PRÍPRAVA ZÁHRADY NA JAR

PRÍPRAVA ZÁHRADY NA JAR
Záhrada sa pomaly začína prebúdzať k životu a aby sme sa neskôr mohli radovať z bohatej úrody, čaká na nás teraz množstvo práce. Poďme sa pozrieť na malý prehľad činností, na ktoré sa v tomto období zamerať.
 
Prvým impulzom pre začiatok jarných prác na záhrade je vývoj počasia. Každý rok je iný a preto by sme mali sledovať najmä teplotu pôdy. Merať ju môžete bežným teplomerom v ranných hodinách v hĺbke cca 5–10 cm, teplota by sa mala pohybovať nad 7 °C v priebehu jedného týždňa. Pôda má byť na povrchu uschnutá, dostatočne sypká a nelepivá. Len takú je možné dobre pripraviť na siatie.
 
Rotavácia pôdy v záhonoch a hnojenie
Akonáhle je pôda teplotne pripravená, je dobré zbaviť ju buriny a prekypriť, najlepšie motyčkou. Pokiaľ zakladáte celkom nový záhon, musíte najskôr odstrániť drny. Pôdu potom porýľujte do hĺbky cca 30 cm a dôkladne vyberte korene buriny. Takto pripravenú pôdu následne premiešajte s hnojivom, použiť môžete Cererit, ktorý je ideálny na výživu ovocia, zeleniny a okrasných rastlín. Toto hnojivo pôsobí ihneď a vydrží v pôde až 2 mesiace. Skvelo poslúži aj organické hnojivo vyrobené z kravského hnoja v peletovej forme pre jednoduchú manipuláciu. Ošetrenú pôdu nechajte zhruba tri týždne oddýchnuť. Týmto spôsobom dostane pôda všetky potrebné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre    následný výsev a výsadbu rastlín.
 

Na prelome marca a apríla je vhodná výsadba mrkvy a petržlenu, čiernej reďkovky, šalátu, špenátu a reďkvičiek, jarného cesnaku a šalotky. Zraniteľnejšie druhy ako cukety, paradajky, uhorky alebo karfiol si predpestujte v kvetináči a neskôr presaďte na záhony. Cibuľu sadzačku vysaďte až v posledné dni marca. Bylinky predpestujeme v hrantíkoch: levanduľu, mätu, tymián, šalviu, rozmarín a bazalku. V našej ponuke nájdete 334 druhov semienok Moravoseed.
 
Ošetrenie a prerezanie ovocných stromov a kríkov
Prerezanie ovocných a okrasných drevín sa vykonáva na konci zimy a začiatkom jari, resp. v čase, kedy sú stromy v tzv. vegetačnom kľude. Pre jablone a hrušky je najideálnejšia polovica marca. V čase pučenia (krátko pred vykvitnutím) režeme potom kôstkoviny ako marhule, broskyne alebo slivky. Višne a čerešne je ideálne prerezať až v lete krátko pred zberom. K dobrej úrode Vám pomôže hnojenie, na ktoré je teraz správna chvíľa. Hnojivo zarýľujeme pod korunu stromov alebo vyryjeme niekoľko dier a do nich nalejeme hnojivo tekuté. Skúsiť môžete napríklad kvapalné univerzálne hnojivo s rýchlym účinkom pre všetky druhy rastlín, ktoré prispieva k bohatšej tvorbe kvetov a plodov. Pohnojenie a prerezanie uvítajú aj ovocné kríky, ako je ríbezľa alebo egreš. Ak ide o okrasné kríky, prerezávajú sa tie druhy, ktoré kvitnú v lete, spolu s niektorými popínavými rastlinami ako napr. plamienky. Jarné výsadby sú ideálne pre broskyne, marhule aj nektarinky ale aj trezalky popínavé rastliny. Marec je vhodný aj na vysádzanie malín alebo čučoriedok, na konci mesiaca je možné vysadiť jahody.
 
