Ako na upratovanie trávnika?

Ako na upratovanie trávnika?
Jeseň sa zabývala v záhradách a farebným lístím signalizuje, že je čas pustiť sa do sezónnych prác. Treba upratať piliny, ktoré zostali po príprave dreva, drobné konáre, lístie a zvyšky trávy, ktoré v záhrade zahnívajú a navyše nevyzerajú pekne.
 
Každý, kto vlastní záhradu, vie, aké je fyzicky náročné upratovať pomocou hrablí vrstvu lístia z listnatých stromov a iný záhradný odpad. Ak sa takejto práci, často spojenej s bolesťou chrbta, chcete tento rok vyhnúť, ponúka sa vysávač alebo fukár. Záhradné stroje, ktoré využijete počas jesene, ale aj v ďalších ročných obdobiach, vám s upratovaním záhrady výrazne pomôžu.Niektoré vysávače jednoduchou prestavbou zmeníte na fukár, ktorým napríklad v zime skvelo odfúknete čerstvý sneh z prístupovej cesty k domu. Ideálne na upratovanie snehu sú samozrejme snehové frézy. Nájdu sa však rohové časti záhrady, do ktorých sa s nimi dostanete veľmi ťažko. Potom prichádza čas záhradného fukára, ktorým prašan zo zle dostupných častí záhrady jednoducho odfúknete.
 
Poradia si aj so zle prístupnými miestami
Záhradné vysávače a fukáre oceníte pri odpratávaní lístia zo zle prístupných okrajov pri plote záhrady alebo na miestach pod stromami s nižšou korunou. Hodia sa napríklad aj na vyfúkanie prachu z garáže. Skrátka všade tam, kde by ste sa zle dostávali.
Ak upratujete opadané lístie, stačí ho povysávať vysávačom. Môžete ho potom využiť napríklad do kompostu. Obľúbené sú vysávače so špeciálnym drviacim zariadením, ktoré redukuje objem lístia až o 90 %. Samotný vak má objem až 53 litrov, takže pri upratovaní väčšej plochy nemusíte mať obavy, že by sa príliš rýchlo naplnil.
 
Niektoré záhradné vysávače a fukáre sú vybavené ramenným popruhom, pojazdovými kolieskami na saciu hubicu aj antivibračným systémom na účinné tlmenie vibrácií stroja.