Prišiel čas vertikutácie - ozdravenia trávnikov

Prišiel čas vertikutácie - ozdravenia trávnikov

Počas tohtoročnej zimy dostali trávniky zabrať


Mrazivé teploty, krátke prívaly snehu striedajúce sa s dlhými suchými mesiacmi a nedostatok slnečného svitu, dali záhradným trávnikom opäť pekne zabrať.

Prečo to pripomíname? Pretože začiatok apríla je ideálny čas, v ktorom zodpovedný záhradkár prichádza trávniku na pomoc. Aby sa mohol nadýchnuť, začať opäť vstrebávať vzduch, vlahu a živiny, aby sa mohol v najbližších týždňoch opäť jasne zazelenať a byť krásny a zdravý až do jesene.

Inými slovami, prichádza čas na vertikutáciu (celkovú regeneráciu trávnika), ktorá sa robí špeciálnym strojom - vertikutátorom.
Záhradný vertikutátor síce vyzerá skoro ako bežná kosačka na trávu, má ale rozdielne postavenie nožov. Kosačka má nože na hriadeli umiestnené vodorovne, vertikutačné nože sú vo zvislej polohe. Ľahko a šetrne narezávajú trávnu mačinu do hĺbky 2- 4 mm a vytrhávajú z trávnika machy a buriny.

 

Vertikutačné nože sa šetrne zarezávajú do trávnika - čistia ho,prevzdušňujú a pomáhajú mu intenzívne odnožovat a hustnúť.

 

Vertikutácia teda povrch pôdy znovu otvorí a umožní ľahký prísun potrebných živín a vlahy. Vykonávať by sa mala minimálne dvakrát ročne - na jar a na jeseň.
U nás si môžete vybrať vertikutátor pre každú záhradu. Máme ako elektrické, tak aj benzínové od jednotky na trhu, nemeckej spoločnosti WOLF-Garten.

Trávnik sa bez pravidelnej jarnej vertikutácie nezaobíde.

Náš tip - tohtoročný hit!


Sú to vertikutátory WOLF-Garten s vymeniteľnými valcami. Na takomto stroji najprv použijete valec s vertikutačnými nožmi, ktoré rozrušia udupanú pôdu, narežú trávne trsy a machový porast. Potom ho vymeníte za valec s pružinami, ktorými z trávnika dokonale vyčešte všetky nečistoty, najmä zvyšky odumretej trávy. Budete sa čudovať, koľko toho v trávniku po jedinej zime je ...

Ak v trávniku po vertikutácii zostanú holé miesta, čo sa môže stať v prípadoch, keď sú jeho časti vplyvom zimy v naozaj zlom stave, je potrebné ich novo osiať. Trávnikové osivo aj hnojivo pre vás samozrejme máme tiež.

Svoj vertikutátor si vyberte tu, alebo nás navštívte v našich predajných centrách.