Čo by nemalo chýbať v dielni kutila?

Čo by nemalo chýbať v dielni kutila?
V dlhých zimných mesiacoch kutili utekajú do svojich dielní, ktoré sú pre nich doslova posvätným miestom. Radi v nej tvoria a pri práci aj relaxujú. Čo by nemalo v správnej dielni chýbať? Ako by mala byť optimálne zostavená? Tu je niekoľko rád.

Je jasné, že dobrá dielňa by mala mať základné atribúty: dostatočný priestor, dobré osvetlenie, kúrenie. Nevyhnutnou súčasťou dielne je potom pracovný stôl alebo inak ponk s odkladacími miestami a zásuvkami určenými nie len pre náradie, ale aj drobné pomôcky. Ideálne je využiť celú zostavu skriniek aj s pracovným stolom. Väčšinou sú dobre zostaviteľné a tiež na kolieskach, teda mobilné a v priestore sa dá s nimi dobre manipulovať.


Pokiaľ teda máme vyriešený pracovný priestor aj s úložným, prejdime na obsah dielne. Ktoré náradie je nepostrádateľné a ktoré by nemalo v dielni chýbať?

Skrutkujeme a vŕtame
 
Gola sada 94 ks
Do základnej výbavy domácej dielne každého kutila rozhodne patrí poriadna gola sada. Z veľkého výberu bitov a nástavcov si vždy vyberiete ten správny práve pre to, čo potrebujete. Vďaka predĺženým a ohybným nástavcom sa dostanete aj na ťažko prístupné miesta a neunikne vám žiadna skrutka.
 
V nejednej situácii vám isto príde vhod aj akumulátorom poháňaná vŕtačka. Taká vŕtačka totiž s prehľadom zvládne nie len vŕtanie do rôznych materiálov, ale môžete ju používať aj ako nástroj na skrutkovanie skrutiek a vrtov. AKU vŕtačka Patriot AV0180 disponuje Li-ion batériou s nadštandardnou kapacitou 1,5 Ah.
 
AKU vŕtačka Patriot AV0180
Samozrejmosťou sú ľavý a pravý chod, dve rýchlosti otáčania a plynulý rozbeh. Integrované osvetlenie nad spínačom umožňuje vŕtanie aj pri zníženej viditeľnosti,  LED dióda osvieti pracovnú plochu alebo pripevňovanú skrutku. Indikátor stavu batérie, umiestnený na akumulátore, poskytuje perfektný prehľad o zostávajúcej energii.
 
Pokiaľ budete chcieť vŕtať do muriva alebo tvrdších materiálov, budete potrebovať vyšší výkon, ako dokáže ponúknuť AKU vŕtačka. Pre také prípady je dobré mať vo výbave vŕtačku s príklepom. Príklepová vŕtačka Patriot PV 0900 s príkonom 900 W je osadená štandardným skľučovadlom na upínanie vrtákov do max. priemeru 13 mm. Disponuje možnosťou regulácie otáčok priamo na spínači. Samozrejmosťou je možnosť ľavého a pravého chodu a aretácie spínača. Má aj pogumované madlo pre komfortnejšie držanie a prídavné polohovateľné madlo, ktoré je osadené dorazom pre kontrolu hĺbky vŕtania.


Príklepová vŕtačka Patriot PV0900
 
Vŕtacie kladivo Patriot VK0800
Ak svojpomocne staviate alebo opravujete dom alebo byt, nezaobídete sa bez vŕtacieho kladiva. To má široké využitie: môžete ho používať na búranie priečok, sekanie drážok na káble, odsekávanie starých obkladov a dlažby, ale aj na vŕtanie do rôznych materiálov ako je drevo, kov, kameň a pod. Vŕtacie kladivo Patriot je vybavené aretáciou spínača, spínačom s reguláciou otáčok, pákou na prepínanie ľavého a pravého chodu a upínacou hlavou systému SDS. Tri prepínacie funkcie zabezpečujú všestranné využitie vŕtacieho kladiva: vŕtanie, vŕtanie s príklepom, sekacia funkcia a nastavenie polohy nástroja.

Režeme a brúsime

Uhlová brúska je praktickým pomocníkom na stavbu aj do domácnosti, ktorá môže slúžiť nie len na brúsenie, ale v prípade potreby aj na rezanie rôznych materiálov. Uhlová brúska Patriot UB0900 je vybavená bezpečnostnou poistkou spínača a aretáciou hriadeľa pre jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s kotúčom. Prednú rukoväť brúsky je možné namontovať do troch polôh, čím zabezpečuje komfortný úchop a znižuje tak záťaž Vašich rúk.


Uhlová brúska Patriot UB0900


Nie len na drobné stolárske práce využijete priamočiaru pílu, alebo ak chcete tak aj kmitaciu pílu. Pília sa s ňou diely pre hudobné nástroje aj napríklad otvory do vtáčích búdok, natoľko je všestranná. Najmodernejšie stroje sú vybavené laserovým pravítkom a mechanizmom uhlovej aretácie, ktorý umožní bočný posun základne a nastavenie predkmitu v závislosti na pílenom materiály. Túto výbavu má aj priamočiara píla Patriot PP0710. Nespornou výhodou tejto píly je beznáraďové upínanie plátku, ktoré zvyšuje komfort a rýchlosť výmeny. Nie je možné zabudnúť ani na vyššiu váhu stroja, ktorá je u priamočiarych píl veľkou výhodou, pretože podporuje presnosť rezu.


Priamočiara píla Patriot PP0710
 
Hoblík Patriot EH0650

Elektrický hoblík Patriot EH0650 ocení každý stolár alebo domáci kutil. Slúži nie len na dôkladné a rýchle hobľovanie, ale aj na vytváranie polodrážok a skosenie hrán. Na hoblíku je možné nastaviť hĺbku odoberania od 0 do 2 mm a je možné zvoliť stranu, na ktorú bude fúkať piliny. Výhodou je tiež jednoduchá výmena a nastavenie rezacích nožov.


Pri mnohých kutilských prácach využijete aj ručnú kotúčovú pílu. Kotúčová píla Patriot KP1300 je praktickým modelom s možnosťou kolmého aj nakloneného rezania. Ponúka tiež možnosť odsávania prachu pomocou nástavcu na pripojenie k vysávaču. Píla má bezpečnostnú poistku, aretáciu hriadeľa a kovovú klznú dosku, ktorou je možné nastaviť hĺbku prerezania a uhol rezu.


Kotúčová píla Patriot KP1300

Univerzálni pomocníci

 
Priemyselný vysávač  Patriot VC1000
Rok od roku rastie dopyt po priemyselných vysávačoch. Niet divu – jednak chcú kutili mať upratanú dielňu, jednak tieto prístroje využijú vo viacerých smeroch. Zásuvka na pripojenie externých elektrických spotrebičov z nich robí šikovné multifunkčné náradie. Priemyselnú vysávač Patriot VC1000 má zbernú nádobu z nerezu s objemom 30 l a zvládne suché aj mokré vysávanie. Základné balenie obsahuje množstvo príslušenstva, ktoré je možné naskladať do úložného priestoru v nástavci.

Bez zveráka sa kutil v dielni nezaobíde, toto náradie je potrebné skoro stále. Pridanou hodnotou zveráka potom býva otočný mechanizmus, ktorý z neho urobí praktického a nenahraditeľného pomocníka.

Oblečenie stvorené pre dielňu

Niet nad to, keď sa pri práci človek cíti komfortne. K tomu mu pomôžu nie len kvalitné nástroje, ale aj vhodné pracovné oblečenie. Oblečenie Patriot poskytuje maximálnu ochranu pred vonkajšími vplyvmi a pritom je pohodlné ako druhá koža. Kolekcia je ušitá z odolnej bavlnenej tkaniny, zosilnenej tkaniny CORDURA a ďalších zmesových textílií, ktorých vlastnosti spĺňajú aj tie najprísnejšie nároky. Oblečenie Patriot bolo navrhnuté v spolupráci s dánskym dizajnérom oblečenia, vďaka čomu sa budete nie len príjemne cítiť, ale aj skvelo vyzerať.