Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)

Elektrobicykle - najčastejšie otázky

Elektrobicykel je v podstate klasický bicykel. Len Vám s jeho pohonom pomáha elektromotor a dobíjacia akumulátorová batéria. To je srdce elektrobicykla, ktoré Vás ženie dopredu. Zároveň sú to dve najdrahšie súčasti elektrobicykla. Kvôli tomu sú drahšie ako klasické bicykle. Inak na elektrobicykli nájdete všetko, na čo ste zvyknutí u bežných bicyklov. Vrátane prehadzovačky, odpruženej vidlice a ďalších komponentov. Na elektrobicykli musíte šliapať, ale vždy sa môžete spoľahnúť na podporu elektromotora. V podstate záleží len na Vás, akú veľkú asistenciu budete chcieť využiť.
Elektrobicykle - najčastejšie otázky

Aký má elektrobicykel dojazd na jedno nabitie?

Dojazd je určený množstvom energie „uskladnenej“ v batérii. Pri batérii s parametrami 36 V a 20,3 Ah máte k dispozícii 730 Wh. Táto energia stačí na prejdenie cca 150-180 km (pri tomto type batérie). Rozptyl dojazdu je pomerne veľký, čo je spôsobené podmienkami, za ktorých je elektro bicykel prevádzkovaný. Zásadný vplyv na dojazd majú nasledovné faktory: hmotnosť jazdca, profil terénu, stupeň úrovne podpory elektromotora, štýl jazdy, povrch vozovky. Ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi dojazd sú: protivietor, nahustenie pneumatík, okolitá teplota, spôsob využitia prešmykovača a prehadzovačky a pod. Nami uvádzané hodnoty dojazdu sú skôr pri dolnej hranici možnosti elektro bicykla MTF – aj 120 kg vážiaci cyklista dosiahne minimálne dolnú hranicu dojazdu. 

Aké batérie sú v elektrobicykloch MTF?

Značkové a vyskúšané batérie Samsung a LG s technológiou Li-Ion (rovnaká technológia ako v batériách používaná v mobilných telefónoch alebo prenosných počítačoch). Elektrobicykle MTF nikdy nepoužívajú batérie na báze olova (ako autobatérie). Technológia Li-Ion je veľmi bezpečná a batérie tohto typu nemajú „pamäťový efekt“, čo umožňuje pohodlné nabíjanie batérie kedykoľvek. Pri každom elektrobicykli MTF navyše môžete v rámci vyššieho komfortu vyberať z dvoch typov batérií.  

Koľko stojí nabitie batérie a ako dlho to trvá?

Jedno nabitie vybitej batérie do plného stavu trvá cca 6-8 hodín. Spotreba energie je minimálna, a teda jedno nabitie Vás stojí cca 2 – 3 koruny! Uznajte, akým iným dopravným prostriedkom prejdete 150 km za tieto peniaze?

Je potrebné nabíjať batériu po každej jazde?

Nie. Batéria má po plnom nabití určitú kapacitu. Povedzme, že táto kapacita Vám stačí na 120 km jazdy. Pokiaľ idete napr. do práce 15 km a z práce ďalších 15 km späť, potom Vám batéria vydrží na tri až štyri dni. Nie je teda potrebné nabíjať ju po každej jazde.  

Ako sa mám starať o batériu v zime?

Neskladujte batériu v mraze (napr. v nevyrukovanej garáži). Pre batériu je najvhodnejšia izbová teplota. Ak v zime na svojom elektrobicykli nejazdíte, potom uskladnenú batériu jeden krát za 2 mesiace nabite (napriek tomu, že ste ju medzi tým nepoužili). Predĺžite tak jej životnosť. Ak chcete jazdiť aj v chladnom alebo mrazivom počasí, potom pokojne môžete. Počítajte však s tým, že pri nízkych teplotách sa Vám dojazd na jedno nabitie zníži.

Nie je elektrobicykel príliš ťažký?

Elektrobicykle MTF sú postavené na kvalitných hliníkových rámoch a používajú klasické cyklistické komponenty. Rovnako ako klasické bicykle. Elektrobicykel má navyše len motor a batériu, čo navýši jeho hmotnosť cca o 4,5 – 6 kg. Obava z vyššej hmotnosti elektrobicykla je celkom zbytočná, pretože motor Vám pomáha tak významne, že hmotnosť nehrá pri jazde žiadnu úlohu. A pokiaľ potrebujete bicykel viesť, potom využijete tlačidlo pre jazdu bez šliapania s rýchlosťou chôdze (do 6 km na hodinu). 

Jazda na elektrobicykli

Čo ak elektrobicykel zmokne?

Elektrobicykle MTF sú vybavené vodeodolným elektrickým systémom, teda môžete spokojne jazdiť aj v daždi a nemusíte sa obávať bežného zmoknutia.   

Odlišuje sa údržba elektrobicykla od údržby obyčajného bicykla?

Nie veľmi. Elektrické komponenty sú v podstate bezúdržbové. Je ale potrebné pamätať na to, že v zime potrebuje batéria nabiť minimálne jeden krát za 2 mesiace (aj keď sa na bicykli nejazdí!). Pri umývaní bicykla potom myslite na to, že tlaková voda (VAP) môže poškodiť elektro diely. Umyte ho teda pomocou handričky a vysušte. Pokiaľ jazdíte v zime, potom bicykel častejšie čistite. Posypová soľ, ktorá zostane na nevyčistenom bicykli, môže spôsobovať koróziu a zlý kontakt elektro dielov. 

Aká je životnosť batérie?

Batérie použité v elektrobicykloch MTF majú životnosť 500 – 900 nabíjacích cyklov (podľa typu). Znamená to, že batériu môžete nabiť 500 krát (prípadne 900 krát) bez toho, aby sa významne znížila jej kapacita. Potom sa kapacita batérie začne postupne znižovať (poznáte to napr. z mobilných telefónov). Zníženie kapacity batérie nemá vplyv na výkon elektrobicykla, len sa Vám môže znížiť dojazd na jedno nabitie. Pokiaľ ale predpokladáme, že veľmi aktívny cyklista prejde za rok cca 6 000 km (kto z nás to prejde?), potom nabíjate 100 x za rok. Pri tomto veľmi vysokom využití elektrobicykla Vám batéria vystačí na cca 5 rokov a dojazd na jedno nabitie sa významne nezníži.

Rýchly elektrobicykel

Ako môžem predĺžiť dojazd na jedno nabitie?

Udržujte svoj bicykel v dobrom stave: vykonajte klasický servis, dohustite pneumatiky, premažte retiazku, stredy, prehadzovačku. Pri jazde používajte prešmykovač a prehadzovačku nastavené na správne prevody. Ak chcete mať extrémny dojazd, môžete svoj elektrobicykel vybaviť napríklad najsilnejšou integrovanou batériou na našom trhu značky LG s kapacitou 24,5 Ah. S touto batériou prejdete až 210 km na jedno nabitie. Tento typ batérie môžete mať k horským a krosovým elektrobicyklom radu 7.1.  

Odkiaľ je značka elektrobicyklov MTF?

MTF je česká značka elektrobicyklov. Bicykle MTF sú zostavené tak, aby vo svojej triede predstavovali to najlepšie na trhu. Všetky použité komponenty sú značkové a kvalitatívne overené.

Elektrobicykel a legislatíva

Aby bolo možné jazdiť na cestnej komunikácii, musím elektrobicykel nejakým spôsobom registrovať alebo prihlasovať?
Nie. Z pohľadu Zákona o premávke na pozemných komunikáciách je na e-bicykle pozerané ako na klasické bicykle. Musia ale spĺňať podmienky ako je povinná výbava (odrazky), osvetlenie k jazde pri zníženej viditeľnosti, existencia výrobného čísla a hlavne menovitý výkon motora do 250 W, maximálny rýchlosť s využitím asistencie 25 km/h a hmotnosť elektrobicykla do 40 kg. Všetko z toho elektrobicykle MTF bez problémov spĺňajú.

Elektrobicykel bez obmedzenia rýchlosti/elektrobicykel a jeho odblokovanie/rýchlosť/obmedzovač

V prípade použitia odblokovania obmedzovača rýchlosti nie je možné elektrobicykel použiť na pozemných komunikáciách (vrátane pozemných komunikácií určených výhradne pre cyklistov alebo pre cyklistov a chodcov). Úpravou elektrobicykla na použitie zvýšenia rýchlosti pri použití asistencie, môže navyše dôjsť k nadmernému opotrebeniu batérie a motora, ku strate záruky a k poškodeniu výrobku. Predajca nenesie zodpovednosť za akékoľvek škody spojené s inštaláciou a používaním zariadenia.

Elektrobicykel s motorom BOSCH

Jedná sa o to najlepšie, čo môžete na elektrobicykli mať. Elektrobicykle s motormi BOSCH predstavujú absolútnu svetovú špičku. Pre rok 2020 prišiel Bosch s novinkou v podobe motorov štvrtej generácie  a silnejších batérií PowerTube. Motory Performance Line CX a Performance Line radu 2020 sú výkonnejšie ako ich predchodcovia. Zlepšil sa aj výkon jednotlivých úrovní podpory. Nové motory sú aj citlivejšie a dodávajú vždy najoptimálnejšiu silu v danom režime asistencie. Bosch s novými motormi vsadil aj na veľký prevodník s 38 zubami. Vďaka tomu nekladie motor v prípade jazdy bez asistencie takmer žiadny odpor a dá sa prirovnať k jazde na klasickom bicykli.

Elektrobicykel a voda

Keď Vás na výlete zastihne dážď, nemusíte kvôli tomu hneď zastavovať a schovávať sa. Váš elektrobicykel menší dážď nijako neohrozí. Motor aj batérie sú dobre ukryté. Ale primárne sa odporúča nejazdiť v prudkom daždi, neprechádzať hlboké mláky ani hlboké brody. V prípade kondenzácie vlhkosti v oblasti riadiacej jednotky dôjde k odpojeniu elektroniky do doby, kým kompletne vyschne.

Jazda bez batérie

Na elektrobicykli môžete normálne šliapať aj bez použitia asistencie. Elektrobicykle so zadným nábojovým motorom nekladú takmer žiadny odpor, pretože sú vybavené voľnobežkou. Stredový motor kladie v prípade jazdy bez asistencie nepatrný odpor. Absolútne najlepšie vychádzajú v tomto smere motory Bosch novej generácie. Vďaka väčšiemu prevodníku a konštrukcii je u nich odpor minimálny.

Umiestnenie batérie

Na elektrobicykloch MTF je väčšina batérií plne integrovaná do rámu. Pri mestských elektrobicykloch sú prevažne na nosiči, pri skladacích elektrobicykloch za sedlovou rúrkou.

Jazda do kopca

Na elektrobicykli sa vďaka asistencii dostanete aj do miest, ktoré by ste pomaly ani nevyšli a v stúpaní predídete aj trénovaného cyklistu idúceho na klasickom bicykli. Samozrejme, že pri asistencii v kopci spotrebujete väčšie množstvo energie a úmerne tomu sa skracuje aj dojazd. Keď vyrážate s elektrobicyklom často do kopcov, je zvlášť dôležité vsadiť na silnú batériu. 

Ako zabezpečiť elektrobicykel proti krádeži 

Batéria v elektrobicykli je uzamknutá a bez použitia kľúča ju nie je možné vybrať. Kľúče vozte zakaždým so sebou!!! Elektrobicykle so zadným nábojovým motorom a stredovým motorom MAX Drive sa navyše dajú uzamknúť heslom na displeji. Bez znalosti štvormiestneho kódu nikto iný elektrobicykel nepustí. Tretí spôsob je uzamknutie klasickou špirálovou zámkou.

Prečo sa nenabíjajú batérie, keď šliapu?

Elektrobicykle MTF nemajú rekuperáciu, rovnako ako ďalších 98 percent elektrobicyklov na trhu. Tým, že sa batérie permanentne nabíjajú a vybíjajú, skracuje sa výrazne ich životnosť. Navyše efektivita toho systému sa pohybuje niekde medzi 5-10 percentami. Napríklad keď idete z kopca, tak Vám brzdí bicykel. Pretože je to systém neefektívny, rozhodli sme sa ísť cestou vyššej kapacity batérií.

Ako sa mám o elektrobicykel starať?

Udržiavať ho v čistote, mazať reťaz, odporúčame buď posezónny alebo predsezónny servis v našich v našich značkových servisoch. Garančný servis, ktorý by ste mali absolvovať po najazdení 200-300 km, je pri elektrobicykloch MTF zadarmo. Rozhodne elektrobicykle neumývajte vysoko tlakových čističom, len hadicou. Bežnú údržbu asi zvládne každý zručnejší cyklista, pokiaľ si nie ste istí, zverte svoj stroj do rúk odborného servisu. Pokiaľ je vada na motore či batérii, automaticky vyhľadajte servis.

Pichol som dušu na elektro bicykli, čo mám robiť?

Určite je vhodné voziť náhradnú dušu aj lepenie. Oprava defektu či výmena duše je rovnaká ako na klasickom bicykli, ak máte elektrobicykel so stredovým motorom. Pri modeloch so zadnými motormi je potrebné rozpojiť svorkovnicu motorového kábla, ktorý vedie popod reťaz. Potom pomocou kľúča č. 18, zložiť zadné koleso a vykonať zalepenie alebo výmenu duše. Pri elektrobicykloch MTF používame plášte s vyššou ochranou proti defektu.