Výber ideálnej kosačky pre Váš zelený koberec!

Výber ideálnej kosačky pre Váš zelený koberec!

Rotačná kosačka je najpoužívanejším strojom na kosenie trávy. Zvládne veľké aj členité záhrady, malé záhradky alebo predzáhradky. Poradí si aj s vyššou a hustejšou trávou. Ide len o to vybrať ten správny stroj, ktorý bude Vašej záhrade sedieť na mieru.
Výber ideálnej kosačky pre Váš zelený koberec!
Pokiaľ uvažujete o novej kosačke, hneď na začiatku by ste si mali povedať, aké máte na stroj nároky aj koľko chcete do kosačky investovať peňazí. Je potrebné si tiež vyhodnotiť, ako často budete kosiť, akú veľkú plochu a aký druh pohonu kosačky by bol pre Vás vhodnejší. Určite je ideálne zájsť sa poradiť do špecializovanej predajne, oznámiť svoje predstavy predajnému technikovi a s jeho pomocou vybrať najvhodnejší stroj. Možností je veľa.
 
Kosačku môžete vyberať medzi strojmi benzínovými, elektrickými alebo akumulátorovými, ktoré pracujú na lítium-iónovú batériu. A potom záleží na Vás, aké výbavové prvky požadujete (možnosť nastavenia rýchlosti pojazdu, elektrický štartér, veľké kolesá, systém 4v1 atď.). Dôležitou vecou je aj voľba materiálu šasov. Oceľové šasi sú napríklad logickou voľbou pri veľkých pojazdových strojoch, používaných na rozľahlých pozemkoch. Pri modeloch určených na menšie plochy urobí dobrú službu ľahké šasi z kvalitného plastu.
 
Veľký záujem je o kosačky s radom vychytávok, ktoré zvyšujú komfort kosenia či prinášajú nejakú nadstavbu. Ide napríklad o regulovateľný pojazd, ktorý už je dnes bežným štandardom. Top modely disponujú aj niekoľkorýchlostnou prevodovkou alebo variátorom pre ešte lepšie nastavenie rýchlosti. Ďalšou obľúbenou funkciou je štartovanie tlačidlom, čo ocenia najmä ženy či staršie osoby. Už žiadne ťahanie za šnúru. Jednoducho len stlačíte tlačidlo a môžete kosiť. Veľmi praktický je tiež systém 4v1, ktorý ponúka pri jednom stroji až štyri spôsoby, ako naložiť s pokosenou trávou: zber do koša, mulčovanie, zadný odhod a bočný odhod. Ku komfortu kosenia prispievajú aj veľké kolesá pre optimálny pohyb v teréne, nastaviteľné madlá či optická signalizácia zaplnenia koša.


Najžiadanejšími sú na trhu stále benzínové kosačky . Všeobecne platí, že sú vhodné na väčšie pozemky. Tie so silnými motormi bez problémov zvládnu prácu v členitom teréne a poradia si aj s vyššou a hustejšou trávou. Moderné štvortaktné motory sa vyznačujú dlhou životnosťou a vysokou výkonnosťou.


Elektrické kosačky sú ideálne na kosenie menších a menej členitých pozemkov s dobrou dostupnosťou elektriny. Sú nenáročné na údržbu, dobre ovládateľné, majú nízku hmotnosť, ich prevádzka je pomerne tichá a ekologická. Môžu osloviť aj nižšími obstarávacími nákladmi v porovnaní s väčšinou benzínových modelov.


Čím ďalej väčšiu obľubu si u majiteľov záhrad získavajú AKU rotačné kosačky, ktoré poháňa dobíjacie Li-Ion batérie. Najväčšou výhodou je, že jednu batériu môžete použiť aj pre všetky ďalšie stroje danej výkonovej rady (okrem kosačky napr. plotové nožnice, strunová kosačka, reťazová píla, prerezávač, fukár, ale aj napríklad umývačka, krovinorez, vertikutátor a ďalšie). Stačí len batériu ľahko precvaknúť z jedného stroja do druhého a môžete pokračovať v práci. Neriešite drahý benzín ani predlžovacie káble, ktoré mnoho užívateľov kosačiek limitujú pri práci. AKU kosačky sú tiché, ekologické a náklady na ich údržbu sú minimálne. Tieto stroje prechádzajú neustálymi inováciami a zlepšovaním, takže dnešné AKU kosačky už sú často výkonovo a dynamikou porovnateľné s benzínovými strojmi.

Pokiaľ chcete mať na záhrade dokonale strihaný anglický trávnik a nebaví Vás jazdiť s klasickou rotačnou kosačkou alebo traktorom, môžete použiť robotickú kosačku: stroj, ktorý pracuje za Vás… Robota stačí nastaviť podľa veľkosti a členitosti záhrady, ktorú si rozdelíme do niekoľkých zón. Ďalej už pracuje za Vás. Kosí trávu len v dňoch a časoch, aké si dopredu nastavíte. Moderné robotické kosačky idú ruka v ruke s poslednými technickými trendmi. Dajú sa ľahko ovládať aj cez mobilnú aplikáciu, majú niekoľko šikovných senzorov, vďaka ktorým sa kosačka lepšie orientuje na kosenej ploche a efektívnejšie pracuje. Dažďový senzor pošle robota schovať pred lejakom do nabíjacej stanice so strieškou, náklonový senzor umožňuje prácu v sklone až 37 %, antikolizný senzor eliminuje riziko nárazu na prekážku. Okrem úplnej samostatnosti a takmer nulovej hlučnosti je obrovskou výhodou robotickej kosačky aj fakt, že neprodukuje žiadny trávny odpad. Robot kosí pravidelne a steblá naseká na miniatúrne kúsočky. Tie sa v trávniku rozložia a pôsobia ako prírodné hnojivo.
 
Kosenie trávy je v tomto vegetačnom období veľmi aktuálna téma. Vďaka našim tipom už ale viete, že s kvalitnou kosačkou zvládnete svoj trávnik skrotiť raz dva.

Mohlo by vás zaujímať

AKU kosačky
Robotické kosačky
Benzínové kosačky
Elektrické kosačky

Tipy pre vás

Benzínová kosačka MTF LM 51 SP
720,00 € 525,00 €
Benzínová kosačka G 53 TKE Comfort Plus
999,00 € 675,00 €
Robotická kosačka MTF DM2 600i
967,00 € 529,00 €
Elektrická kosačka MTF LME 32K
133,00 € 81,00 €
Benzínová kosačka MTF LM 40 PSP
370,00 € 228,00 €
Aku rotačná kosačka Greenworks G40LM41 40V
405,00 € 269,00 €