Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
K oslavám Vianoc a konca roka patrí aj kvapka naozaj skvelého vína

K oslavám Vianoc a konca roka patrí aj kvapka naozaj skvelého vína

Väčšina z nás bude tohtoročný vianočný čas a Silvestra tráviť v teple a v bezpečí svojho domova. Ale to Vôbec neznamená, že by sme na pomyselnú cestu do ďalekých krajov nemohli poslať aspoň naše chuťové poháriky. Každý deň inde. S kvalitnými vínami z rôznych kútov sveta, ktoré pre vás máme v ponuke Mountfielde, dvadsaťštyri druhov, to ide jedna radosť. Navyše sú teraz pre našich stálych zákazníkov za veľmi výhodné Vernostné ceny.
K oslavám Vianoc a konca roka patrí aj kvapka naozaj skvelého vína
Ku brehom Dunaja
Začať môžeme hneď za humnami s fľašou skvelého bieleho z malého rakúskeho vinárstva Ferdinand Mayr. Pán Mayr je vyštudovaný konzervatorista, výborný hráč na akordeón a vinársky samouk, ktorý sa vypracoval až na dlhoročného lektora Rakúskej vinárskej akadémie. A v roku 1994 bol vyhlásený najlepším rakúskym znalcom vín. Svoj životný sen pestovať a vyrábať vlastné vína si splnil v roku 2009, keď si prenajal niekoľko menších vinohradov severne od dolnorakúskeho mesta Krems na brehu Dunaja. Z ponuky vinnej pivnice Mountfieldu si môžete na ochutnanie, alebo ako darček pre svojich blízkych, zaobstarať hneď tri jeho prvotriedne biele vína: Riesling Exklusiv, Grüner Veltiner a Grüner Veltiner Exklusiv. Vín pán Mayr neprodukuje veľa, je preto vzácnejšie, autentické a vyhľadávané skutočnými pôžitkármi.

Vinárstvo Ferdinand Mayer
Ferdinand Mayr je rovnako vášnivým muzikantom, ako vinárom.

Poučení Američania
A teraz sa pripútajte, frčíme do Severnej Ameriky. Lietadlom je to osem hodín, ale nám stačí pár sekúnd len čo odzátkujeme ďalšiu fľašu mimoriadneho vína, tentokrát z USA. Víno tam začali pestovať už prví osadníci niekedy v 16. storočí. Dlhú dobu ho nechávali zrieť v menej kvalitných dubových sudoch, malo ťažkú dubovú arómu a maškrtným Európanom nijako nevoňalo. Brutálny marketing sa síce snažil konzumentov presvedčiť, že tak má víno chutiť, ale márne. Až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia došlo k revolúcii, a to vďaka príchodu radu francúzskych investorov, ktorí začali do USA dovážať svoje odrody aj výrobné postupy. Dnes sa po celej únii pestuje víno na 450 tisícoch hektároch. Najslávnejšie oblasti nájdeme na Západnom pobreží, najmä v slnečnej Kalifornii v Oregone a v Štáte Washington. A práve z Š. Washingtonu, konkrétne z vyhláseného vinárstva Two Vines Winery, k nám do vinotéky  Mountfieldu doputovali skvelé vína Chardonnay, Merlot a Cabernet Sauvignon. Ich charakteristikou je vyvážená chuť a aróma. Skúste ich pregúľať na jazyku, budete veľmi milo prekvapení.

 Vinice Columbia valley
Působivý pohled na jednu z vinic v Columbia valley ve Státě Washington.

Medzi horami a oceánom
Náš vianočný degustačný výlet pokračuje ďalekým skokom na juhoamerický kontinent, do jednej z najznámejších vinárskych oblastí, do údolia Colchagua v Chile. Tu, na úpätí pohoria Ánd a len pár kilometrov od pobrežia Tichého oceánu, má 95 hektárov viníc rodina Bisquerttových. Pôda pod tunajšími vinohradmi je stará viacej ako 200 miliónov rokov a obsahuje unikátnu zmes aluviálnych naplavenín, vulkanický popol a zvetraný granit. Vládne tu takmer stredomorská klíma, letné teploty dosahujú až 33 °C a zimné nepadajú pod nulu. Spoločnosť Bisquertt Winery dnes exportuje svoju produkciu do 30 krajín sveta a ich vína sú meradlom pre kvalitu vín v celej Chile. Vo vinotéke Mountfield si môžete vyberať hneď z deviatich ich červených, bielych a ružových vín La Joya a Petirrojo.

Vinárske údolie Colchagua
Slávne vinárske údolie Colchagua sa tiahne v dĺžke 33 km až k Tichému oceánu.

Z najlepšej vinice sveta
Chvíľku v Latinskej Amerike ešte zostaneme. Preskočíme Andy a vstúpime do Argentíny. Tu, južne od mesta Mendoza, leží na dohľad zasneženým horským vrcholom Valle de Uco, ktoré bolo v roku 2022 uvedené do Siene slávy najlepších viníc sveta. V tomto údolí, pôsobí vinárstvo Santa Júlia, ktoré po tri generácie patrí rodine Zuccardi. Skúste vo vinotéke Mountfield siahnuť po ich suchom a tmavo rubínovom víne Malbec Plus. Je to špičkové víno…
 
Valle de Uco
Valle de Uco v Argentíne a najlepšia vinica sveta.

Bubliny od Majstrov
Z ďalekej cesty sa vraciame do Európy. Víta nás Taliansko a jeho majstrovské vína zo severu zeme. Rodinné vinárstvo Cantine Pirovano, slávna La Prima alebo Val D´Oca, združenie asi 600 malých vidieckych pestovateľov. Čo meno, to vo vinárskom svete pojem a legenda. Pri výbere najlepších vín do našej vinnej pivnice Mountfield sa opierame o názor prezidenta Asociácie someliérov ČR, Martina Pastyříka. A pretože sme v závere našej degustačnej ceste a blíži sa koniec roka, zaujímalo nás, akými „bublinkami“ by sme si mohli priťuknúť na Silvestra. Pán Pastyřík má pre nás hneď štyri tipy z produkcie vyššie menovaných vinárstiev: skvelé šumivé Spumante Brut a tri vynikajúce Prosecco Extra dry, biele aj ružové. Tak na zdravie. Krásne vianočné sviatky a všetko najlepšie v novom roku.

Vinice Veneto
Aj na týchto svahoch v oblasti Veneto dozrievajú hrozná na výrobu šumivých vín Prosecco z ponuky Mountfieldu.

Mohlo by vás zaujímať

Exkluzívne vína

Tipy pre vás

Primitivo Appassimento, Preciso
13,00 € 6,50 €
Riesling Exclusiv, suché
10,60 € 5,30 €
Petirrojo Cabernet Sauvignon Reserva
8,20 € 4,00 €
Petirrojo Carmenere Reserva
8,20 € 4,00 €
Grüner Veltliner Exklusiv, suché
10,60 € 5,30 €
Malbec, Santa Julia [+]
10,60 € 5,30 €