Vyberáme kosačku, teraz idú pekne na dračku

Vyberáme kosačku, teraz idú pekne na dračku
Záhrady zažívajú v týchto dňoch žne v podobe poriadnej porcie vlahy. Tráva rastie doslova ako z vody a je potrebné s ňou zatočiť. Ideálne pravidelným kosením.
 
Kto si nie je istý, aký stroj potrebuje, napríklad pri kúpe prvej kosačky, mal by vyraziť do špecializovanej predajne. A povedať predajnému technikovi, aké má na kosačku nároky, akú veľkú záhradu bude kosiť a tiež aké sú jeho finančné predstavy.

Elektrické aj s pojazdom
Vyberať môžete medzi elektrickými a benzínovými modelmi a tiež medzi kosačkami s pojazdom alebo bez pojazdu. „Elektrická kosačka je vhodná na kosenie menších a menej členitých pozemkov, na ktorých máte zabezpečený prívod elektriny. Je nenáročná na údržbu, dobre ovládateľná, ľahká, jej prevádzka je pomerne tichá a ekologická,“ hovorí Jan Melena, odborník na kosačky z Mountfieldu.  Tieto stroje sa využijú hlavne na rovných a menších plochách, ideálne napríklad na chate. Na druhej strane stoja luxusné pojazdové modely, ktoré vyjdú na niekoľko stoviek. Tie už zvládnu pokosiť podstatne väčšiu plochu.
 

Elektrická kosačka EL 4800 PD BW s pojazdom má výkonný motor s príkonom 1 800 W, záber 46 cm a veľké kolesá pre jednoduché pohyb v teréne.  
 

Nadupané benzínové mašiny
Benzínové stroje sú vhodnejšie na kosenie väčších záhrad, tie so silnými motormi bez problémov zvládnu prácu v členitom teréne a poradia si aj s vyššou a hustejšou trávou.
Moderné štvortaktové motory sa vyznačujú dlhou životnosťou a ľahko obsluhou. Vyšší komfort kosenia ešte zvyšuje pojazd, vďaka čomu je práca naozaj jednoduchá.  
Majitelia kosačiek túžia neustále po množstve vychytávok, ktoré uľahčujú prácu. Ide napríklad o voliteľnú rýchlosť pojazdu, elektrický štartér alebo veľké kolesá pre lepší pohyb v teréne. Veľkej obľube sa teší aj kosačka so systémom vertikálneho skladovania Mow n´Stow. Tým disponuje model PATRIOT LM 51 SP EL. START. Jedná sa o patent výrobcu motorov Briggs & Stratton. Jednoduchou manipuláciou počas niekoľkých sekúnd zložíte držadlá a postavíte kosačku na zadnú časť. Tým ušetríte až 70 % miesta. Vďaka unikátnej konštrukcii motora nehrozí únik paliva ani oleja.
 

Benzínová samochodná kosačka PATRIOT LM 51 SP EL. START so systémom vertikálneho skladovania.
 
 
AKU kosačky pracujú na batériu
Keď sa niekomu nechce ťahať predlžovací kábel ani riešiť pohonné hmoty, môže zvoliť Aku modely. Jedná sa o stroje poháňané nabíjacími Li-Ion akumulátormi. Sú spoľahlivé, majú skvelý výkon a rýchlo sa nabíjajú. Neriešite dolievanie benzínu, oleja, neobmedzuje vás žiadny kábel. Naštartované máte v priebehu sekundy stisnutím tlačidla. Preto si AKU kosačky veľmi obľúbili aj ženy.
 

AKU kosačka Greenworks GD60 LM 51 SP disponuje pojazdom s regulovateľnou rýchlosťou, má robustné oceľové šasi a záber 51 cm. Pracuje na 60V batériu.

 
Sú to stroje nenáročné na údržbu, majú nízku hmotnosť, atraktívny dizajn a dlhú výdrž. Navyše sú pomerne tiché, takže nijako nerušia vašich susedov. Samozrejme záleží na teréne a výške kosenej trávy, ale tie najvýkonnejšie AKU kosačky so silnou batériou vydržia na jedno nabitie pracovať takmer 2 hodiny. A za ten čas už pokosíte aj poriadne veľkú záhradu.  
Aj tu platí, že môžete vyberať kosačky podľa šírky záberu aj výkonu. Veľkou výhodou AKU techniky je, že jednu batériu použijete pre najrôznejšie stroje, ktoré si môžete dokupovať postupne – napr. strunová kosačka, píla, krovinorez, plotové nožnice, fukár, prerezávač konárov atď.).
 
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať