Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Ako vybrať a udržiavať záhradné vysávače a fukáre?

Záhradné vysávače a fukáre: Čo nevysajú, to odfúknu!

Najväčšiu drinu s pílením dreva a spadnutým lístím máte za sebou, ale nechce sa vám do upratovania? S drobnými zvyškami, ktoré nepoberú hrable, zametením neporiadku, ale aj uprataním prvého prašanu si poradí šikovný záhradný fukár.
Ako vybrať a udržiavať záhradné vysávače a fukáre?

Záhradné vysávače, fukáre môžu byť benzínové či elektrické. Zaujímavou možnosťou sú potom tiché a úsporné akumulátorové prístroje.

Ako vybrať záhradný vysávač?

Skôr ako si stroj zaobstaráte, mali by ste si ujasniť, čo od neho očakávate a na čo ho chcete používať. Stačí vám fukár, ktorý vyčistí cestičky od lístia alebo terasu od prašanu, prípadne prefúkne odkvapy? Alebo chcete mať vysávač s vakom, ktorý nadrví a nazbiera vysávané lístie, ktoré potom dáte do kompostu?

Pokiaľ si vystačíte s prvým variantom, najskôr si zvoľte fukár. Ak chcete lístie a ďalší drobný záhradný odpad nielen odfúknuť, ale odstrániť a najlepšie rovno spracovať, budete potrebovať stroj, ktorý kombinuje vlastnosti fukára  a vysávača. Zvyčajne ho tvorí kompaktná dvojkomorová trubica, ktorej horná časť slúži k nasávaniu prostredníctvom podtlaku a hromadí ľahký a suchý záhradný odpad v pripojenom vaku. Spodná časť potom vypúšťa vzduch von ako trubica fukára. K prehodeniu funkcií stačí zmena polohy klapky. Pri väčších strojoch oceníte tiež kolieska, ktoré umožňujú ľahšiu manipuláciu a udržiavanie stabilnej výšky trubice nad zemou.

Do úvahy musíte vziať aj rozlohu a členitosť pozemku, ktorý udržujete: výkonný benzínový vysávač nie je limitovaný dĺžkou prívodného kábla, takže ho využijete na väčších, prípadne členitejších plochách, ako sú parky, nádvoria, či športové štadióny. Mal by mať úspornú modernú konštrukciu motora s digitálnym zapaľovaním a katalyzátorom výfukových plynov kvôli redukcii emisií a hluku a tiež výkonný filter, ktorý možno vybrať bez použitia náradia. Schopnosť podstatne redukovať vysávaný materiál obstarajú nože, ktorými vysatý materiál prechádza - dokážu ho zredukovať aj viac než desaťkrát. Účinný antivibračný systém a rukoväť potiahnutá mäkčenou gumou potom zabezpečí komfort pri práci.

Pokiaľ chcete upratovať len malú záhradku alebo terasu v okolí rodinného domčeka, vystačíte si s tichým elektrickým vysávačom v zásuvke a nebudete pritom rušiť susedov. Prípadne môžete uvažovať o akumulátorovom vysávači,  ktorý kombinuje niektoré výhody benzínu a elektriny: je úsporný, tichý a pohybovať sa s ním môžete bez obmedzenia šnúrou do zásuvky, bez toho aby vám išli pod nos spaliny z benzínu. Aku fukáre sú ľahšie ako benzínové stroje, takže ich ľahko ovládajú aj ženy a starší ľudia. Navyše vyžadujú len minimálnu údržbu. Výkon je možné regulovať v značnom rozsahu, čím je daný aj veľký rozptyl prevádzkového času, približne od 10 minút do 1 hodiny. Ak je fukár súčasťou celého AKU rady, ešte ušetríte: jednu batériu s nabíjačkou možno použiť aj do ďalších strojov: rotačných aj strunových kosačiek, plotových nožníc, reťazových píl alebo prerezávačov konárov.

Záhradný vysávač lístia

Je pri benzínovom vysávači multifunkčný balík súčasťou balenia?

Áno. Viacej informácií nájdete priamo pri produkte BV 300.

Na čo všetko je možné záhradný vysávač použiť?

Záleží na výkone, zďaleka to nemusí byť len suché lístie. Samotný fukár, sú vlastne také veľmi šetrné hrable. Rýchlo sfúka lístie na hromadu, a to aj z problematických zákutí záhrady, ako sú záhony alebo skalka. Pokiaľ ide intenzitu výkonu nastavovať plynulo, bude sa vám dobre odhadovať prietok vzduchu, kedy kamienky v záhonoch zostanú a lístie a nečistoty odletí preč. Fukár sa dá použiť aj na vyfúkanie lístia z nízkych odkvapov, ľahkého prachového snehu z auta alebo zo zámkovej dlažby na terase, prípadne nečistôt z cestičiek a schodov. Ak zvolíte fukár s funkciou turbo, budete mať v ruke už celkom slušnú víchricu, ktorá si poradí aj s upratovaním mokrého lístia. Tam už je však dobré chrániť si oči okuliarmi, pretože sila vyfukovania je naozaj veľká a odrazená nečistota môže pracujúceho zasiahnuť. Lepšie je však (najmä pri elektrických vysávačoch, ktoré majú nižší výkon ako benzínové), zbierať lístie za sucha, prípadne ho sfúkať na hromadu trebárs na plachtu a vysať ho až keď trochu preschne. Inak sa môže upchať ventilačná mriežka, cez ktorú sa lístie vsáva do vaku.

Údržba záhradného vysávača

Pri fukároch kombinovaných s vysávačom je potrebné kontrolovať, či sa nezanášajú vzduchové otvory vrtule, ktorá nesie nože. Podtlak vysáva lístie priamo na rotujúce nože, ktoré ho rozsekajú a rozptýli cez vzduchové otvory vrtule do vreca. Ak sa tieto otvory zanesú, zlyháva ventilácie a motor sa môže prehriať. Preto je potrebné priebežne kontrolovať stav ventilátora a v prípade potreby ho vyčistiť.

Najväčšiu starostlivosť potrebujú benzínové vysávače so spaľovacím motorom - pri nich je potrebné kontrolovať vzduchový aj palivový filter. Vzduchový filter môže byť buď z papiera, alebo zo špeciálnej textílie. Mali by ste ho vyčistiť vždy po desiatich hodinách práce (upozorňuje na to aj nálepka na jeho kryte). Ak je filter len zaprášený, stačí ho vyklepať a vrátiť na miesto. Ak je ale zašpinený od benzínu alebo oleja, je nutné ho vymeniť.

K palivovému filtru sa tak ľahko nedostanete, a to je dobre. Jeho kontrola, prípadne výmena je zložitejšia a mali by ste ju nechať radšej servisnému technikovi. Stačí raz do roka využiť akciu posezónne prehliadky zadarmo, ktorá prebieha v našich servisoch vždy v termíne od 1. októbra do 31. januára. Odborníci pri nej dôkladne  skontrolujú všetky dôležité funkcie fukára, aby vám bez problémov slúžil čo najdlhšie.
 

 

Prehliadnuť sortiment záhradných vysávačov a fukárov