Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)

Ako vybrať a udržiavať záhradný nábytok?

Zostava nábytku je obvykle stredobodom terasy alebo centrom našej záhradnej zábavy. Preto je dôležité zvoliť vhodnú veľkosť, materiál aj vzhľad nábytku tak, aby bol v harmónii so svojim bezprostredným okolím celkovo. Jeho výberu venujeme pozornosť hlavne preto, že si ho budeme užívať veľa rokov po celú sezónu, v prípade zimných záhrad dokonca celoročne. Podstatným faktorom je teda aj jeho kvalita.
Ako vybrať a udržiavať záhradný nábytok?

výber materiálu

Nami ponúkané prvky nábytku môžete ľahko kombinovať a vytvoriť si tak podľa svojej predstavy viac ako 400 variant záhradných zostáv. U jednotlivých produktov preto neuvádzame ceny zostáv. Vaša ideálna zostava môže obsahovať napr. ľubovolný počet stoličiek a vyberať môžete aj z rôznych materiálov. Definovaním zostáv Vás pri výbere neomedzujeme.

Drevo

Možno dáte prednosť prírodnému vzhľadu masívneho a veľmi odolného nábytku z exotického dreva, akým je teak alebo eukalyptus. Teakový nábytok je dlhoveký a skvelo zvláda celoročné vystavenie vonkajším podmienkam vrátane kyslých dažďov a zároveň nepodlieha napadnutiu škodcami ani plesňami.

Niekoľko rád dreveného záhradný nábytku ponúka tradičný a moderný dizajn. Na záhradách a terasách okrem toho isto oceníte aj jeho všestrannú pevnosť.

Drevený záhradný nábytok

Kov

Všade tam, kde so svojim vzhľadom sa nehodí celodrevený nábytok, zaboduje obvykle záhradný nábytok kovový. Konštrukcia zo zliatiny hliníka a medi (dural) je stabilná a takmer nezničiteľná. Napriek tomu vás milo prekvapí svojou nízkou hmotnosťou. Nábytok je samozrejme odolný aj voči vode a slnečnému žiareniu. Jeho povrch nebledne a hlavne, je takmer bezúdržbový. Obľúbený je aj dekoratívny ťahokov s okami, ktorý vzniká ťahaním a prestrihávaním plátu kovu.

Ratan 

Ratanový záhradný nábytok má výplet z umelého polyetylénového vlákna, ktoré zvláda vonkajšie podmienky lepšie ako ratan prírodný. Nepraská a nestráca farbu, nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Hliníková konštrukcia je potom zárukou pevnosti a trvanlivosti. Ratanové prvky jednoducho skombinujete s drevenými aj kovovými stolmi z našej ponuky.

Ratanový záhradný nábytok

Je nábytok dodávaný v rozloženom stave?

Aby sme ušetrili priestor na uskladnenie a hlavne pri doprave nábytku, niektoré prvky predávame rozložené. Jednoducho ich ale zostavíte podľa priloženého návodu. Montáž vyžadujú stoly. Pri stoloch Variant si dokonca kombináciu podnože a dosky volíte z 24 možností! Pevné drevené kreslá budete rovnako ako ďalšie drevené prvky tiež skrutkovať. Všetky polohovacie kreslá sú zároveň skladacie, čo využívame aj pri ich balení. Stačí ich teda zo škatule len vytiahnuť a rozložiť.  

Je možné polohovacie kreslá sklápať do vodorovnej polohy?

Nie, pre priame vystavenie celého tela slnečným lúčom alebo pre chvíle spánku na záhrade odporúčame niektoré z ponuky našich záhradných lehátok. Polohovacie kreslá ale poskytujú 4 - 6 polôh pre dostatočne pohodlné sedenie pri stole alebo uvoľnenú pozíciu pre čítaní a rovnako aj na relax s dobrým drinkom v polosede.

Polohovacie záhradné kreslo

Ako udržiavať záhradný nábytok?

Teak

Teak je najtvrdšie drevo na svete so skvelou životnosťou a ochranou pred vonkajšími vplyvmi. Pokiaľ hovoríme o jeho údržbe, týka sa predovšetkým starostlivosti o jeho sfarbenie. Ak teakový nábytok ponecháte bez ošetrenia, jeho medové sfarbenie prejde do šedo-striebornej patiny. Tá je typická pre tradičné vnímanie teakového nábytku napr. v Anglicku. Pokiaľ ale chcete uchovať jeho medové sfarbenie s prúžkami prechádzajúcimi do svetlo až tmavo hnedej, odporúčame špeciálne prípravky Teak Cleaner a Teak Protector. Nechajte nový nábytok týždeň vo vonkajšom prostredí, potom jeho farebný „zakonzervujte“ Teak Protectorem. Ak budete renovovať už zašlý nábytok, jeho vyčistenie zabezpečí Teak Cleaner, potom následne spomenuté ošetrenie Teak Protectorom. Použiť môžete aj čistý teakový olej. Ten sa používa aj na ochranu povrchov drevených stolov pred znečistenými škvrnami. Pravidelne doťahujte skrutky na kovaní, chránite tak drevo aj kovanie.

Údržba záhradného nábytku

Eukalyptus

Povrch eukalyptového nábytku síce už chráni olejová lazúra, ale odporúčame jeho pravidelné ošetrenie olejom na drevený nábytok. Drevo eukalyptu totiž nemá tak vysoký obsah vlastného oleja ako teak.

Nábytok z eukalyptu

Hliník a ťahokov

Sú veľmi obľúbené materiály aj preto, že sú takmer bezúdržbové. Postačí ich občas opláchnuť vlažnou vodoudotiahnuť skrutkami. Kovová konštrukcia je dobre chránená povrchovou úpravou práškovaním alebo lakovaním. Konštrukcia hliníkového záhradného nábytku sa vďaka nej ani v horúcom lete toľko nerozpaľuje.

Hliníková záhradná stolička

Ratan

Vďaka polyetylénovému výpletu ide výplet ratanového nábytku jednoducho očistiť vlažnou mydlovou vodou. Jeho konštrukcia zo zliatiny hliníka je bezúdržbová.

Ratanové kreslo

Ako správne skladovať nábytok v zime? Alebo je mrazuvzdorný?

Ideálnym miestom na skladovanie záhradného nábytku sú vetrané suché prístrešky, akými sú garáže alebo dielne. Nábytok v zime ale nevystavujte nadmernému teplu, ani ho neprikrývajte, potrebujete dýchať a zabránite aj jeho vlhnutiu. Aj keď ho v zimných mesiacoch s výnimkou zimných záhrad asi nebudete používať, nábytok z ťahokovu a teaku zvládne celoročný pobyt vonku bez ujmy. Presvedčte sa ale, či sú skrutky teakového nábytku dobre dotiahnuté. Zabránite tak prenikaniu  vody do štrbín a jej následnému zamŕzaniu, ktoré by mohlo drevo narušiť. S ohľadom na textilné a gumené časti odporúčame pred mrazmi uskladniť aj záhradné doplnky, ktorými sú hojdačky, slnečníky, trampolínypoťahy na nábytok.
 

 

prehliadnuť sortiment záhradného nábytku