Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Ako vybrať kosačku – Všetko, čo potrebujete vedieť

Ako vybrať kosačku – Všetko, čo potrebujete vedieť

Sezóna kosenia trávy začína väčšinou v apríli. A trvá väčšinou pol roka. Podľa počasia je niekedy nutné kosiť aj každý týždeň. Hovorí sa, že vizitkou každej záhrady je v prvom rade trávnik. A na starostlivosť oň je potreba zvoliť čo najvhodnejšiu kosačku.
Ako vybrať kosačku – Všetko, čo potrebujete vedieť

Ako vybrať kosačku

Hneď na začiatku si musíte povedať, aké máte na stroj nároky a aké sú vaše finančné možnosti. Je potrebné tiež vyhodnotiť, ako často budete kosiť, akú veľkú plochu a či by sa vám viac hodil stroj elektrický alebo benzínový.

Ak máte po ruke prívod elektriny a kosíte pravidelne menšiu plochu, je vhodnou voľbou kosačka elektrická alebo AKU kosačka. Na špičke modelovej rady elektrických aj AKU kosačiek, už sú aj stroje s pojazdom a s tými sa nemusíte báť ani na rozľahlejšie plochy.

Benzínové kosačky na trávu volíme všeobecne na väčšie plochy. Ak nekosíte v členitejšom teréne, vystačíte si s modelom bez pojazdu, inak odporúčame samochodné kosačky. Komfort pri kosení  je ďaleko vyšší.

Na pozemky okolo 500 m2 si vyberajte stroje s pojazdom so záberom 40-46 cm, na veľké záhrady už je vhodnejší väčší záber nad 50 cm.

Ak ste začiatočníkom v kosení, je dobré konzultovať výber stroja s profesionálne vyškolenými technikmi v predajni. Vypočujú si vaše predstavy, odporučia vhodný stroj. Nikdy vás nenechajú odísť s nevhodným výrobkom.

Ako často kosiť trávu

V sezóne sa tráva kosí aj raz týždenne, najlepšie každých 14 dní. Záleží na veľkosti plochy a tiež kvalite trávniku. Na jar rastie tráva rýchlejšie a kosiť by sa malo častejšie. V uprostred leta sa rast trávy spomalí a intervaly kosenia môžete predlžovať.

Rotačná kosačka

Ako správne kosiť trávu

Trávnik by sa mal skracovať optimálne nie viac ako o tretinu a steblá by mali mať minimálne 3 centimetre, aby zostala dostatočná plocha pre priebeh fotosyntézy, ktorá tráve zabezpečí sýto zelenú farbu.
Trávu nenechávajte prerásť. Keď budete kosiť vyššiu trávu, koste ju na dvakrát, najprv s najvyššou nastavenou výškou kosenia a potom s obvyklou výškou kosenia. Smer kosenia striedajte, aby ste udržali steblá trávy vo vzpriamenej polohe.
Pre dokonalé kosenie trávnych stebiel a ich zber do koša je nutné zaistenie prívodu dostatočného množstva vzduchu do priestoru kosačky, preto nenastavujte príliš malú výšku kosenia (najnižšia poloha).
Pravidelne kontrolujte naplnenie zberného koša a včas ho vysýpajte. Kontrolujte, aby za kosačkou nezostávala pokosená tráva, čo je známkou, že je plný kôš a kvalita kosenia sa zhoršuje. Niektoré moderné stroje disponujú optickou signalizáciou zaplnenia koša. Klapka na hornej strane koša sa po zaplnení zdvihne a vy viete, že je potrebné ho vysypať.

Môžem používať kosačku na mokrú trávu?

Neodporúča sa to. Pokosená tráva sa totiž usadzuje na stenách kosačky a nie je možné zaistiť kvalitný zber do koša. Pri kosení v daždi alebo za rosy sa kosačky viacej dusia a trávnik ako taký sa ničí.

V akých časových intervaloch sa dá používať elektrická a benzínová kosačka? Musia byť povinné pauzy?

Ideálne je riadiť sa pokynmi v manuáli. Pri každom stroji je optimálny čas použitia rozdielny. Prestávky po určitom čase sú vhodné, aspoň na pár minút. Aj kvôli ochladeniu stroja. Hlavne pri väčšej záťaži.

Benzínová kosačka

Ako sa starať o kosačku

Kosačku po každom pokosení starostlivo vyčistite. Konkrétne spodok kosačky okolo noža. Neodporúča sa tlaková voda ako hadica alebo umývačka. Lepšie je odstrániť nečistoty mechanicky, napríklad špachtľou. Pri čistení kosačku opatrne nahnite na zadnú časť. Ideálne si na rukoväť dajte nejakú záťaž, aby vám stroj vydržal mierne zdvihnutý. Mieru náklonu voľte opatrne, aby nevytiekol olej. Nikdy kosačku nestavajte na bok.

Pri benzínových kosačkách okrem dolievania paliva kontrolujte počas sezóny hladinu oleja podľa návodu a v prípade potreby ho dolejte.

Ako prevážať kosačku?

Zvládnete to v kufri bežného osobného auta. Stačí zložiť rukoväte a stroj v kufri zaistiť tak, aby sa nepohyboval a nedošlo k prípadnému úniku benzínu či oleja.

Aký olej môžem použiť?

Do benzínovej kosačky sa väčšinou používajú klasické motorové oleje pre štvortaktné motory s označením SAE 30.

Čo si môžem na kosačke urobiť sám a s čím ísť do servisu?

Záleží na schopnostiach daného užívateľa. Pri benzínových strojoch určite zvládnete premazať lanká alebo meniť olej. Pri niektorých moderných motoroch nie je možnosť vypúšťania oleja v spodnej časti stroja, ale musíte použiť odsávačku, ktorú máme v sortimente. Rovnako tak nie je ťažké skontrolovať, prípadne vymeniť filter. Molitanové filtre sa dajú vyprať v saponátovej vode, papierové zase vyfúknuť kompresorom.

Oprava kosačky

Šikovnejší používatelia dokážu aj nabrúsiť nôž, ale problém už môže nastať s jeho vyvážením, čo je oveľa dôležitejšie pre optimálne kosenie. Na túto činnosť už je lepšie navštíviť autorizovaný servis, rovnako ako napríklad na opravu a nastavenie pojazdu, či všetky operácie v motore.

Pri elektrických kosačkách je údržba ľahšia. Rovnako ako pri benzínových je potrebné pravidelne čistiť, kontrolovať ostrosť noža, pri vyšších modelov musíte nechať nastaviť pojazd.
 

Prezrieť kosačky