043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)

Ako správne vybrať elektrobicykel?

Ako správne vybrať elektrobicykel?

Výber elektrobicykla rozhodne nepodceňujte. Než pôjdete do predajne, mali by ste poznať odpoveď na niekoľko základných otázok: kto na ňom bude jazdiť, ako ďaleko chcete ísť, v akom teréne a tiež to, koľko peňazí chcete do elektrobicykla investovať.
Pri kúpe elektrobicykla rozhodne voľte špecializovanú predajňu, kde svoje predstavy a požiadavky skonzultujete so špecialistom. Zvlášť, pokiaľ ide o Váš prvý elektrobicykel a nemáte s ním žiadne skúsenosti. Elektrobicykel si v predajni môžete vyskúšať, vybrať vhodný model, optimálnu rámovú veľkosť, kúpiť príslušenstvo. Špecializovaná predajňa by Vám mala ponúknuť aj servis vrátane garančnej prehliadky, ktorú by mal majiteľ elektro bicykla absolvovať po prejdení 300-500 km.

Druhy elektrobicyklov MTF

Horské

Pre všetkých, ktorí sa pohybujú najmä v teréne a vystupujú aj do ťažších kopcov. Užijete si rovnako aj na cyklotrasách a na ceste sa o ne tiež nemusíte báť. Horské elektrobicykle sú určené skôr pre aktívnych jazdcov, ktorí sa spoliehajú na pomoc motora, ale aj na silu svojich nôh. Na týchto elektrobicykloch nájdete kvalitné odpružené vidlice, hydraulické kotúčové brzdy a ďalšie komponenty dôležité pre pohyb v teréne. Horské bicykle sú primárne vybavené stredovým motorom. Sú vhodné pre mužov aj ženy; špeciálne dámske modely majú zníženú hornú rámovú rúru a ľahšie sa montujú. Batérie všetkých horských modelov MTF sú plne integrované do rámu.

Horský elektrobicykel

Krosové

Vďaka užším plášťom je ich využitie rozmanité. Hodia sa do ľahšieho terénu aj na cestu. Môžete k nim pripevniť nosič aj blatníky. Tieto elektrobicykle privítajú vyznávači športovejšieho štýlu jazdy aj milovníci cykloturistiky. Špeciálne dámske modely majú zníženú hornú rámovú rúru. Pri všetkých krosových elektrobicykloch MTF je batéria plne integrovaná do rámu.

Krosový elektrobicykel

Trekingové

Pre milovníkov pohodových výletov, najmú po cyklo trasách a spevnených cestách. Nie sú vhodné do ťažkého terénu. Majú plnú výbavu pre rekreačné jazdenie: blatníky, svetlá, nosič. Rámy sú navrhnuté tak, aby jazda bola čo najpohodlnejšia. Trekové elektrobicykle sú vhodné pre mužov aj ženy, dámske modely elektrobicyklov majú zníženú hornú rámovú rúru pre ľahšie nastupovanie. Nájdete na nich stredové aj zadné nábojové motory a batérie integrované do rámu.

Trekingový elektrobicykel

Mestské

Jedná sa o pohodlné elektrobicykle so širšími sedlami, ktoré sú vhodné najmä pre seniorov. Spoľahlivo na nich prejdete na nákup alebo na kratší pohodový výlet, pri ktorom sa nenadriete. Najlepšie sa cítia na asfaltových cestách v mestách a na dedinách. Vďaka absencii hornej rámovej rúrky je na nich ľahšie nastupovanie, takže sú ideálne aj pre osoby menšieho vzrastu. Privítajú ich aj ženy, ktoré radi jazdia na nákup alebo do práce v sukni. Tieto elektrobicykle majú nosiče, kam môžete pripevniť napríklad košík na nákupy. Vo výbave nájdete aj blatníky, svetlá alebo stojan. Väčšinou sa do mestských elektrobicyklov vkladajú zadné motory, prémiové modely majú motory stredové.
Elektrobicykel do mesta

Skladacie

Klasické skladačky už majú pevné miesto aj medzi e-bikmi. Jedná sa o elektrobicykle, ktoré sa vmestia všade: prekľučkujú mestskou premávkou, hodia sa na cesty do školy alebo do práce, ale aj  na kratšie výlety alebo na ryby. Využívať ich môžu aj zástupcovia mladšej generácie aj staršie osoby, pretože je na nich ľahšie nastupovanie. Skladacie elektrobicykle sú veľmi žiadané aj medzi milovníkmi karavanov, pretože sú veľmi skladné. Rozloženie a spätné zloženie je veľmi jednoduché a zvládnete ho za pár sekúnd. Majú motory umiestnené v zadnom náboji.
Skladacie elektrobicykel

Stredový alebo zadný?

Najbežnejšie motory v elektrobicykloch sú stredové a zadné. Stredové motory sa dávajú do športových horských elektrobicyklov, nájdete ich ale aj v trekových alebo mestských modeloch. Stredové motory sú citlivejšie, majú tichý a plynulý prejav a uvítajú ich cyklisti, ktorí nechcú byť vyradení z úlohy aktívneho jazda. Stredový motor plynulo dávkuje výkon vďaka torznému snímaču, čo oceníte hlavne v ťažkom teréne a vo väčších kopcoch. Vďaka voľbe optimálnych otáčok je úspornejší, dosahuje dlhšie dojazdy a elektro bicykel je optimálne vyvážený. Jazda so stredovým motorom je veľmi prirodzená.
Zadné nábojové motory sa dávajú predovšetkým do elektrobicyklov vhodných pre cykloturistiku či jazdy na kratšie vzdialenosti po asfaltových cestách alebo cyklo trasách. Nájdeme ich hlavne v elektrobicykloch mestských, kde sa človek chce pohodovo voziť bez veľkej námahy. Čo sa týka prejavu, tak zadný motor nevyžaduje tak veľkú silu šliapania a zaberá prakticky okamžite. Bicykle s týmito motormi sú obľúbené aj u starších osôb, ktoré si veľmi pomáhajú asistenciou. Stačí im len trochu točiť nohami a motor im dáva optimálnu podporu. Zadný motor disponuje voľnobežkou a pri jazde bez asistencie nekladie takmer žiadny odpor.
Úroveň asistencie (väčšinou 5 stupňov) sa pri oboch typoch motorov ovláda na displeji umiestnenom na riadidlách.

Najsilnejšie batérie? Dojazd až 200 km!

Batérie sú spolu s motormi najdôležitejšou časťou elektrobicykla. Batérie sú pri súčasných elektrobicykloch umiestnené v ráme (najviac trendy sú plne integrované, ktoré Vám z rámu nevyčnievajú), pri väčšine mestských elektro bicyklov ich nájdete na nosiči a napríklad pri skladačkách aj za sedlovou rúrkou, ale aj plne integrované do rámu.
Na kapacite batérie závisí dojazd elektrobicykla. Najsilnejšie integrované batérie pre elektrobicykle na našom trhu majú kapacitu 25 Ah a na jedno nabitie s nimi prejdete až 200 km! Dojazd ovplyvňuje niekoľko faktorov: hmotnosť jazdca, sila podpory elektro motora a tiež terén, v ktorom sa pohybujete.
Batérie pre elektrobicykel

Batérie na výber

Veľkým trendom poslednej doby je možnosť batérie na výber. Nie je to zďaleka samozrejmosť u všetkých predajcov elektrobicyklov, ale dopyt je po tejto možnosti čím ďalej väčší. Kto podniká dlhé výlety, je pre neho najvyššia výdrž batérie kľúčová. Naopak sú cyklisti, ktorí elektrobicykel používajú len na kratšie vzdialenosti a stačia im slabšie batérie. Ideálne je preto ponúknuť možnosť voľby.

Pre elektrobicykle MTF nájdete výhradne značkové batérie SAMSUNG a SHIMANO a pre väčšie pohodlie si môžete pre každý model vybrať minimálne z dvoch a pri niektorých dokonca zo štyroch typov batérií s rôznymi kapacitami a dojazdom!
 


 

 
 

ZOBRAZIŤ ELEKTROBICYKLE

Ostatné tiež zaujíma

Elektrobicykle - najčastejšie otázky
Elektrobicykle - najčastejšie otázky
Elektrobicykle – všetko, čo potrebujete vedieť
Elektrobicykle – všetko, čo potrebujete vedieť

Mohlo by vás zaujímať

Krosové
Horské
Trekingové
Mestské
Skladacie

Tipy pre vás

Krosový elektrobicykel Cross 4.3 W (19)
979,00 €
Krosový elektrobicykel Cross 4.3 W (17)
979,00 €

Kategória článku