Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)

Ako vybrať čerpadlo alebo domácu vodáreň?

Čerpadlá a vodárne vám pomôžu zužitkovať dažďovú vodu aj prameň z hlbín studne. S ich pomocou jednoducho odčerpáte vodu z bazéna, z jazierka aj zo zatopenej pivnice. Alebo nimi môžete naopak vodu priviesť. Vodou zo studne napríklad lacno napustíte bazén alebo zalejete záhradu.
Čerpadlá a vodárne – ako vyberať

Na čo môžem použiť záhradné čerpadlo?

Záhradné čerpadlo využijete vždy, keď budete potrebovať čerpať vodu dažďovú, pitnú, čistú úžitkovú alebo napríklad silno znečistenú či splaškovú. Záhradné čerpadlá Vám napríklad so zavlažovaním záhrady, pri vypúšťaní bazénov a jazierok, pri zásobovaní domu či chaty pitnou vodou a oceníte ich aj počas prípadných havarijných situácií. V našej komplexnej ponuke nájdete kvalitné elektrické povrchové, ponorné a kalové čerpadlá, čerpadlá do vrtu aj domáce vodárne.
Každé čerpadlo je vhodné na niečo iné, neváhajte preto s výberom konkrétneho typu čerpadla a poraďte sa s našimi špecialistami.
 

Čo je potrebné si ujasniť, kým si zaobstaráte čerpadlo?

Predtým, ako si zaobstaráte čerpadlo, si položte niekoľko zásadných otázok:

  • Akú vodu chcem čerpať?
  • Odkiaľ chcem vodu čerpať?
  • Ako často ju chcem čerpať?
  • Aké množstvo chcem čerpať?

Podľa Vašich odpovedí na vyššie uvedené otázky sa potom rozhodujete medzi rôznymi kategóriami čerpadiel. Povrchové, či ponorné, kalové čerpadlá alebo na čistú vodu… Ak chcete čerpadlom zásobovať celú domácnosť, potom si vyberte buď domácu vodáreň alebo čerpadlo do vrtu.

Kedy je vhodné použiť tlakové čerpadlo?

Na zavlažovanie záhrady či na postrekovanie je možné použiť ponorné tlakové čerpadlá. Sú schopné vodu vyčerpať aj z hlbokej kopanej studne. Dokonca je možné skombinovať ich aj s tlakovou nádržou, či už pre zavlažovacie systémy alebo dokonca pre zásobovanie domácnosti úžitkovou vodou.Tlakové čerpadlo

Ktoré čerpadlo je vhodné pre záhradné postrekovače?

Primárne je potrebné poznať zdroj vody. Potom už je možnosť pripojenia na rôzne čerpadlá.
Pre záhradné postrekovače je vhodné použiť aj ponorné tlakové čerpadlá alebo povrchové čerpadlá.

Aké je vhodné čerpadlo do studne?

Do studne je vhodné použiť tlakové alebo ponorné čerpadlá. U klasických kopaných studní je možnosť použiť aj povrchové čerpadlo, ale musíme brať ohľad na maximálnu saciu výšku.

Aké čerpadlo je vhodné na polievanie?

Primárne je potrebné poznať zdroj vody. Potom už je možnosť pripojenia na rôzne čerpadlá.

Aké je vhodné čerpadlo do vrtu?

Do vrtu ponúkame tri čerpadlá na to určené. Čerpadlo SUB 8, čerpadlo 50/13 T a čerpadlo 50/13 M. O vhodnosti toho ktorého práve pre Vás je potrebné vychádzať z Vašich konkrétnych požadovaných parametrov (výtlak, prietok, sacia výška).

Aký druh a priemer hadice je vhodný na použitie čerpadiel?

Je potrebné špecifikovať, či ide o saciu hadicu, či potom už finálnu, napríklad záhradnú hadicu. Saciu hadicu ponúkame 1“ a záhradné hadice ponúkame 1/2“, 3/4“, 1“ a 5/4“.

Ako vybrať vodáreň?

Dôležité pri výbere vodárne je, aby ste si odpovedali na dve základné otázky:

  • Aké množstvo vody budete čerpať? >> prietok (Q)
  • Odkiaľ budete vodu čerpať? >> dopravná výška (H)

Podľa týchto údajov je potom potrebné vyberať vodáreň tak, aby mala dostačujúce parametre.

Ako vodáreň funguje?

Domáca vodáreň je systém, ktorý dopraví vodu z vašej studne na záhrade alebo z vrtu alebo pokojne aj z blízkeho vodného toku. Vytvorí vo vodovodnom potrubí tlak a zásobuje vašu domácnosť vodou pod tlakom tak, aby tiekla z kohútika alebo napríklad z hadice zodpovedajúcim spôsobom.


Domáca vodáreň

Ako správne pracovať s vodárňou?

Domáce vodárne väčšinou pracujú automaticky, pri poklese tlaku a znížení zásoby vody zopnú automaticky, načerpajú vodu a „natlakujú“ vodovodné potrubie.

Ako správne „natlakovať“ domácu vodáreň?

Pretlak vzduchu vo vodárni by mal byť zhruba o 0,2 baru nižší, ako je spínací tlak vodárne. Napríklad pokiaľ je spínací tlak 2 bary, tak tlak vzduchu vo vodárni  by mal byť 1,8 baru.

Sú nami ponúkané vodárne vhodné do rodinného domu?

Áno, sú.
 

 

Čerpadlá a vodárne