Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)

Ako vybrať správne granule alebo krmivo pre psa?

Ako vybrať správne granuly pre psa?

Ani tie najlepšie granuly s bohatou receptúrou nebudú pre Vášho psa vhodné, pokiaľ nebudú zodpovedať jeho vývojovej fáze, aktivite a veľkosti. Psí seniori potrebujú v strave menej tukov, aktívny psy v záťaži zase viac živočíšnych proteínov. Odlišnú stravu vyžadujú chlpáči s citlivým trávením a alergiami, šteňatá alebo psy po kastrácii alebo dojčiace suky. Prvým krokom by tak malo byť ujasnenie požiadaviek na výživu psa, tým sa výber vhodného krmiva pre psov veľmi zjednoduší.

Čo majú obsahovať granuly, ktoré udržia Vášho psa v kondícii?

Mäso – ide o zdroj živočíšnych bielkovín. Mäso v granulách môže byť čerstvé, sušené, v mäsovej múčke alebo ako hydrolyzované živočíšne bielkoviny (vždy musí mať definovaný zdroj – hovädzie, kuracie atď.)
Prílohu – ako zdroj rýchlej energie (sacharidov), rastlinných bielkovín a vlákniny (obilniny, zemiaky, strukoviny)
Tuky – zdroj hlavnej energie
Pokiaľ receptúra obsahuje aj ovocie, zeleninu, bylinky alebo rôzne druhy olejov je to pre jej pestrosť a zdravotný prínos vždy pozitívne.

Aké sú hlavné aspekty pri výbere krmiva?

1 ) Vek psa
Prvým kritériom pri výbere suchého krmiva je vek psa. Dôvod je jednoduchý. Požiadavky na správny vývoj organizmu šteňaťa sú výrazne odlišné oproti požiadavkám psích seniorov, ktorí už nerastú, ale potrebujú veľa bielkovín a menej tuku

Vek psa definujeme:
 
Šteňa – zvýšené nároky na kvalitu a výdatnosť stravy
  • malé plemená do 12 mesiacov
  • stredné plemená do 16 mesiacov
  • veľké a obrie plemená do 24 mesiacov

Dospelý – bežné nároky na výživu - vhodné sú granule pre dospelých psov

 

Senior – zvláštne požiadavky na výživu - odporúčame granule pre staršie psy so špecifickým zložením

  • malé plemená od 9 rokov
  • stredné plemená od 8 rokov
  • veľké plemená od 7-8 rokov
  • obrie plemená od 6 rokov

2) Veľkosť plemena
Nemenej podstatným kritériom pri výbere suchého krmiva je veľkosť plemena psa. Je to logické, pretože      výživové požiadavky malého psa sú pomerne výrazne odlišné od toho, čo potrebuje telo veľkého.

Aké základné veľkosti plemien rozoznávame?  

3) Aktivita psa

Aktivita psa je pri výbere granúl pre psov doplňujúcim kritériom. V úplnej väčšine prípadov sa jedná o to, aby sme svojmu chlpáčovi dali krmivo s tým správnym energetickým obsahom. Teda množstvo tuku, ktoré receptúra obsahuje by malo zodpovedať energetickému výdaju zvieraťa.

 

VEĽKÉ BALENIE NIE JE PRE MALÝCH

Pokiaľ máte doma chlpáča malého plemena, nekupujte žiadne maxi balenie granúl. Granuly síce pri vhodnom skladovaní dlhšiu dobu prečkajú, avšak sa s veľkou pravdepodobnosťou zníži ich chuť. V takom prípade sa potom môže „výhodná kúpa“ veľmi predražiť, pretože nespotrebované granuly potom skončia v koši. Z toho dôvodu nájdete v našej ponuke tak veľké, ako aj menšie balenia prémiových aj superprémiových granúl.

TIP: Čo váš pes nesmie a čo naopak potrebuje?

VYBERÁME GRANULY PRE ŠTEŇATÁ

Granuly určené pre šteňatá obsahujú niektorých minerálnych látok a vitamínov viac a niektoré menej ako je tomu pri granulách pre dospelé psy. Z tohto dôvodu nikdy nekŕmte šteňa granulami určenými pre dospelých psov. Krmivá pre dospelé psy nemusia obsahovať potrebné minerály, ktoré sú pre zdravý vývoj šteňaťa kľúčové. Ich nedostatok v období rastu by Vášmu šteňaťu mohol spôsobiť závažné a nevratné zdravotné problémy.
S ohľadom na plemeno šteňaťa venujeme najväčšiu pozornosť tomu, aby nerástlo príliš rýchlo a jeho kosti sa stihli prispôsobovať narastajúcej váhe. Toto je obzvlášť dôležité pri veľkých a obrích plemenách.