Eva Vrabcová Nývltová: V infrasaune vypínam telo aj myseľ

Eva Vrabcová Nývltová: V infrasaune vypínam telo aj myseľ
Úspešná česká atlétka, bežkyňa na lyžiach a niekoľko násobná účastníčka Olympijských hier Eva Vrabcová Nývltová sa vrátila z tohtoročného New York City Maratónu, ktorý je vrcholom bežeckej sezóny. Medzi bežkyňami z celého sveta dobehla do cieľa na skvelom 7. Mieste. Ešte pred jej odletom sme sa s ňou porozprávali o saunovaní ako vhodnej forme relaxácie.

Eva, Vy ste si zaobstarala domácu infrasaunu Isabel 2. 

Áno, pred deviatimi mesiacmi a vďaka tomu si dopriavam teplo a uvoľnenie kedykoľvek. Milujem teplo.

Predpokladám, že k životu športovkyne jednoznačne patria wellness aktivity. Ako ste teda aktívny relax riešili predtým?  

Predtým som dochádzala do verejného wellness centra, ako to robí asi väčšina ľudí. To mi ale zaberalo čas. Navyše vracať sa rozohriata domov a riskovať tak na jeseň alebo v zime prechladnutie, to nie je celkom príjemné, nie len pred pretekmi. A čo si budeme hovoriť, pohodlie domova a pocit čistoty prosto pre lepší relax ocením.

Podľa čoho ste svoju vlastnú domácu infrasaunu vyberala?

Keď som sa pre kúpu rozhodla, zisťovala som všeobecné informácie o domácom saunovaní na internete. Rýchlo som sa tak dostala na webové stránky Mountfield. Páčil sa mi dizajn ponúkaných modelov, a čo nakoniec rozhodlo boli určite spätné väzby a hodnotenia užívateľov.
Mnoho záujemcov o domácom saunovaní prichádza s dotazom na priestorovú náročnosť takého zázemia. Ako ste umiestnenie sauny riešili Vy?
Bez problémov. Môžem byť každopádne dôkazom, že infrasaunu je možné nainštalovať a prevádzkovať aj v panelovom dome. Naozaj sme priestor pre infrasaunu nemuseli riešiť, stala sa súčasťou našej domácnosti.

foto-2-1.jpg

A tradičnú  škandinávsku metódu saunovania ste tiež skúšali?

Áno, ale ochladzovacia fáza takej procedúry, to nie je nič pre mňa. To bol aj jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla pre infrasaunu a nie pre saunu fínsku. Veľa mojich kamarátov a kolegov ju využíva, ja mám ale naozaj celkovo lepší pocit z pobytu v infrasaune. Pocit prehriatia je v obidvoch prípadoch skutočne odlišný, ale porovnateľne účinný.

Aké sú teda optimálne podmienky, ktoré vyhovujú práve Vám? 

Môj čas na saunu nastáva obvykle večer. Teplotu nastavím na 60 °C a v nej potom odpočívam 45 minút. Rada si zážitok spríjemním aj niektorým z vonných esenciálnych olejov.

Znamená to, že sa v kabíne usadíte a v tichosti osamote meditujete? 

Nie vždy, mám to síce rada, ale často si so sebou beriem aj knihu. Model infrasauny, ktorý mám doma, je pohodlný aj pre dve osoby, , tak sa tam niekedy v pokoji porozprávame s kamarátkou.  

Ktoré zásadné účinky saunovania na sebe pozorujete?  

Jednoznačne nenahraditeľné svalové uvoľnenie. Rovnako tak za sebou zavriem dvere sauny a vypínam mozog, prepínam na relax. Čo ďalej jasne pozorujem je tiež detoxikácia pokožky, zlepšenie metabolizmu a rozhodne aj kvality spánku.


Ako často si také uvoľnenie v infrasaune dopriavate? Tréningová príprava je určite dosť náročná.

To áno, ale sauna už patrí k môjmu tréningovému a vlastne aj osobnému harmonogramu. Vyhradím si čas na saunovanie takmer denne. Výnimkou sú snáď len dva dni pred pretekom, kedy je potrebné svalstvo naopak spevniť. Ale o to viac sa na saunu teším po pretekoch ;-) Beriem jej služby ako odmenu pre telo za výkony. Okrem toho je to viac ako príjemný doplnok napríklad plávania. Už som hovorila, že nemám veľmi rada chlad, takže v týchto mesiacoch si ju užívam dvojnásobne.