Pomôžeme vám s prípravou záhradnej sezóny!

Pomôžeme vám s prípravou záhradnej sezóny!

Máte už za oknom plno pohárikov, kvetináčov a tešíte sa, že sa na povrch dostanú prvé klíčky všetkých tých paprík, paradajok, uhoriek a kvetov? Na to, aby sme ich presadili do skleníku alebo do záhonu, máme ešte trochu času, ktorý na záhrade využijeme k iným dôležitým činnostiam. Jarné mesiace sú na záhradách tiež časom, kedy je potrebné sa postarať o vonkajší nábytok, grily aj záhradnú techniku. Po prezimovaní, keď stroje a nábytok odpočívali v kôlňach, záhradných domčekoch je nutné ich pripraviť. Vezmime to poporiadku.
Pomôžeme vám s prípravou záhradnej sezóny!

Ratan, ťahokov a hliník umyte

Ak ste majiteľom nábytku z umelého ratanu, stačí jednotlivé kusy postriekať prúdom vody, aby ste odstránili drobné mechanické nečistoty z rohov výpletu. Potom použite čistiaci prostriedok na pletený nábytok, ktorým dokonalo odstránite všetku mastnotu alebo dokonca sadze z grilovania. Ak sa polyetylénové vlákno výpletu niekde poškodilo, niektorí domáci majstri radia vyskúšať opravu tavnou pištoľou (sami sme to neskúšali, takže bez záruky). Takto ošetrený ratanový nábytok môžete opäť používať v záhrade. Nábytok z moderného ťahokovu a hliníka je prakticky bezúdržbový. V prípade oboch typov stačí konštrukciu očistiť vlhkou handričkou a dotiahnuť spojovacie skrutky. Výplety z umelej tkaniny opláchnite vlažnou vodou so saponátom a nechajte dobre vyschnúť. Potom môžete začať nábytok používať a užívať si prvé slnečné lúče na záhradnej terase.
 

Drevo napusťte olejom

Druhou širokou skupinou je drevený nábytok. Môže to byť teak, eukalyptus, ale aj severská borovica. Aj tento nábytok, či už je vyrobený z európskych alebo zámorských exotických drevín, by sa mal najprv očistiť od hrubých mechanických nečistôt vlhkou handričkou alebo prúdom vody. Potom použite špeciálny čistiaci prostriedok na nábytok z dreva, aby ste odstránili všetku mastnotu a iné nečistoty. Po vysušení by sa mal povrch napustiť olejom na drevený nábytok, ktorý sa nanáša handričkou alebo špongiou. Takto ošetrený nábytok je opäť pripravený. Drevený nábytok by ste mali ošetriť olejom aj raz alebo dvakrát počas letnej sezóny a na jeseň. Osobitné postavenie medzi všetkými druhmi dreveného nábytku majú tie, ktoré sú vyrobené z tropického teaku. Nábytok z teakového dreva možno cez zimu ponechať vonku. Mráz, sneh a vlhkosť mu nevadia. Začiatkom jari ho však treba dobre ošetriť. Má jedinečnú vlastnosť, že časom sa jeho medovo zlatohnedá farba mení na typickú sivostriebornú. Ak však chcete zachovať jeho medovú farbu s pruhmi svetlej až tmavohnedej farby, odporúčame použiť špeciálny čistiaci prostriedok Teak Cleaner a Teak Protector. Ak si na jar kúpite úplne nový nábytok, nechajte ho týždeň vonku a potom "zakonzervujte" jeho farebný tón prípravkom Teak Protector. Ak renovujete nábytok, ktorý už stmavol, vyčistite ho prípravkom Teak Cleaner a následne ho ošetrite vyššie uvedeným prípravkom Teak Protector. Môžete použiť aj čistý teakový olej, ktorý je vhodný aj na ochranu povrchu stola pred znečistením škvrnami. Oba prípravky použite na začiatku sezóny a nezabudnite dotiahnuť skrutky kovania. Teakový nábytok môžete nechať vonku. Mráz, sneh a vlhkosť mu nevadia.


 

Vankúše vyperte

Nábytkové sedacie vankúše si určite zaslúžia našu starostlivosť. Všetky sa dajú ľahko vyprať bežnými postupmi. Mnohé čistiarne ich prijímajú na prípadné chemické čistenie. Ak sa do prania pustíte sami, nájdete pre každý typ sedacieho vankúša špecifické pokyny, ktoré zvyčajne odporúčajú šetrné ručné pranie s použitím bežných pracích prostriedkov. Pri niektorých je možné z molitanovej výplne dať dole látkový poťah, ten kľudne dejte do pračky a vyperte na 40 stupňov. A nezabudnite, že začiatkom jari by sa mali ošetriť aj ďalšie záhradné doplnky s textilnými alebo gumovými súčasťami, ako sú záhradné hojdačky, slnečníky alebo trampolíny.
 

Ako pripraviť gril?

Pripraviť záhradný gril na sezónu nie je zložité. V prípade grilov na drevené uhlie dôkladne vyčistite ohniská špachtľou alebo drôtenou kefou a umyte ich odmasťovačom. Podobne vyčistite aj rošt grilu. Plynové grily s nerezovými časťami dôkladne očistite od zvyškov jedla (ak ste tak neurobili už pred zimou) a mastnotu umyte čistiacim prostriedkom na grily. A nezabudnite pred sezónou naplniť plynovú fľašu. Takto ošetrený gril je už dokonale pripravený na ďalšiu grilovaciu sezónu.


 

Kosačky aj traktory pošlite pred sezónou do kúpeľa

Myslím, že sa zhodneme na tom, že všetky stroje sú počas sezóny dosť vyťažené. Rotačné a bubnové kosačky, krovinorezy, záhradné traktory, kultivátory a motorové píly sú neustále v prevádzke a niekedy dostávajú poriadne zabrať. Zaslúžia si preto oveľa viac ako len dôkladné čistenie. Pred sezónou by ste im mali dopriať „kúpeľnú“ starostlivosť v podobe odborného servisu. Aby boli po zimnej prestávke v špičkovej kondícii a pripravené na ďalšiu sezónu. Predsezónnu prehliadku môžete zveriť napríklad servisu v servisnom stredisku Mountfield, pretože si môžete byť istí, že sa vám stroj vráti v perfektnom stave a pripravený na sezónu, než keby ste to zanedbali a stroj by pred prvým kosením vôbec nereagoval na vaše povely. Ak vlastníte elektrické stroje, zvyčajne stačí ich dôkladne vyčistiť. V prípade kosačiek skontrolujte ostrie žacieho noža. Ak je zatupené, nechajte nôž naostriť v servisnom stredisku alebo si zaobstarajte nový. A ak vlastníte AKU záhradné zariadenie, stačí nabiť batériu.

Mohlo by vás zaujímať

Kosačky
Záhradný nábytok
Ochranné prípravky
Traktory a ridery
Záhradné grily

Tipy pre vás

Kefa Cool Clean Char-Broil
16,50 € 13,00 €
8,10 € a 10 bodů
Poťah na kreslo GRIS-Savoy, 105x49x6 cm nízky
35,00 € 21,20 €
Motorový olej B&S SAE 30, 1l
13,30 € 10,40 €
Teakový olej 1l
35,00 € 24,00 €
Čistiaci prostriedok na grily, 0,5l
12,90 € 8,80 €
5,65 € a 5 bodů
Olej na drevený nábytok 0,5l
14,80 € 10,60 €