Jarné prerezávanie drevín a kríkov

Jarné prerezávanie drevín a kríkov
Na jar sa začína záhrada pomaly prebúdzať k životu. Aby ste sa neskôr mohli radovať z bohatej úrody, čaká na Vás teraz množstvo práce. Obdobie, keď sa stromy a kríky celkom spamätajú zo zimy, je ideálne na ich zastrihnutie. Preto sme pre Vás pripravili malý prehľad o tom, ako postupovať pri jarnom prestrihávaní.
 
Jarným prestrihaním získajú dreviny požadovaný tvar a dostatok svetla v korune, čo je dôležité pre skoré pučanie kvetov a následne zabezpečí bohatý zber na jeseň. Bez pravidelného prestrihu sa znižuje plodnosť a nepresvetlená koruna nahráva chorobám. Prestrihaním kríkov zamedzíte vzniku machu a hubovitých chorôb. Spôsob a načasovanie prestrihu závisí na druhu dreviny, začať by sa malo po skončení najväčších mrazov a to s odrodami, ktoré sú voči mrazu odolnejšie.
 
Pri jabloniach, hruškách, kríkoch alebo stromčekoch drobného ovocia, lístkov a vinnej réve je možné jarné prestrihávanie vykonávať už v druhej polovici februára alebo v marci. Základom je ale sledovať vývoj počasia, ošetrené dreviny totiž nesmú prísť do kontaktu s mrazivým počasím. Zostrihanie čerešní, višní, sliviek, mandlí, broskýň, marhúľ, orechu vlašského, brezy a javora, ponechajte teda radšej na koniec jari alebo začiatok leta. Strihať by ste mali konáre rastúce kolmo nahor a v mieste rozvetvenia a tak isto aj výhonky, ktoré sa krížia alebo rastú priamo nadol. Tiež sa zbavte starých, poškodených a chorých konárov. Rany po strihaní väčšie ako 3 cm by mali byť ošetrené stromovým balzamom.
 
Dôležité je aj kvalitné náradie, ktoré pomerne náročnú činnosť aspoň čiastočne uľahčí. Základom sú kvalitné jednoručné záhradnícke nožnice a v závislosti na tom, čo prestrihávate sa môžu hodiť aj také s teleskopickou rukoväťou, napríklad pákové nožnice Kent&Stowe P60 vhodné na strihanie živého a čerstvého dreva. Na silnejšie konáre budete potrebovať záhradnícku pílku, napríklad pílku Freund s kvalitnou oceľovou čepeľou.  S vysokou korunou si hravo poradí teleskopický prerezávač konárov, vyskúšať môžete AKU prerezávač konárov Patriot PCS20 40V a údržbu živého plota uľahčia plotové nožnice. Na slabšie konáre potom skvelo poslúži skladacia pílka Freund, ktorá zastane rýchle a jednoduché pílenie surového dreva. Dôležité je tiež dbať na to, aby nástroje boli vždy čisté a ostré, pokiaľ totiž nie je rez dokonalo rovný, dochádza k horšiemu hojeniu rán a navyše sa tým zvyšuje riziko chorôb.
 
Pákové nožnice Kent&Stowe P60

Dvojčepeľové teleskopické pákové nožnice sú vyrobené z kvalitnej ocele a sú vhodné na strihanie živého a čerstvého dreva do priemeru 4,5 cm. Čepele s nepriľnavou úpravou jednoducho prenikajú do dreva. Teleskopické rukoväte s pogumovanými držadlami je možné predĺžiť až na 90 cm.
Pílka Freund 30 cm

Pílka s kompaktnými rozmermi s kvalitnou oceľovou čepeľou na pílenie surového dreva.
Skladacia pílka Freund 18 cm

Kompaktná skladacia pílka s kvalitnou oceľovou čepeľou je určená na rýchle pílenie živého dreva
AKU plotové nožnice Patriot HT56 40V

Ľahké plotové nožnice s kvalitnými nožmi rezanými laserom a brúsenými diamantom si ľahko poradia s letorastami kríkov a živých plotov. Vyvážený model sa pohodlne ovláda aj v rukaviciach vďaka zväčšenému držadlu so spínačom. Transparentný štít chráni pred odlietajúcimi štiepkami a úlomkami konárov.
AKU prerezávač konárov Patriot PCS20 40V

Teleskopický prerezávač konárov dosiahne až do výšky 240 cm. Prácu uľahčuje aj napínanie a automatické mazanie reťaze. Spojovaciu tyč s mäkčeným ergonomickým úchopom je možné nastaviť podľa potreby.


V zásade existujú tri hlavné druhy rezov, závislé na účele a veku dreviny:
 
Rez výchovný
Vykonáva sa každoročne od 2 do 5 rokov po výsadbe danej dreviny. Účelom tohto rezu je usmerniť strom či krík tak, aby rástol optimálne a čo najskôr rodil. Zachovávajte len výhony rastúce smerom von z koruny. Tie však taktiež skracujte, prvé dva roky o zhruba dve tretiny, potom už len o tretinu. Udržaním silných výhonov v optimálnom sklone dosiahnete takú korunu, v ktorej bude väčšina výhonov dostatočne a kvalitne rodiť. Vďaka tomuto rezu podporíte tiež zakorenenie a tým ideálny pomer medzi koreňovou a nadzemnou sústavou. Výchovný rez sa vykonáva pred fázou pučenia pri malviciach, lieskach a drobnom ovocí teda v predjarí, pri kôstkoviciach a mandliach v priebehu jari a pri orechoch kráľovských v máji.
 
