie príliš nepraje, ale to sa môže o pár dní úplne zmeniť. Nová tráva bude doháňať meškanie a vy začnete nerudovskou otázku: Kam s ňou?

Kompostéry ponúkajú ideálne riešenie jarného upratovania záhrady a zvyškov po jej kosení. Stromy už určite máte prestrihané, ale možno vám zostala niekde ležať hromada konárov, ktorú môžete spracovať v drviči alebo štiepkovači. S pomocou vertikutátora ste vyčistili trávnik od všetkých zvyškov z jesene. Práve ste prvýkrát pokosili.

V záhrade sa vám tým pádom nazhromaždil ideálny základ pre kompost. Teraz už len kúpiť kompostér, a za pár mesiacov sa môžete tešiť na úrodnú prsť.

Aký kompostér vybrať

Kompostovať možno v kompostovacích boxoch či kompostéroch. Minimálny objem má byť aspoň 0,5 m³, aby došlo k dostatočnému prehriatiu celého objemu, a tým likvidácii škodcov. Podmienkou je dobrý prístup, aby ste mohli kompost prekopávať a ľahko vyvážať fúrikom. Darí sa mu v polotieni, priame slnko ho príliš vysušuje.

Aký kompostér by ste mali vybrať? Ideálne kvalitný, vyrobený z vysokohustotného polyetylénu. Ten totiž najlepšie odoláva mrazu a nekrúti sa na slniečku. „Bežne poskytovaná záruka našich kompostérov je sedem rokov, ale ich výdrž môže byť pokojne aj dvojnásobná. Svedčí o tom fakt, že nezaznamenávame v tejto komodite takmer žiadne reklamácie,“ konštatuje náš špecialista Jan Elšík.

Šikovný je aj otočný ventil, ktorým môžete regulovať prívod vzduchu, a tým podľa potreby určovať rýchlosť rozkladu. Na tvare kompostéra nezáleží, kvôli pôsobeniu vzduchu sú však dôležité ventilačné otvory na všetkých stranách a horné odklápacie veko pre rýchle doplnenie ďalšieho odpadu. Praktické bočné dvierka potom umožňujú ľahké odoberanie hotového humusu.

Aký má byť veľký?

Ak máte malú záhradu, postačí pevný a kompaktný kompostér K 390 s voľným dňom, ktorý pojme až 400 litrov biomasy. Horné veko je opatrené ventilom pre reguláciu prúdenia vzduchu (Na zimu zatvoriť, v lete otvoriť!), v spodnej časti má dvoje praktické dvierka pre ľahké odoberanie hotového humusu.

Ak pestujete viac ovocia a zeleniny, prípadne obhospodarujete väčšie plochy, oceníte pevný a stabilný kompostér K 700, do ktorého sa zmestí až 720 litrov biomasy. Voľné dno zaisťuje nielen styk s pôdou, ale aj možnosť prístupu užitočných mikroorganizmov, červov a dážďoviek. Kónický tvar umožňuje jednoduché ukladanie odpadu. Horné veko má pánty pre otváranie jednou rukou a otočný ventil, slúžiaci na reguláciu prestupu vzduchu. Vyberanie vyzretého kompostu umožňujú bočné dvierka v päte kompostéra.

Ak ste priaznivci klasického kompostovania, prestavuje potom ideálne riešenie jednoduché, otvorené stavebnicové silo S 650, ktoré pojme až 650 litrov biomasy. Veľmi rýchlo sa v ňom tvorí napríklad kompost z pokosenej trávy. Keď dozreje, silo jednoducho rozoberiete, a máte okamžitý prístup k celej hromade.

Čo dávať do kompostéra?

Do kompostéra patrí jednak pevný a suchý „hnedý“ odpad, ktorý predstavujú vetvy, piliny, hobliny, kôra, popol z dreva, lepenka, papierové vreckovky či servítky a jednak mäkký a vlhký „zelený“ odpad: pokosená tráva, burina, mačina, lístie, zvyšky ovocia a zeleniny. Ale tiež staré pečivo, kávová usadenina, použité vrecúška od čaju, škrupiny vajec a orechov, hnoj, močovka, perie, chlpy, vlasy. Čím pestrejšie zloženie, tým lepšia výsledná kvalita.

Pri správnom postupe získate v kompostéri čerstvý kompost už za 2 mesiace. A ak si počkáte rok, bude výsledkom vyzretá prsť, voňajúca po lesnej pôde.