Február a marec: Čo robiť v záhrade?

Február a marec: Čo robiť v záhrade?

Koniec februára a marec sú v záhradách mesiacmi, keď už môžete vidieť, že sa opäť niečo začína diať. Zo zamrznutých záhonov a koláčov snehu začínajú vykúkať kvety belavých snežienok, žiarivo žltých, svetlofialových alebo modrých krokusov a fialových zemiakov...
Február a marec: Čo robiť v záhrade?
Ale romantika sa skončila, poďme pracovať, máme veľa práce. Najskôr by sme mali skontrolovať pomocníkov v záhrade. Ak ste to neurobili na jeseň alebo počas zimy, je najvyšší čas postarať sa o ich údržbu a prípadnú opravu.
 

Sú stroje v poriadku?

Týka sa to najmä strojov, t. j. benzínových vertikutátorov, ktoré budeme čoskoro potrebovať na jarné ošetrenie trávnika, a samozrejme všetkých benzínových rotačnýchbubnových kosačiek, záhradných traktorov, kultivátorov, krovinorezovmotorových píl. V minulom roku určite dostali zabrať a po sezóne im treba venovať dobrú údržbu, aby boli v plnej kondícii na ďalšiu náročnú službu. Stačí sa čo najskôr obrátiť na servisné stredisko ktoréhokoľvek predajcu Mountfield. Skúsení servisní technici vykonajú pre každý stroj predpísaný súbor úkonov (napr. dotiahnutie spojov, premazanie dôležitých častí, kontrola a doplnenie olejovej náplne) a ak zistia skryté poruchy, ktoré by mohli stroj v budúcnosti vyradiť z prevádzky, navrhnú spôsob včasnej opravy. Vtedy je vhodné nechať naostriť aj pílové kotúče a reťaze píl.

Jarný servis kosačky
 

Je čas na orezanie

Teraz sa však pozrime priamo do záhrady. Vo februári a marci, počas dní bez mrazov, je potrebné orezať ovocné stromy. Týka sa to najmä ovocných stromov s jadrom, teda jabloní a hrušiek a najmä starších stromov, pri ktorých chceme podporiť plodnosť na úkor rastu. Po pominutí mrazov, ale skôr ako začne intenzívnejšie prúdiť miazga, by sa mali prerezať vinič a ruže. Na túto prácu sa dobre hodia ručné nožnice a pílky alebo elektrické či AKU nožnice.
 

Čas na prevzdušnenie kompostu a štepenie

Orezané konáre spracujte pomocou drviča záhradného odpadu a rozdrvený materiál vložte do kompostéra. Každý, kto má o niečo väčší kompost, by mal obsah po rozmrazení poprehadzovať. Vrchná, ešte nedozretá vrstva by mala klesnúť a spodná, už hotová vrstva kompostu pôjde hore a bude pripravená na jarné použitie. V marci tiež štepíme a to kôstkoviny aj jadroviny. A samozrejme je čas aj na výsadbu nových ovocných stromov - okrem broskýň, ktoré pôjdu do zeme, keď začnú pučať. V škôlkach kupujte stromčeky s väčším orezaním koruny ako pri jesennej výsadbe.

Jarné kompostovanie
 

Skontrolujeme trávnik

"Objavuje sa na vašom trávniku mach a dusí jeho rast? Ak áno, odporúčam jarnú (a jesennú) vertikutáciu elektrickým alebo benzínovým vertikutátorom," vysvetľuje Lukáš Bejlovec, produktový manažér spoločnosti Mountfield. Samozrejme, na jar je ešte nejaký čas. Prichádza po prvom kosení trávnika, zvyčajne koncom apríla alebo v máji. Machu sa darí na kyslej pôde. Preto odborníci radia aplikovať mletý vápenec alebo prípravok bežne nazývaný machstop na trávnik pred vertikutáciou, teda koncom zimy. Samozrejme, odporúča sa aj hnojenie trávnika správnym jarným trávnikovým hnojivom.

Prvé jarné kosenie trávy
 

A taktiež vysievame…

Je tiež najvyšší čas začať vysievať do črepníkov pre predpestovanie sadeníc. Týka sa to najmä paradajok, ale aj papriky, kalerábu, zeleru... za oknom v teplej miestnosti sa im bude v správnom výsevnom substráte dariť. V marci môžeme priamo na záhon vysievať okrem iného šalát, reďkovky, špenát, petržlen, hrášok, mangold a niektoré bylinky. A určite by sme už mali zbierať a jesť zeleninu rastúcu pod snehom. To znamená pór, ružičkový kel, kapustu, listový zeler a iné.
 

Nezabudnite na upratovanie

Vyčistite záhradu od opadaného lístia a všetkých nečistôt, ktoré sa do nej dostali počas zimných mesiacov. Vzhľadom na súčasné počasie začneme odstraňovať aj rašelinu a rašelinový kryt, ktorý chránil menej odolné rastliny počas zimy. Trvalkám a okrasným trávam ostriháme minuloročné stonky a z popínavých rastlín odstránime suché vetvičky a listy. V prípade potreby skontrolujeme a opravíme mriežky, t. j. ich oporný a vodiaci systém. Skontrolujeme aj stav skleníkov, skleníkov a konštrukcií vyvýšených záhonov. Prípadné nedostatky odstránime. V každej záhrade je teraz potrebné urobiť len málo. Ale stojí to za to...
 

Mohlo by vás zaujímať

Vertikutátory
Drviče konárov
Štiepkovače
Prerezávače konárov
Kompostéry

Tipy pre vás

Drvič Patriot PC 2500
333,00 € 205,00 €
Prerezávač konárov MTF PCSE 75 Y
190,00 € 104,00 €
Aku prevzdušňovač Greenworks G40DT35 40V
419,00 € 245,00 €
Benzínový vertikutátor MTF LS 40 V
825,00 € 575,00 €
Elektrický vertikutátor MTF LSE 180 S
370,00 € 224,00 €
Elektrický vertikutátor MTF LSE 140 V
189,00 € 119,00 €