Rez udržiavací (na presvetlenie)
Udržiavací rez vykonávajte pri zrelých stromoch, ktoré sú v plnej plodnosti. Keď je koruna príliš prerastená a neprechádza ňou dostatok svetla a zároveň aj vtedy, keď sa na strome nachádzajú nevhodné výhony a konáre. Snažte sa eliminovať aj konkurujúce si konáre, ktoré si navzájom bránia v raste. Odstraňujte aj konáre, ktoré smerujú do koruny, krížia sa, prípadne majú nesprávny uhol nasadenia a aj konáre viditeľne poškodené či napadnuté. Týmto rezom podporíte úrodu a fyziologickú rovnováhu stromu, zároveň znížite riziko choroby.
 
Rez omladzovací
Omladzovací rez sa vykonáva preto, aby daná drevina omladla a je určený pre staré a zanedbané stromy, ktoré prestávajú rodiť alebo sa plodnosť presúva na okraj koruny a tým neúmerne zaťažuje konáre. Spolu s tým sa kvalita plodov zhoršuje. Radikálne ostrihajte teda poškodené a husté konáre, aby ste korunu presvetlili, vrátili stromom vitalitu a predĺžili ich životnosť. Aj výhony, ktoré ešte majú potenciál, výrazne skráťte tak, aby bola dosiahnutá optimálna rovnováha.
 
 
Rez ovocných stromov
Pri jabloniach a hruškách je optimálne obdobie na začiatku jari, teda od polovice februára do konca marca. Pokiaľ očakávate veľkú úrodu, odstráňte v máji nové, mladé letorasty, ktoré berú živiny potrebné pre rodiace výhony a zároveň zahusťujú korunu. Na prestrihávanie ovocných stromov sú ideálne nožnice na silné konáre, napríklad pákové záhradnícke nožnice Kent&Stowe P80 s teleskopickou rukoväťou a maximálnou dĺžkou 750 mm.

Čas ovocných kríkov nastáva skoro z jari Pre všetky ovocné kríky je ideálny čas na strihanie skoro z jari, teda v období od februára do konca marca kedy už ustávajú najväčšie mrazy. Ovocné kríky pučia skoro na jar, čo komplikuje prístup ku konárom a to znamená aj väčšie výtoky miazgy a tým pádom zhoršujú hojenie rán. Začať môžete egrešom, pri čerstvo vysadenom skracujeme výhony na 2–3 pupene, pri už  posadenom potom odstraňujte neplodiace a krížiace sa konáre. Pri mladej ríbezli tiež skracujte na 2–3 pupene, slabšie výhony odstrihnite až k prvému pupeňu. Ale vždy zachovávajte tri až štyri prevládajúce výhony. Maliny plodia na jednoročných výhonoch, odstráňte teda všetky časti, ktoré už plodili. Silné vlaňajšie výhony potom skracujte zhruba na štvrtinu, tie slabšie potom čo najbližšie k zemi.
Pákové nožnice Kent&Stowe P80

Jednobritvové teleskopické pákové nožnice sú vyrobené z kvalitnej ocele s nepriľnavou úpravou, vďaka ktorej jednoducho prenikajú do dreva. Prevodový mechanizmus výrazne zvyšuje strižný výkon. Tieto nožnice sú vhodné na strihanie suchého, tvrdého a vyzretého dreva. Teleskopické rukoväte s pogumovanými držadlami s maximálnou dĺžkou 75 cm.

Okrasné kríky budú okrasné s patričným rezom
Konkrétne pri ibištekoch, trezalkách alebo orgováne vykonávajte strihanie na začiatku jari ešte predtým, ako začnú kvitnúť. Odstráňte premrznuté choré staré a prekážajúce výhony tak, aby bol krík počas kvitnutia stále dostatočne prevzdušnený a presvetlený. Kríky môžete skrátiť až na dĺžku okolo dvadsiatich centimetrov. Snáď len pri hortenzii odstraňujte len odumreté konce konárikov, pri stromčekovitých potom skracujte na druhé až tretie očko nad zemou.
 
TIP: Na prestrihávanie okrasných a ovocných kríkov sú veľmi vhodné malé záhradnícke nožnice, vyskúšať môžete napríklad dvojbritvové nožnice Kent&Stowe R60 z veľmi kvalitnej kovanej ocele s ergonomickou rukoväťou a bezpečnou poistkou. Zvládnu strihanie konárikov do priemeru 2,2 cm, ale spokojne s nimi nastriháte aj kvety alebo bylinky. Na zastrihávanie a tvarovanie väčších kríkov skvelo poslúžia záhradnícke nožnice Kent&Stowe Z20. Tieto typy nožníc zabezpečia čistý a hladký rez bez možnosti rozmrvenia alebo rozštiepenia rezných častí
 
Záhradnícke nožnice Kent&Stowe Z20

Nožnice z kovanej ocele na zastrihávanie a tvarovanie okrasných kríkov zabezpečujú vysokú presnosť rezu. Čepele s nepriľnavou úpravou jednoducho prenikajú do dreva. Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.
Záhradnícke nožnice Kent&Stowe R60

Moderné dvojbritvové nožnice s ergonomickou rukoväťou sú vyrobené z kvalitnej ocele. Tieto nožnice sú vhodné na strihanie čerstvého dreva, bylín a kvetov.
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať