Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Ako vypestovať zdravý a hustý trávnik?

Ako založiť zdravý a hustý trávnik?

Každý si chce užiť krásny a zelený trávnik počas letnej sezóny. Polovica apríla až polovica mája ponúka relatívne stabilné teploty a preto sa do založenia trávnikov môžete pustiť v tomto období. Pozrite sa teraz krok po kroku, ako založiť zdravý a hustý trávnik svojpomocne.
Ako vypestovať zdravý a hustý trávnik?

Príprava pôdy pre trávnik

Základom zdravého a hustého trávniku je v prvom rade pôda. Správne vykonaný výsev znamená, že sa trávnik bude pri kvalitnej starostlivosti neustále zlepšovať. Tráva potrebuje k životu živiny, vodu  slnko, preto by mal byť trávnik založený ideálne do piesku a nie do ornice.

Piesok dobre drží tvar, nesadá a ľahko sa zarovná. Korene trávy pieskom ľahko prerastú do veľkej hĺbky a burine sa v ňom veľmi nedarí. Z piesčitého podložia sa tráve tak lepšie čerpajú živiny a voda.  Na začiatku je teda dobré pripraviť plochu cca 20 cm pod budúcou úrovňou trávnika. Ďalej plochu vysypať štrkom cca 5 cm, ktorým sa vyrovnajú nerovnosti a vytvorí sa drenážna vrstva. V tomto kroku je ideálne rozviezť závlahy a pripraviť pozície pre rozstrekovače. Nasleduje vrstvenie kremičitého piesku so silou 5 cm, každú vrstvu je potrebné dôkladne utlačiť do podoby, kedy sa nebude piesok sypať.

Základom úspechu budúceho trávnika sú aj živiny

Pôda pre trávnikPo tom, čo je povrch zhruba 5–6 cm pod konečnou úrovňou terénu, odporúčame pre kvalitný rast trávnika, zmiešať kremičitý piesok s trávnikovým substrátom. Substrát je pripravený z vytriedenej jemnej rašeliny, preosiateho a triedeného piesku, mletého dolomitického vápenca a je obohatený hnojivo so základnými živinami. Ak budete chcieť vášmu budúcemu trávniku naozaj dopriať, primiešajte do zmesi aj trochu trávnikového organo-minerálneho hnojiva pre harmonický vývoj a zdravý rast počas celého vegetačného obdobia. Toto hnojivo posilňuje trávne steblá a zlepšuje ich odolnosť proti zošliapaniu a pomáha k bohatšej trávnej mačine, ktorá obmedzuje mach a burinu. Je tiež unikátny tým, že okrem minerálnych zložiek obsahuje aj zložky organické a vďaka tomu pôsobí dlhšie v pôde. Poslednú vrstvu by mal tvoriť trávnikový substrát už bez pridaného kremičitého piesku. Pred výsevom osiva je potrebné zarovnať plochu substrátom do úrovne terénu, prípadne -1 cm. Piesok si počas pár týždňov sadne, ale potom trávna mačina začne naopak rast do výšky. Teraz zostáva zabezpečiť kvalitnú trávnu zmes a vrhnúť sa do výsevu.

Výsev kvalitnej trávnej zmesi

Kvalitné osivo je základom zdravého, sýto zeleného a hustého trávnika. Dôkladná a správna voľba kvalitné zmesi sa oplatí. Vyberte si z kvalitných osív, ktoré vynikajú rýchlou klíčivosťou, sýtou farbou, vysokou regeneračnou schopnosťou a hustým rastom. Odporúčame napríklad trávnu zmes pre okrasné trávniky, ktoré je určená pre každodenne používané trávniky pri rodinných domoch.
Zmes vysejte ručne alebo pomocou ručného rozmetadla hnojív ( napríklad Levita 6V), ktoré disponuje širokou škálou nastavení na stanovenie dávkovania a šírky záberu osiva.Travné osivo
Vysievajte krížom v množstve 3-4 kg/100 m2. Potom osivo ľahko posypte trávnikovým substrátom približne v 5 mm vrstve. Celú plochu potom ešte raz dôkladne utlačte. Následne začnite so zavlažovaním v intervale 2 hodín na približne 3 minúty medzi 6:00 a 20:00 s ohľadom na teploty a zrážky.
Prvé zavlažovanie môže byť dlhšie, potom už je potrebné povrch udržiavať len vlhký.

Prvé kosenie

V závislosti na klimatických podmienkach vyjde nový trávnik do dvoch až troch týždňov. Prvé kosenie vykonávajte v čase, kedy budú najdlhšie steblá dlhé cca 6 cm a skráťte ich o 2 cm. Následne znížte počet zavlažovaní o polovicu. Druhé a tretie kosenie nasleduje v trojtýždenných odstupoch