Ako vyladiť dielňu k dokonalosti?

Ako si spríjemniť dlhé zimné večery? Každý to má trošku inak nastavené. Milovník hudby si pustí obľúbené cédečko, knihomoľ siahne po osvedčené knihe, televízny maniak sadne k seriálu, športový fanatik sa potí vo fitness centre a kutil najradšej uteká do dielne, ktorá je pre neho tým najlepším relaxom po náročnom dni v práci.
Ako vyladiť dielňu k dokonalosti?

Ako vybaviť dielňu

Dielňa je pre kutilov skoro posvätné miesto. Takmer každý si ju postupne zveľaďuje a dopĺňa, aby bol schopný vytvárať všetko, čo práve chce alebo potrebuje a nemusel si chodiť požičiavať náradia k susedovi.
                                 
Čo by v správnej dielni nemalo chýbať. Keď opomenieme základné veci, ako dostatočný priestor, svetlo alebo elektrina, nevyhnutnou súčasťou je pracovný stôl čiže ponk s odkladacími miestami a zásuvkami pre uloženie malého ručného náradia, nástrojov a ďalších drobných pomôcok. V dielni by rozhodne nemal chýbať zverák. Záleží na požiadavkách každého jednotlivca, ale na bežnú prácu zvyčajne postačuje klasický stolový zverák.

Ručné náradie

A teraz k náradiu. Ideálna je kombinácia ručného a elektronáradia. Z ručného náradia sa správna dielňa nezaobíde bez základných vecí, akými sú napr. kladivo, rôzne kliešte, sady skrutkovačov (krížové aj ploché), kľúčov vrátane imbusov, preto príde vhod aj celá sada náradia. Výber je rozmanitý a nakupovať môžete aj kúsok po kúsku, takže sa dá vybavenie dielne neustále rozširovať.

Elektrické náradie

Nejrozšířenější je nářadí elektrické, stále oblíbenější jsou i AKU vŕtačka a ostatí AKU náradie. Jejich výhodou je mobilita a nezávislost na přívodu elektřiny, ale po určité době práce musíte počítat s dobíjením. Než jdete do specializovaného obchodu s nářadím, měli byste mít jasno, co od výrobku očekáváte, jak často s ním budete pracovat a kolik peněz do něj chcete investovat. Ceny ručního nářadí začínají už na desítkách korun, za výrobky renomovaných značek si připlatíte více.

Z elektro náradie či AKU naradie jsou nejrozšířenějšími produkty vrtačky, šroubováky, ve správné dílně by neměla chybět ani stolní bruska nebo kotoučová pila. Tyto produkty se dají pořídit od tisícovky výš, pro hobby použití bezpečně stačí AKU vŕtačka do 1500 korun.
Výběr nářadí ani dílenského nábytku by nikdo neměl podceňovat. Vždyť každý správný kutil se chce ve své dílně cítit jako v bavlnce, protože je to pro něj i místo dokonalého relaxu.

Skrutkujeme a vŕtame

Gola sada

Do základnej výbavy domácej dielne každého domáceho majstra rozhodne patrí poriadna gola sada. Z veľkého výberu bitov a nástavcov si vždy vyberiete ten správny práve pre to, čo potrebujete. Vďaka predĺženým a ohybným nástavcom sa dostanete aj na ťažko prístupné miesta a neunikne vám už žiadna skrutka.

AKU skrutkovač a vŕtačka

V nejednej situácii vám iste príde vhod aj akumulátorom poháňaná vŕtačka. Takáto vŕtačka totiž s prehľadom zvládne nielen vŕtanie do rôznych materiálov, ale môžete ju používať aj ako nástroj na skrutkovanie skrutiek. AKU vŕtačka Patriot AV0180 disponuje Li-ion batériu s nadštandardnou kapacitou 1,5 Ah.
Samozrejmosťou sú ľavý a pravý chod, dve rýchlosti otáčania a plynulý rozbeh. Integrované osvetlenie nad spínačom umožňuje vŕtanie aj pri zníženej viditeľnosti, LED dióda osvieti pracovnú plochu alebo pripevňovanú skrutku. Indikátor stavu batérie, umiestnený na akumulátore, poskytuje perfektný prehľad o zostávajúcej energii.

AKU vŕtačka

AKU príklepová vŕtačka

Ak budete chcieť vŕtať do muriva alebo tvrdších materiálov, budete potrebovať vyšší výkon, ako dokáže ponúknuť AKU vŕtačka. Pre takéto prípady je dobré mať vo výbave vŕtačku s príklepom. Príklepová vŕtačka Patriot PV0900 s príkonom 900 W je osadená štandardným skľučovadlom pre upínanie vrtákov do max. priemeru 13 mm. Disponuje možnosťou regulácie otáčok priamo na spínači. Samozrejmosťou je možnosť ľavého a pravého chodu a aretácia spínača. Má tiež pogumovanú rukoväť pre komfortnejšie držanie a prídavnú polohovateľnú rukoväť, ktorá je doplnená o doraz na kontrolu hĺbky vŕtania.

