Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Ide to bez benzínu aj káblov: AKU technike stačí 1 batéria

Ide to bez benzínu aj káblov: AKU technike stačí 1 batéria

Ide to bez benzínu aj káblov: AKU technike stačí 1 batéria
Pokiaľ existuje nejaký naozaj výrazný trend záhradnej techniky, potom sú to akumulátorové technológie. A niet divu. Snúbia sa v nich totiž najlepšie výhody benzínových a elektrických strojov. Žiadne otravné káble k zástrčke, bandasky s benzínom, exhalácie, hluk. A čo je najdôležitejšie: 1 batériu môžete použiť pre všetky stroje v danom rade.

AKU kosačka

AKU = trend modernej doby

„Dôvodov, prečo sa stala AKU záhradná technika trendom súčasnosti, je hneď niekoľko. AKU stroje sú spoľahlivé a pritom majú veľmi nízke prevádzkové náklady, príjemne tichý chod a pracujú bez exhalácií.  Ich prevádzka je šetrná k životnému prostrediu. Keďže nemajú spaľovací motor, nemusíte dolievať benzín, olej a motor servisovať. Zároveň vás neobmedzuje kábel ako u elektrických záhradných strojov“, vysvetľuje Karel Hromada, produktový manažér spoločnosti Mountfield.  

Stroje nevyžadujú pred prácou žiadne zložité prípravy a ich údržba je prakticky nulová. Veľkou výhodou je potom kompatibilita batérií s väčším počtom strojov, ktoré tvoria ucelený rad. Jednu batériu s nabíjačkou môžete využiť pre ktorýkoľvek zo strojov v rade, s ktorým tak pokojne upravíte a upracete celú záhradu. Ponuka AKU záhradných strojov sa počas niekoľkých málo rokov rozšírila natoľko, že touto najmodernejšou technikou je možné už obsiahnuť prakticky všetky dôležité práce na záhrade od jari až do jesene, vrátane okolia domu. Od klasického pokosenia trávnika cez prerezávanie stromov, kultiváciu záhonov až napríklad po napílenie polienok do krbu či spílenie starých vyslúžilých stromov. A polená alebo záhradný odpad môžete odviezť tiež na AKU vozíku.

AKU plotové nožnice a prerezávače pohodlne zvládnu úpravu živých plotov, okrasných kríkov a ovocných stromov. Fukár za vás vyčistí cestičky, terasy či skalky, ale prefúkne aj odkvapy a v zime aj čerstvý sneh. Tlaková umývačka spoľahlivo očistí všetko, na čo len pomyslíte: auto, bicykel, verandu, záhradné stroje či nábytok. Kompresor hravo nahustí pneumatiky automobilu, loptu, bicykel alebo nafukovačku.
 

Voľba výkonového radu

Pri výbere vhodného radu je dobré si vopred premyslieť, aké práce na záhrade najčastejšie robíme. Nápovedou k zvoleniu pre vás vhodného výkonového radu môže byť aj rozloha záhrady. Všeobecne sa môžete odrážať od napätia, ktorým sú stroje poháňané. Čím je vyššie, tým sú stroje silnejšie. Vybrať si môžete zo širokej ponuky radov s voltážou od 20 do 60 V. Najuniverzálnejšie sú 40 V rady, ktoré mávajú najširšiu ponuku rôznych strojov.
 

Srdcom AKU strojov je batéria – vydrží pracovať aj celé hodiny

U AKU strojov dochádza k neustálemu zlepšovaniu technickej úrovne batérií, či už ide o schopnosti elektronickej riadiacej jednotky, ktorá sa stará o plynulú a maximálnu koordináciu všetkých batériových článkov alebo o znižovanie hmotnosti a zvyšovanie kapacity batérie a teda aj jej údržby v prevádzke. A práve výkon batérie ovplyvňuje aj dĺžka používania strojov a to výrazne. Na popularite AKU strojov majú veľkú zásluhu moderné Li-Ion batérie. Tie sú totiž v porovnaní so staršími niklovými článkami oveľa výkonnejšie a vydržia pracovať dlhšie. „Väčšina strojov vrátane kosačiek vydrží pri štandardnej záťaži pracovať zhruba hodinu, plotové nožnice a prerezávač aj dlhšie aj viac ako dve hodiny. Samozrejme záleží na náročnosti práce, na ktorú ich využívame. Je pochopiteľné, že pri maximálnom výkone prevádzková doba klesá“, hovorí Karel Hromada z Mountfieldu.
Výmena AKU batérie Greenworks G40B2 40V
Výmena AKU batérie Greenworks G40B2 40V

