Cítite? Vôňa jesene naplno prepukla

Cítite? Vôňa jesene naplno prepukla

Nastalo obdobie, kedy sa dni krátia a noci predlžujú. Zanedlho nás čaká obdobie zimy, ktorá už dokonca na horách vystrčila po prvý raz rožky. Na túto dobu tak musíme pripraviť ako náš domov, tak aj záhradu. Či už ide o jej jesenné upratovanie či prípravu dreva na zimu.
Pamätajte si, že okrem nádherných farieb, jesenná záhrada potrebuje patričnú starostlivosť, ktorá sa Vám v nasledujúcom roku vždy vráti.

Nech Vás zima nezaskočí!
Aj keď tomu súčasné počasie príliš nenasvedčuje, v októbri Vás čakajú posledné dni, kedy môžete spojiť povinnosti s relaxáciou a jesenným slniečkom. O pár týždňov totiž zaklope zima po prvý raz na dvere. A potom nie je nad to, keď do krbu či kachlí hodíte pár správne preschnutých polien a vychutnávate si ten pocit príjemného tepla a plápolajúceho ohňa.


Pár tipov pre Vašu záhradu
V októbri Vás čaká posledné kosenie trávnika a práve tieto dni sú ideálne na vertikutáciu. Vertikutátorom prevzdušníte svoj trávnik. Podľa veľkosti pozemku a členitosti voľte medzi vertikutátormi benzínovými a elektrickými. Vertikutácia by sa správne mala vykonávať dvakrát ročne: na jar a na jeseň.
Aj tá jesenná je veľmi dôležitá, rozhodne na ňu nezabudnite. Jedine tak docielite to, aby bol váš trávnik sýto zelený a patrične hustý bez vyblednutých miest s redším porastom.   


Vertikutačné nože sa šetrne zarezávajú do trávnika - čistia ho, prevzdušňujú a pomáhajú mu intenzívne odnožovat a hustnúť.

Odhalené holé miesta po vertikutácii je nutné znova dosiať (rozhodne pred príchodom prvých mrazíkov) a nemali by ste zabudnúť vybrať správne trávnikové hnojivo. V týchto mesiacoch voľte špeciálne jesenné hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka a celkovo upraveným pomerom živín.

Pravidelne zhrabujte lístie. Nenechávajte ich ležať na zemi, listy potom začnú hniť a s nimi aj Váš trávnik. Ako príjemného pomocníka môžete zvoliť záhradný vysávač. Čaká Vás tak príjemné upratovanie bez námahy. Tieto vysávače vedia vysať aj ďalší drobný záhradný odpad. Neoceniteľným pomocníkom sa stane aj pri čerstvo napadanom prašane alebo pri prefukovaní odkvapov.

Uzavrite prívod vody, vypusťte vodu z kohútikov a hadíc. Hadice potom uskladnite na suchom a chladnom mieste – predĺžite tým ich životnosť.

Záhradný odpad potom odvezte do kompostéra (pozor na lístie z orechov – to v žiadnom prípade nekompostujte. Obsahuje príliš mnoho škodlivých látok) a odrezky konárov prežeňte drvičom či štiepkovačom.

Nezabudnite pripraviť dostatok dreva na zimu
Jeseň je tiež obdobím prípravy dreva na zimu. Aby ste sa zbytočne netrápili, stačí si správne vybrať správneho pomocníka v podobe reťazovej či okružnej píly na rezanie a štiepačky alebo kvalitné sekery na štiepanie. No a s drevom šup do kachlí. To tohtoročné si nechajte na budúci rok, aby správne preschlo a siahnite po zásobách zo skorších časov. Potom už stačia kvalitné krbové kachle a môžete relaxovať pri plápolajúcom ohni. V našej ponuke 34 modelov si vyberie skutočne každý.

A teraz už Vám želáme „Krásnu jeseň nielen s pocitom dobre odvedenej práce…“