Kalendár záhradkára: Údržba záhrady po zime

Kalendár záhradkára: Údržba záhrady po zime
Záhrada celú zimu odpočívala, ale teraz nastal čas prebudiť ju k novému životu. Správny záhradkár sa už nemôže dočkať, až po prvý krát zaborí motyčku do slniečkom vyhriatej pôdy. Čo ho čaká na predjarí?  
 
Omladenie stromov
 
Máte poslednú možnosť využiť pár zostávajúcich chladných dní na preriedenie kríkov a stromov. Zimným rezom v období vegetačného pokoja omladíte strom, vytvarujete korunu a podporíte rast výhonov.
 

Kompaktná skladacia pílka s kvalitnou oceľovou čepeľou je určená na rýchle pílenie živého dreva.

Univerzálna sekera Levita L má hlavu z kovanej uhlíkové ocele potiahnutej teflónom pre jednoduchý prienik do dreva, porisko z kompozitu vystuženého sklenými vláknami a pohodlnú rukoväť z mäkčenej protišmykovej termoplastickej (TPR) gumy. Súčasťou balenia je plastové puzdro s pútkom na zavesenie.


Na odstránenie tenších konárikov postačia jednoručné záhradné nožnice, na strihanie silnejších konárov budete potrebovať nožnice pákové – tie lepšie majú prevodový mechanizmus, ktorý zvyšuje strižný výkon. Na odstránenie ešte silnejších konárov potom poslúži prerezávač alebo stará dobrá pílka.
 

Dvojčepeľové záhradné nožnice Kent & Stowe R60 z kvalitnej ocele sú vhodné na strihanie čerstvého dreva do priemeru 2 cm. Ergonomická rukoväť zvyšuje komfort a pevný úchop.

Dvojčepeľové teleskopické pákové nožnice Kent & Stowe P60 z kvalitnej ocele sú vhodné na strihanie živého a čerstvého dreva do priemeru 4,5 cm. Čepele s nepriľnavou úpravou jednoducho prenikajú do dreva. Teleskopické rukoväte s pogumovanými držadlami je možné predĺžiť až na 90 cm.

 
Suché konáre môžete spracovať v drviči alebo štiepkovači na mulč alebo nasekať sekerou na podkúrenie do krbu. Pri ich výbere pozerajte hlavne na dobrú ergonómiu a kvalitu spracovania. Dôležitý je aj zamýšľaný spôsob použitia. Veľkú štiepaciu sekeru použijete na spracovanie špalkov, menšia univerzálna zvládne polienka, ale hodí sa aj na bežné tesárske práce. Najmenšie sekery sú ideálne na prípravu triesok.
 
 
Okopanie záhonov
 
A už sa dostávate ku svojim milovaným záhonom. Pri teplotách okolo 3 ˚C môžete zasiať špenát, mrkvu, petržlen alebo reďkovku. Kým ale začnete sadiť, musíte prevzdušniť pôdu po dlhom odpočívaní pod snehovou perinou. Okopávanie prospeje aj viacročným rastlinám – aj keď to na nich ešte nie je veľmi vidieť, vnútorné biochemické pochody sú v plnom prúde, korene sa predlžujú a  miazga prúdi.
 

Šikovný nástroj kombinujúci kultivátor s motyčkou má široké využitie od kultivácie, okopávania, odstraňovania buriny až po čistenie špár. Pracovná časť z kvalitnej ocele má antikoróznu povrchovú úpravu.

V tomto období sa stane vašim obľúbeným pomocníkom motyčka kombinovaná s kultivátorom. Určite použijete aj malé hrabličky, sadiaci kolík a ďalšie drobné záhradné náradie. Pri jeho výbere pozerajte v prvom rade na násadu. Musí byť ľahká, príjemná a odolná. Moderné kompozitové násady majú všetky tieto vlastnosti a vydržia dlhé roky v perfektnom stave. Ak dávate prednosť klasickým prírodným materiálom, oplatí sa zvoliť kvalitné záhradné náradie s násadou z tvrdého dreva, napríklad lakovaného jaseňa. Pracovná časť by mala byť vyrobená z nerezovej ocele alebo kovu s povrchovou úpravou, ako je napr. špeciálny fluóroplastový povlak Xylan. Ten má veľmi nízky koeficient trenia a pritom vysokú ochranu proti korózii, výkyvom teplôt a slnečnému žiareniu.
Samozrejmosťou je pri náradí všetkého druhu dôkladné remeselné spracovanie. Ruka v ruke s ním ide aj dobrá ergonómia. Náradie musí „padnúť“ do ruky, aby sa pohodlne držalo. Úlohu zohráva aj hmotnosť: čím menšia, tým dlhšie vydržíte pracovať bez únavy.
 
 
Jarné upratovanie
 
Máte prerezané, okopané a možno už aj zasiate. Zostáva len upratať, kým prepukne tá pravá jar. Zametanie cestičiek a terás sa nezaobíde bez metly. Pri upratovaní ale určite použijete aj hrable – zhrabete nimi neporiadok po zime a upracete drobné úlomky konárov po prerezaní. Vhodné sú hrable s kovovou hlavou, ktoré dokážu aj zarovnať záhon či skypriť pôdu.

Záhradné hrable Patriot využijete najmä pri kyprení a zarovnávaní pôdy. Majú pracovnú časť z kvalitnej nerezovej ocele s antikoróznou povrchovou úpravou, takže s nimi môžete pracovať aj v daždi. Vďaka dlhej umelohmotnej násade vás nebude pri práci bolieť chrbát.

A potom si stačíte len na chvíľku oddýchnuť, kým udrie jar plnou silou, vyrastie prvá tráva a po prvom kosení nastane čas na vertikutáciu trávnika. Môžete si vtedy rozmyslieť, aké náradie vo vašej kôlni ešte chýba a vypraviť sa do niektorej z predajní Mountfieldu, kde práve teraz zoženiete v predjarnej akcii všetko potrebné pre záhradkárov za skvelé ceny.
 
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať