Jarné práce v záhradke

Jarné práce v záhradke

Jar je konečne tu. Slnečné lúče začínajú láskať Vašu záhradu a vonku sa všetko zelená. Pre Vás to znamená, že je najvyšší čas priložiť ruku k dielu.

Väčšina z Vás už má zrejme za sebou prvé kosenie aj vertikutáciu, ktorá je dôležitým krokom k tomu, aby sa trávnik dostal znovu do formy.

Ale vertikutácia sama o sebe vám hustý a sýto zelený trávnik nezaručí. Trávnik je potrebné dosiať a pohnojiť správnym hnojivom. Jedine tak dosiahnete to, že sa z neho znova stane kompaktný celok a nebudete mať v záhrade rôznofarebné mapy.

Výber trávneho osiva aj hnojiva je veľmi dôležitý, avšak veľa ľudí túto skutočnosť podceňuje. „Musíte zvážiť, ako moc je váš trávnik zaťažovaný, či má dostatočný prísun slnečných lúčov, alebo je z veľkej časti dňa v tieni. Podľa toho osivo vyberajte,“ hovorí Jan Elšík, odborník na osivá a hnojivá zo spoločnosti Mountfield.

Do sortimentu hnojív sme pre Vás zaradili o. i. novinku v podobe nesmierne populárneho organo-minerálneho hnojiva. Vďaka organickej zložke vydrží v pôde oveľa dlhšie, než bežné hnojivá.

Veľkou prednosťou organo-minerálneho hnojiva  je aj fakt, že je šetrné k vašim domácim miláčikom. Ak by ho náhodou požili, nič sa im nestane.

Trávnik máme ako sa patrí ošetrený a je čas vrhnúť sa na záhony a hrantíky. V prvom rade potrebujeme kvalitný substrát. Rad záhradkárov sa uspokojí so substrátom univerzálnym, ktorý spĺňa bežné nároky. Môžete ho použiť ako na záhonoch, tak aj v kvetináčoch. Ale existujú aj špeciálne substráty napríklad pre muškáty, bylinky, balkónové alebo izbové rastliny.

Správny záhradník by nemal zabudnúť ani rašelinu alebo praktickú mulčovaciu kôru, ktorá zabraňuje prerastaniu burín.

K tomu, aby vo vašich záhonoch a kvetináčoch všetko patrične rozkvitalo, mali by ste kvetiny aj plodiny prihnojovať. V ponuke je rad najrôznejších hnojív, či už univerzálne, alebo na konkrétne plodiny či okrasné dreviny. Záleží na Vás, akú voľbu zvolíte.

Ak sa necháte inšpirovať našimi jarnými tipmi, vaša záhrada to určite ocení.