Záhradné náradie, ktoré potrebuje každý záhradkár

Záhradné náradie, ktoré potrebuje každý záhradkár
Kvalitné materiály a ergonomický tvar a v neposlednom rade zaujímavý dizajn... Pokiaľ si kúpite práve také záhradné náradie, stane sa pre vás záhradníčenie zábavou a príjemným odpočinkom.

Hľadieť pritom len na cenu sa rozhodne nevypláca. Čím kvalitnejšie náradie je, tým príjemnejšie sa vám s ním bude pracovať. Pri výbere náradie sa preto vyplatí vsadiť na renomované európske značky ako Patriot, Levita, Kent & Stowe, Freund Victoria či Crest Garden.

Podľa čoho vyberať

V prvom rade je to násada. Musí byť ľahká a pritom odolná a samozrejme tiež pohodlná na držanie. To zaručia moderné plastové a ergonomicky tvarované násady. Ak preferujete klasiku v podobe prírodných materiálov, je ideálne zvoliť záhradné náradie s násadou z tvrdého dreva, napríklad lakovaného jaseňa. Pracovná časť každého náradia by v ideálnom prípade mala byť zhotovená z nerezovej ocele alebo aspoň z kovu s antikoróznou úpravou, aby ste mohli pracovať aj s mokrou zeminou.


Náradie Kent & Stowe zaujme masívnou jaseňovou rukoväťou.

Aké druhy náradie určite využijete
 
Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a rycích vidiel. Na nakladanie zeminy a ďalších materiálov potom budete potrebovať lopatu, na prehadzovanie kompostu sú vhodné kompostové vidly; na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy zase motyčka. Kovové hrable nájdu uplatnenie pri urovnávaní či kyprení pôdy, švédske hrable sú ideálne na hrabanie lístia či trávy.
 
Drobné náradie Patriot: záhradná lopatka, plečka, kultivátor, jednoručné hrabličky.
S drobným náradím si na záhrade užijete najviac zábavy. Či už sú to plečky, kultivátory, motyčky, lopatky či hrabličky, mali by mať pracovnú časť z kvalitnej nerez ocele a antikoróznu povrchovú úpravu. Vďaka mäkčenému protišmykovému návleku z termoplastickej (TPR) gumy sa náradie dá pohodlne držať: nešmýka sa a nechladí.

Dôležitá je aj starostlivosť o dreviny. Na odstránení tenších konárikov postačia jednoručné záhradné nožnice, na strihanie silnejších konárov už budete potrebovať nožnice pákové. Pri ošetrení stromov sa môže hodiť aj záhradná pílka.

A ako po sebe efektívne upratať? Prenášanie menšieho množstva materiálu umožní obyčajné, jednoducho umývateľné vedierko. Pri väčšom množstve oceníte ľahký hospodársky fúrik s veľkoobjemovou korbou. Zametanie cestičiek a terasy sa potom nezaobíde bez metly. A nezabudnite na zavlažovanie! Menšiu záhradu zvládnete zaliať krhličkou s obsahom 5 až 10 litrov, na väčšie plochy už budete potrebovať záhradnú hadicu.

Dokonalé tvary a materiály budúcnosti
Náradie Patriot s ergonomickou rukoväťou: rycie vidly, rýľ, lopata, motyka, hráble.

Náradie by malo byť vyrobené z kvalitných materiálov: násady z kompozitu alebo tvrdého dreva, pracovná časť z nerezovej ocele alebo z kovu s antikoróznou úpravou. Ruka v ruke so starostlivým remeselným spracovaním ide aj dobrá ergonómia. Náradie musí „sadnúť“ do ruky, aby sa pohodlne držalo. Úlohu zohráva aj hmotnosť: čím menšia, tým dlhšie vydržíte pracovať bez únavy.

S minimálnym vynaložením síl budete pracovať aj vďaka moderným materiálom. Špeciálny fluóroplastový povlak Xylan, ktorým sa poťahujú čepele záhradných nožníc, má podobné vlastnosti ako teflón – najmä veľmi nízky koeficient trenia, vďaka ktorému prenikne ostrie do dreva oveľa jednoduchšie. Výsledkom je čistý, presný rez či strih. Xylan navyše chráni pred koróziou dvakrát účinnejšie ako teflón a je aj odolnejší proti extrémnym výkyvom teplôt aj slnečnému žiareniu, takže nástroje tak odolávajú korózii a majú extrémne dlhú životnosť.

Ak chcete ušetriť miesto v kôlni, predstavuje zaujímavú alternatívu záhradné náradie, ktoré umožňuje ľubovoľne meniť nástavce (hrable, motyka, metla, plečka a mnoho ďalších) na jednej násade, ako to ponúkajú prepracované systémy Combiline.
 
Ako sa o náradie starať

A keď už budete mať doma kvalitné náradie, mali by ste sa oň dobre starať – základom je očistenie od zvyškov zeminy. Kôlňa, kde sa skladuje, by mala byť suchá a v ideálnom prípade aj temperovaná, každý kus náradia by v nej mal mať svoje miesto na poličke alebo na zavesovacom háku.

Nemali by ste tiež odkladať drobnú údržbu: brúsiť ostrie, kontrolovať pevnosť spojenia hlavy a poriska, vymývať použité nádoby, nechať vyschnúť zavlažovacie hadice. Kovové časti nástrojov je potrebné aspoň jeden krát za rok (na konci sezóny pred uložením na zimu) natrieť olejom a pogumované držadlá glycerínom. Nie je to zbytočné, údržba sa rozhodne oplatí – predĺži životnosť náradia a tým aj Vašu radosť z práce na záhrade.