Čo pred zimou s nábytkom, grilmi a záhradnými strojmi?

Čo pred zimou s nábytkom, grilmi a záhradnými strojmi?

Začiatok novembra je časom veľkého upratovania záhrad, ale aj časom, keď sa treba postarať o vonkajší nábytok, grily a záhradné vybavenie. A pripraviť ich na zimu po náročnej sezóne, keď nám prinášali radosť a pomáhali nám v práci. Vezmime to postupne.
Čo pred zimou s nábytkom, grilmi a záhradnými strojmi?

Ratan, ťahokov a hliník umyte

Ak ste majiteľom záhradného nábytku z umelého ratanu, stačí jednotlivé kusy postriekať prúdom vody, aby ste odstránili drobné mechanické nečistoty z rohov výpletu. Potom použite čistiaci prostriedok na pletený nábytok, ktorý dokonale odstráni všetku mastnotu alebo dokonca sadze z grilu. Ak sa niekde poškodilo polyetylénové vlákno, niektorí domáci majstri odporúčajú opravu tavnou pištoľou (sami sme to neskúšali, takže bez záruky). Takto ošetrený ratanový nábytok je možné skladovať kdekoľvek pod strechou.
Nábytok vyrobený z moderného ťahokovu a hliníka je prakticky bezúdržbový. Pri oboch typoch stačí konštrukciu očistiť vlhkou handričkou a dotiahnuť spojovacie skrutky. Plastovú tkaninu opláchnite vlažnou vodou so saponátom a nechajte dobre vyschnúť.
Potom môžete nábytok uskladniť na suchom mieste, napríklad v garáži, záhradnom prístrešku alebo pod pergolou. Aby sa na ňu v zimných mesiacoch neprášilo, je dobré prikryť ju priedušnou plachtou alebo dekou. Nevadí mu chlad ani mráz. Nábytok z ťahokovu, ktorý je potiahnutý špeciálnou patentovanou vrstvou Elotherm, môžete počas zimy nechať vonku.
 
Set kovového záhradného nábytku

Drevo napustite olejom

Druhou širokou skupinou je drevený nábytok. Môže to byť teak, eukalyptus, ale aj severská borovica. Aj tento nábytok, či už je vyrobený z európskych alebo zámorských exotických drevín, by sa mal najprv očistiť od hrubých mechanických nečistôt vlhkou handričkou alebo prúdom vody. Potom použite špeciálny čistiaci prostriedok na nábytok z dreva, aby ste odstránili všetku mastnotu a iné nečistoty. Po zaschnutí by sa mal povrch napustiť olejom na drevený nábytok, ktorý sa nanáša handričkou alebo špongiou. Ošetrený nábytok uložte niekde pod strechou na suchom mieste. Drevený nábytok by ste mali opäť ošetriť olejom na jar a raz alebo dvakrát počas letnej sezóny.
Osobitné postavenie medzi všetkými druhmi dreveného nábytku majú tie, ktoré sú vyrobené z tropického teaku. Má totiž tú jedinečnú vlastnosť, že časom sa jeho medovo zlatohnedá farba mení na typickú sivostriebornú. Ak však chcete zachovať jeho medovú farbu so svetlými až tmavohnedými pruhmi, odporúčame použiť špeciálny čistiaci prostriedok Teak Cleaner a Teak Protector. Nový nábytok nechajte týždeň vonku a potom "zakonzervujte" farebný tón prípravkom Teak Protector. Ak renovujete nábytok, ktorý je už stmavnutý, vyčistite ho čistiacim prostriedkom Teak Cleaner a následne ho ošetrite vyššie uvedeným prípravkom Teak Protector. Môžete použiť aj čistý teakový olej, ktorý je tiež vhodný na ochranu povrchu stola pred škvrnami. Na konci sezóny použite oba výrobky a nezabudnite utiahnuť montážne skrutky. Nábytok z teakového dreva môžete nechať vonku. Mráz, sneh a vlhkosť mu nevadia.

Set ratanového záhradného nábytku

Podsedáky vyperte

Nábytkové podsedáky si určite zaslúžia našu starostlivosť. Všetky z ponuky Mountfield možno ľahko prať bežnými postupmi. Mnohé čistiarne ich tiež prijímajú na prípadné chemické čistenie. Ak si periete sami, nájdete pre každý typ sedacieho vankúša špecifické pokyny, ktoré zvyčajne odporúčajú šetrné ručné pranie s použitím bežných pracích prostriedkov. Pri niektorých je možné látkový poťah z penovej výplne odstrániť, ale pokojne ho vložte do práčky a perte pri 40 stupňoch.
Nechajte vankúše sedadiel dôkladne vyschnúť, zabaľte ich do plastového vrecka (napr. do zmršťovacej fólie) a uložte ich do škatule alebo na miesto, kam sa nedostanú myši a kuny. Nezabudnite, že pred mrazom by mali byť chránené aj ďalšie záhradné doplnky s textilnými alebo gumovými súčasťami, ako sú záhradné hojdačky, slnečníky alebo trampolíny (pri nich je určite vhodné očistiť kryt, ktorý pokrýva pružiny).

Polster na záhradnej stoličke

Ako zazimovať gril?

Hoci zimné grilovanie má svoje čaro a teší sa čoraz väčšej obľube, väčšina z nás tieto gurmánske orgie pravdepodobne odloží na ďalšiu sezónu. Zazimovanie záhradného grilu nie je zložité. Pri griloch na drevené uhlie dôkladne vyčistite ohnisko špachtľou alebo drôtenou kefou a umyte ho odmasťovačom. Podobne vyčistite aj rošt grilu. Plynové grily s časťami z nehrdzavejúcej ocele dôkladne očistite od zvyškov jedla a umyte ich od mastnoty pomocou čistiaceho prostriedku na grily. Odpojte plynovú fľašu. Jeho bezpečné skladovanie sa riadi štátnymi normami. Všeobecne platí, že by sa nikdy nemal skladovať naležato, v nevetraných priestoroch alebo pod úrovňou terénu, napríklad v pivnici. Nikdy ho tiež neskladujte v miestnostiach, kde spia ľudia, alebo v blízkosti vykurovacích telies. Ošetrený gril umiestnite pod strechu a zakryte plachtou na gril.
Kryt na záhradný grilPrístrešok pre záhradný gril

Kosačky aj traktory pošlite do kúpeľov

Asi sa zhodneme, že tento rok bol pre všetky záhradné stroje naozaj náročný. Rotačné a bubnové kosačky, krovinorezy, záhradné traktory, kultivátory a motorové píly sa neustále menia a dostávajú na frak. Zaslúžia si oveľa viac ako dôkladné čistenie.
Mali by ste im dopriať kúpeľnú starostlivosť v podobe profesionálneho servisu. Po zimnej prestávke tak budú v najlepšej kondícii a pripravené na ďalšiu sezónu. Svoj stroj môžete dať teraz servisovať v ktoromkoľvek servisnom stredisku Mountfield a absolvovať BEZPLATNÚ posezónnu kontrolu. V prípade potreby vám vyškolení servisní technici vykonajú aj potrebnú ÚDRŽBU vášho stroja za mimoriadne zvýhodnených podmienok.
Pred zimnou zmenou môžete dať skontrolovať aj svoju benzínovú snehovú frézu. Podrobné informácie o kontrolách a údržbe po sezóne nájdete tu.
Ak vlastníte elektrické stroje, zvyčajne ich stačí dôkladne vyčistiť a uskladniť na suchom mieste. Pri kosačkách skontrolujte ostrie žacieho noža. Ak je ostrie tupé, nechajte ho naostriť v servisnom stredisku alebo si zaobstarajte nové. Všetky stroje, či už benzínové alebo

Posezónny servis záhradnej techniky

Ostatné tiež zaujíma

Ako vybrať a udržiavať záhradný nábytok?
Ako vybrať a udržiavať záhradný nábytok?
Údržba a čistenie grilu - Ľahko a rýchlo
Údržba a čistenie grilu - Ľahko a rýchlo

Mohlo by vás zaujímať

Kryty a prístrešok pre grily
Čistenie grilu
Kryty

Tipy pre vás

Kryt na plynový gril 132x58 cm, výška 110 cm
66,70 €
41,60 € a 50 bodov
Kryt na plynový gril 158x61 cm, výška 107 cm
77,00 €
49,50 € a 50 bodov
Kryt na gril, vodeodoľný, 93x80x82 cm
45,80 €
30,40 € a 40 bodov
Prístrešok pre gril
754,00 €
408,00 € a 50 bodov