Vŕtacie kladivo

Ak svojpomocne staviate alebo opravujete dom alebo byt, nezaobídete sa bez vŕtacieho kladiva. To má široké využitie: môžete ho používať na búranie priečok, sekanie drážok na káble, odsekávanie starých obkladov a dlažby, ale aj na vŕtanie do rôznych materiálov ako je drevo, kov, kameň apod. Vŕtacie kladivo Patriot je vybavené aretáciou spínača, spínačom s reguláciou otáčok, páčkou pre prepínanie ľavého a pravého chodu a upínacou hlavou systému SDS. Tri prepínateľné funkcie zaisťujú všestranné využitie vŕtacieho kladiva: vŕtanie, vŕtanie s príklepom, sekacie funkcie a nastavenie polohy nástroja.

Vŕtacie kladivo

Režeme a brúsime

Uhlová brúska

Uhlová brúska je praktickým pomocníkom na stavbu aj do domácnosti, ktorý môže slúžiť nielen na brúsenie, ale v prípade potreby aj na rezanie rôznych materiálov. Uhlová brúska Patriot UB0900 je vybavená bezpečnostnou poistkou spínača a aretáciou hriadeľa pre jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s kotúčom. Prednú rukoväť brúsky môžeme namontovať do troch polôh, čím zaisťuje komfortné uchopenie a znižuje tak záťaž vašich rúk.

Priamočiara píla

Nielen na drobné stolárske práce využijete priamočiaru pílu, alebo ak chcete kmitaciu pílu. Režú sa s ňou diely pre hudobné nástroje aj napríklad otvory do vtáčích búdok, natoľko je všestranná. Najmodernejšie stroje sú vybavené laserovým pravítkom a mechanizmom uhlovej aretácie, ktorá umožní bočný posun základne a nastavenie predkmitu v závislosti na rezanom materiáli. Túto výbavu má aj priamočiara píla Patriot PP0710. Výhodou tejto píly je beznáraďové upínanie plátku, ktoré zvyšuje komfort a rýchlosť výmeny. Nemožno zabúdať ani vyššiu váhu stroja, ktorá je pri priamočiarych píl veľkou výhodou, pretože podporuje presnosť rezu.

Kotúčová píla

Pri mnohých kutilských prácach využijete aj ručnú kotúčovú pílu. Kotúčová píla Patriot KP1300 je praktickým modelom s možnosťou kolmého aj nakloneného rezanie. Ponúka tiež možnosť odsávania prachu pomocou nadstavca pre pripojenie k vysávaču. Píla má bezpečnostnú poistku spínača, aretáciu hriadeľa a kovovú klznú dosku, ktorou je možné nastaviť hĺbku prerezu a uhol rezu.

Univerzální pomocníci

Vysavač

Z roka na rok rastie dopyt po priemyselných vysávačoch. Niet divu - jednak chcú kutilovia mať upratanú dielňu, jednak tieto prístroje využijú vo viacerých smeroch. Zásuvka pre pripojenie externých elektrických spotrebičov z nich robí šikovné multifunkčné náradie. Priemyselný vysávač Patriot VC1000 má zbernú nádobu z nerezu s objemom 30 l a zvládne suché aj mokré vysávanie. Základné balenie obsahuje rad príslušenstva, ktoré možno naskladať do úložného priestoru v nadstavci.

Zverák

Bez zveráku sa domáci majster v dielni nezaobíde, toto náradie je potrebné skoro stále. Pridanou hodnotou zveráku potom býva otočný mechanizmus, ktorý z neho robí praktického a nenahraditeľného pomocníka.

IDEÁLNE OBLEČENIE DO DIELNe

Nie je nad to, keď sa pri práci človek cíti komfortne. K tomu mu pomôžu nielen kvalitné nástroje, ale aj vhodné pracovné oblečenie. Oblečenie Patriot poskytuje maximálnu ochranu pred vonkajšími vplyvmi a pritom je pohodlné ako druhá koža. Kolekcia je ušitá z odolnej bavlnenej tkaniny, zosilnenej tkaniny CORDURA a ďalších zmesových textílií, ktorých vlastnosti spĺňajú tie najprísnejšie nároky. Oblečenie Patriot bolo navrhnuté v spolupráci s dánskym dizajnérom oblečenia, vďaka čomu sa budete nielen príjemne cítiť, ale aj skvelo vyzerať.
 

prehliadnuŤ sortiment dielne

Mohlo by vás zaujímať

Náradie
AKU náradie
Ručné náradie
Elektrické náradie

Tipy pre vás

Aku batéria Greenworks G40B4 40V
125,00 €
Aku rýchlonabíjačka Greenworks G40UC4 40V
81,90 €
Aku batéria Greenworks G24B4 24V
84,90 €
Aku nabíjacia stanica Greenworks G40UC 40V
44,90 €
Aku batéria Greenworks G40B2 40V
81,90 €
Aku nabíjacia stanica Greenworks G24UC 24V
38,90 €

Kategória článku