Ako na krásny trávnik – kosačky, strunové kosačky, krovinorez

Prémiové rotačné akumulátorové kosačky majú pojazd a skvelo zvládnu pokosiť aj väčšie a členitejšie plochy. Výšku kosenia je možné nastaviť až do siedmych polôh. Sú schopné tiež celkom bezchybne pozbierať pokosenú trávu. Kvalitné kosačky zvládnu aj mulčovanie a bočné odhadzovanie trávy. Výškovo nastaviteľné držadlá s ergonomickou rukoväťou sa dobre držia. Kosačky navyše poháňa moderný bezkefový motor, ktorý má solídny výkon, dlhú životnosť a takmer nulové nároky na údržbu. „Na veľmi zle prístupné miesta – pod stromy, lavičku, v okolí skaliek či kríkov – potom odporúčame použiť kosačku strunovú. Tá sa dostane aj do úzkych miest. Sklon poloautomatickej vyžínacej hlavy je možné nastaviť, aby sa prispôsobila terénu. Oporné koliesko umožňuje isté vedenie hlavy pri orezávaní okrajov trávnika, napr. pozdĺž obrubníkov. Drôtené vodítko čelného dorazu zabraňuje poškodeniu okrasnej zelene,“ hovorí expert z Mountfieldu.
AKU kosačka Greenworks GD40LM46SP 40V
AKU kosačka Greenworks GD40LM46SP 40V

A pokiaľ potrebujete zdolať skutočne vysokú trávu, odolnú burinu alebo nálety, odporúčame namiesto strunovej kosačky akumulátorový krovinorez. „Jeho štvorzubový kotúč si s tým hravo poradí. Na bežné kosenie je možné vymeniť kotúč za strunovú hlavu,“ dodáva Hromada.
AKU krovinorez GD40 BCB
AKU krovinorez GD40 BCB
 

Ako na živý plot

Akumulátorové plotovky sú zase ako stvorené na úpravu živého plotu. Ľahké plotové nožnice vyčaria dokonalo rovné plochy. Kvalitné nože strižnej lišty bývajú rezané laserom a brúsené diamantom a letorasty kríkov aj živých plotov zvládnu s prehľadom. „Prevádzková doba dosahuje až 180 minút, záleží na sile konárikov. Vyvážené modely sa pohodlne ovládajú aj v rukaviciach. Je vhodné, aby plotovky boli vybavené štítom, ktorý nás ochráni pred odlietajúcimi štiepkami a úlomkami konárov. Existujú aj ľahké teleskopické plotovky, s ktorými bez problémov upravíte rovnako veľmi vysoký živý plot,“ konštatuje Karel Hromada.
AKU plotové nožnice Patriot HT56 40V
AKU plotové nožnice Patriot HT56 40V
 

Príprava dreva na zimu

Pokiaľ potrebujete napíliť drevo na kúrenie alebo spíliť starý strom, je potrebné na to mať správneho pomocníka. Jednoducho a bez hluku to zvládnu AKU píly. Spájajú v sebe pohybovú nezávislosť benzínových strojov v spojení s čistou a ekologickou energiou. Rovnako ako u ďalších AKU produktov nemusíte sledovať každý krok, aby ste náhodou nezakopli o napájací kábel, prípadne ho neprerezali. Nemusíte dokupovať drahý benzín a sledovať, či je nádrž plná. AKU píly sa ľahko ovládajú, sú tiché a spoľahlivé. Navyše absencia elektrického kábla a benzínových výparov je mimoriadne príjemná.
AKU reťazová píla Greenworks GD60CS40
AKU reťazová píla Greenworks GD60CS40
 

Všade lístie? Žiadny problém

Fukár na lístie – to sú vlastne také šetrné hrable. Oceníte ho nie len po údržbe živých plotov, ale aj pri upratovaní problematických zákutí záhrady ako záhony a skalky. Špeciálny tvar trubice minimalizuje hlučnosť. Nízka hmotnosť, skvelé vyváženie a pohodlné ergonomické držadlo zabezpečujú bezchybné mierenie vzduchového prúdu, sekvenčný spínač umožňuje regulovať výkon v 4 stupňoch za sebou. Tým nastavíte taký prietok vzduchu, aby kamienky v záhonoch zostali a lístie odletelo. Najvyššie turbo je potom už naozajstná víchrica, ktorá si poradí aj s mokrým lístím. Fukár môžete využiť aj na vyfúkanie lístia z nízkych odkvapov, ľahkého prachového snehu z auta alebo nečistôt zo zámkovej dlažby, cestičiek a schodov.
Fukár Patriot BL25 40V
Fukár Patriot BL25 40V

 
Tieto stránky používajú cookies. Pokračovaním súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií