Elektrobicykle - najčastejšie otázky

Elektrobicykel je v podstate klasický bicykel. Len Vám s jeho pohonom pomáha elektromotor a dobíjacia akumulátorová batéria. To je srdce elektrobicykla, ktoré Vás ženie dopredu. Zároveň sú to dve najdrahšie súčasti elektrobicykla. Kvôli tomu sú drahšie ako klasické bicykle. Inak na elektrobicykli nájdete všetko, na čo ste zvyknutí u bežných bicyklov. Vrátane prehadzovačky, odpruženej vidlice a ďalších komponentov. Na elektrobicykli musíte šliapať, ale vždy sa môžete spoľahnúť na podporu elektromotora. V podstate záleží len na Vás, akú veľkú asistenciu budete chcieť využiť.

Aký má elektrobicykel dojazd na jedno nabitie?

Dojazd je určený množstvom energie „uskladnenej“ v batérii. Pri batérií s parametrami 36 V a 15,4 Ah, máte k dispozícii 554 Wh. Táto energia stačí na prejdenie cca 110-150 km (pri tomto type batérie). Rozptyl dojazdu je pomerne veľký, čo je spôsobené podmienkami, za akých je elektro bicykel prevádzkovaný. Zásadný vplyv na dojazd majú nasledujúce faktory: hmotnosť jazdca, profil terénu, stupeň úrovne podpory elektromotorom, štýl jazdy, povrch vozovky. Ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi dojazd sú protivietor, nafúkanie pneumatík, okolitá teplota, spôsob využitia prešmykovača a prehadzovačky a pod. Nami uvádzané hodnoty dojazdu sú skôr pri dolnej hranici možností elektro bicykla MTF – aj 120 kg vážiaci cyklista dosiahne minimálne dolnú hranicu dojazdu.
 

Aké batérie sú v elektrobicykloch MTF?

Značkové a odskúšané batérie Samsung s technológiou Li-Ion (rovnaká technológia ako v batériách používaných v mobilných telefónoch alebo prenosných počítačoch). Elektro bicykle MTF nikdy nepoužívajú batérie na báze olova (ako autobatérie). Technológia Li-Ion je veľmi bezpečná a batérie tohto typu nemajú „pamäťový efekt“, čo umožňuje pohodlné nabíjanie batérie v ktoromkoľvek momente.

Koľko stojí nabitie batérie a ako dlho to trvá?

Jedno nabitie batérie trvá cca 3- 4 hodiny. Spotreba energie je minimálny, teda jedno nabitie Vás stojí cca 2 – 3 koruny! Akým iným dopravným prostriedkom prejdete 110 – 160 km za tieto peniaze?

Je potrebné nabíjať batériu po každej jazde?

Nie. Batéria má po plnom nabití určitú kapacitu. Povedzme, že táto kapacita Vám stačí na 120 km jazdy. Pokiaľ idete napr. do práce 15 km, a z práce ďalších 15 km späť, potom Vám batéria vydrží na tri až štyri dni. Nie je teda potrebné nabíjať po každej jazde.

Ako sa mám starať o batériu v zime?

Neskladujte batériu v mraze (napr. v nevykurovanej garáži). Batérii najlepšie svedčí izbová teplota. Ak v zime na svojom elektro bicykli nejazdíte, potom uskladnenú batériu raz za 2 mesiace nabite (napriek tomu, že ste ju medzi tým nepoužili). Predĺžite tak jej životnosť. Ak chcete jazdiť aj v chladnom alebo mrazivom počasí, potom spokojne môžete. Počítajte však s tým, že pri nízkych teplotách sa Vám dojazd na jedno nabitie skráti.

Nie je elektrobicykel príliš ťažký?

Elektrobicykle MTF sú postavené na kvalitných hliníkových rámoch a používajú klasické cyklistické komponenty. Rovnako ako klasické elektrobicykle. Elektrobicykel má navyše len motor a batériu, čo navýši hmotnosť o cca o 4,5 – 6 kg. Obava z vyššej hmotnosti elektro bicykla je úplne zbytočná, keďže motor Vám pomáha tak výrazne, že hmotnosť nehrá pri jazde žiadnu úlohu. A ak potrebujete bicykel viesť, potom využijete tlačidlá pre jazdu bez šliapania s rýchlosťou chôdze (do 6 km na hodinu).
 

Elektrobicykle

Čo ak elektrobicykel zmokne?

Elektrobicykle MTF sú vybavené vode odolným elektrickým systémom, teda môžete spokojne jazdiť aj v daždi a nemusíte sa báť bežného zmoknutia.  

Odlišuje sa údržba elektrobicykla od údržby obyčajného bicykla?

Nie veľmi. Elektrické komponenty sú v podstate bezúdržbové. Je však potrebné si pamätať, že v zime potrebuje batéria nabiť minimálne raz za 2 mesiace (aj keď na bicykli nejazdíte!). Pri umývaní bicykla tiež myslite na to, že tlaková voda (VAP) môže poškodiť elektro diely. Umývajte ich teda pomocou handričky a vysušte. Ak jazdíte v zime, potom bicykel častejšie čistite. Posypová soľ, ktorá zostane na nevyčistenom bicykli, môže spôsobovať koróziu a nedobrý kontakt elektro dielov.  

Aká je životnosť batérie?

Batérie použité v elektrobicykloch MTF majú životnosť 500 – 900 nabíjacích cyklov (podľa typu). Znamená to, že batériu môžete nabiť 500 krát (prípadne 900 krát) bez toho, aby sa významne znížila jej kapacita. Potom sa kapacita batérie začne postupne znižovať (poznáte to napr. z mobilných telefónov). Zníženie kapacity batérie nemá vplyv na výkon bicykla, len sa Vám môže znížiť dojazd na jedno nabitie. Ak však predpokladáte, že veľmi aktívny cyklista prejde za rok cca 6 000 km (kto z nás to prejde tiež?), potom nabíjate 100 x za rok. Pri tomto veľmi vysokom využití elektrobicykla Vám batéria vystačí na cca 5 rokov a dojazd na jedno nabitie sa významne nezníži.

Ako môžem predĺžiť dojazd na jedno nabitie?

Udržujte svoj bicykel v dobrom stave: vykonajte klasický servis, dofúkajte pneumatiky, premažte retiazku, stredy, prehadzovačku. Pri jazde používajte prešmykovač a prehadzovačku nastavené na správne prevody. Ak chcete mať extrémny dojazd, vybavte svoj bicykel silnejšou batériou (napr. 17,4 Ah - za príplatok). S touto batériou prejdete až 160 km na jedno nabitie. Odporúčame zvážiť, či naozaj potrebujete taký dojazd. Aké dlhé etapy jazdíte na bicykli teraz? Naozaj vydržíte sedieť na bicykli 6 hodín súvislej jazdy? Pamätajte, že môžete so sobou voziť nabíjačku a počas prestávky v krčmičke môžete batériu ľahko nabiť. Z našich skúseností vyplýva, že dojazd cca 60 až 80 km je vo väčšine prípadov aj u aktívnych cyklistov naozaj postačujúci.

Odkiaľ je značka elektrobicyklov MTF?

MTF je česká značka elektrobicyklov. Bicykle MTF sú zostavené tak, aby vo svojej triede predstavovali to najlepšie na trhu. Všetky použité komponenty sú značkové a kvalitatívne preverené.


Zobraziť elektrobicykle
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať