Zdravý, hustý a krásne zelený? Je pravý čas na jarnú vertikutáciu

Zdravý, hustý a krásne zelený? Je pravý čas na jarnú vertikutáciu

Nedostatok slnečného svitu, živín a nízke teploty dali trávniku cez zimu zabrať. Chcete mu pomôcť rýchlo zregenerovať a prebudiť ho k životu? Je najvyšší čas na vertikutáciu.

Vertikutátory sú na prvý pohľad identické so záhradnou kosačkou, avšak ich funkcia je odlišná. Vertikutátor pomáha trávnik prevzdušniť a zbaviť ho trávnej plsti. Tá je tvorená zvyškami starej trávy, burinou a machom, a upcháva trávnik, ktorý v dôsledku toho nemôže dýchať, prijímať živiny ani vodu.

Vertikutátor má na hriadeli zvislo umiestnené vertikutačné nože, ktoré jemne narezávajú trávnu mačinu. Vďaka tomu sa ku koreňom lepšie dostáva voda aj živiny a navyše tráva tiež lepšie odnožuje. Niektoré stroje majú okrem nožov aj vertikutačné pružinky, tie dokážu z trávnika odstrániť všetky nečistoty, ako sú machy alebo zvyšky starej trávy.

Čo by mal mať kvalitný vertikutátor

• pevnú a stabilnú konštrukciu
• dostatočne veľký vyhadzovací otvor, ktorým sa zvyšky a nečistoty z trávnika dostávajú von
• zospodu stroja v priestore pred nožmi nie príliš veľký priestor, aby sa v ňom netvorili chuchvalce
• dostatočne široký záber

Elektrické vertikutátory sú vhodné pre menšie plochy, v ktorých blízkosti sa nachádza zdroj elektrickej energie. Sú ľahšie, ľahšie sa skladujú aj udržujú a ich prevádzka je tichšia.

Benzínové vertikutátory sú oproti elektrickým výkonnejšie a na väčšie plochy tiež účinnejšie. Mávajú väčší záber a práca s nimi je podstatne rýchlejšia.

Vertikutácia je prvým krokom v jarnej starostlivosti o trávnik. Nasledovať by malo hnojenie a dosiatie holých miest vzniknutých po prevzdušnení vertikutátorom. Počas vegetačného obdobia samozrejme nezabudnite na pravidelné kosenie a zavlažovanie.