Okrasné dreviny a trávy
Okrasné dreviny rozviažeme, ak sme ich zviazali proti nánosom snehu. Ďalej odložíme prípadné krytie, urobíme rez – ak je potrebný a pokiaľ to typ stromčeka znesie hneď na jar. Potom pod stromčekom dôkladne okopeme zeminu a pohnojíme, skvelo poslúži kryštalické hnojivo na výživu všetkých druhov okrasných drevín. Vysokým okrasným trávam odstrihneme všetky suché stvoly cca  10 cm nad zemou.
 
 
Jarný rez ruží
V jarnom období tiež venujeme pozornosť ružiam. Na konci marca odstránime zo záhonov zimnú ochranu a odhrnieme nahromadenú zeminu. Pokiaľ už nehrozia silné mrazy, prestrihneme ruže a vystriháme choré a suché výhonky. Jar je vhodná aj na výsadbu nových ruží, pôda by ale mala byť celkom rozmrznutá. Ruže zasaďte na záhon, ktorý je dostatočne slnečný a vzdušný. Po zasadení zo záhona zhrabte všetky zvyšky rastlín a záhon uhlaďte.
 
Ošetrenie trávnika
Po zime je dobré v prvom rade ručne pohrabať spadnuté lístie, konáriky, mach, šišky a iné hrubé nečistoty – najmä vyzbierať kamienky, ktoré by mohli poškodiť kosačku pri následnom kosení trávnika. Následne vykonať prvú jarnú kosbu, ktorou dosiahneme rovnomerný rast a zjednotíme vizuálny vzhľad trávnika. Nikdy by ste nemali kosiť viac ako 1/3 dĺžky trávnych stebiel. Podľa potreby je niekoľko dní po prvom pokosení možné trávnik šetrne zvertikutovať. Aby bola práca čo najúčinnejšia, je dobré ošetriť trávnik vertikutátorom v jednom smere a potom ešte raz do kríža. Po vertikutácii niekedy zostanú holé miesta, ktoré dosejte na to určenou trávnou zmesou, napríklad regeneračnou trávnou zmesou pre obnovu trávnych plôch po vertikutácii alebo trávnou zmesou dosev pre rýchlu regeneráciu poškodených miest. Celý trávnik potom pohnojte vhodným trávnikovým hnojivom, skvelo poslúži trávnikové organo-minerálne hnojivo pre harmonický vývoj a zdravý rast trávnikov. Toto hnojivo posilňuje trávne steblá a zlepšuje ich odolnosť proti zošliapaniu, zároveň tiež pomáha k bohatšej trávnej mačine, ktorá obmedzuje mach a burinu. Pokiaľ chcete trávniku naozaj dopriať,  pocukrujte ho trávnikovým substrátom, ktorý pomôže vylepšiť vegetačnú vrstvu. Potom môžete pomaly začať s pravidelným kosením. Na jar má tráva ideálne podmienky zakoreniť, marec je teda najvhodnejšia doba na výsadbu celkom nového trávnika.
 
NÁŠ TIP: Na jar vysádzané a v lete kvitnúce cibuľoviny sú tiež súčasťou nášho sortimentu. Letné cibuľoviny nie sú väčšinou náročné, takže si s ich pestovaním ľahko poradíte. Krásne rozkvitnuté kvety rozžiaria každú letnú záhradu a vyčaria dobrú náladu. Vyberte si u nás z cibuliek nádherných a bohato kvitnúcich ľalií, pivoniek, georgín aj gladiólov v praktických baleniach.
 
Sme špecialisti na záhradu s 30 ročnou tradíciou a skúsenosťami, kladieme dôraz na kvalitu všetkých našich výrobkov a na šírku sortimentu, aby sme Vám tak zabezpečili čo najpohodlnejšiu a najefektívnejšiu prácu na záhrade. Ak Vám teda kvalitné náradie doposiaľ chýba, neváhajte a navštívte nás na našich predajniach, kde Vám naši odborní predajcovia radi pomôžu s výberom.
 
Hurá na záhradu 😊
 
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať