Zásoby dreva ľahko a lacno

Zásoby dreva ľahko a lacno

Jesenné obdobie, ktoré práve prežívame, znamená pre mnohých z nás obdobie driny a veľkého fyzického vypätia, keď sa snažíme čo najrýchlejšie si vytvoriť dostatočné zásoby palivového dreva.

Väčšina z nás odsúva štiepanie dreva na poslednú chvíľu a potom sa snaží dobehnúť, čo sa (ne)dá. Potom berieme do ruky sekeru a kálač a nekonečne dlhé a úmorné hodiny sa s nimi oháňame na záhrade. Výsledkom je obmedzená pohyblivosť chrbtice, zápal šliach horných končatín, zvýšený krvný tlak a trocha naštiepaného dreva… Nakoniec pristúpime ku kúpe už spracovaného dreva, čo nie je práve úsporné riešenie.

Nič z toho ale nie je nutné. Hydraulické štiepačky dreva sú používateľsky príjemné, bezpečné a predovšetkým až päťkrát rýchlejšie ako zdatný pracant so sekerou. Za jediné popoludnie je tak možné spracovať zásobu na celú vykurovaciu sezónu. Okrem toho je ľahká práca s robustnými strojmi, sprevádzaná charakteristickým praskotom a vôňou dreva, silne návyková.

Čím sa riadiť pri výbere štiepačky?

„V našej ponuke majú svoje miesto horizontálne aj vertikálne varianty štiepačiek. Pri voľbe medzi týmito dvomi možnosťami by sme si mali najskôr ujasniť, koľko dreva budeme počas roka pravidelne spracovávať, kde to budeme robiť a aké máme možnosti uskladnenia,“ hovorí produktový manažér Aleš Mostecký.

Horizontálna štiepačka disponuje tlakom 5 ton, čo je viac ako dostatočná hodnota pre používateľov, ktorí si drevom prikurujú ako sekundárnym zdrojom tepla. Výhodou je tu veľmi jednoduchá obsluha, nižšia hmotnosť a menšie rozmery, takže s uskladnením nie je žiadny problém. S touto štiepačkou možno spracovať polená s dĺžkou viac ako pol metra.


Vertikálne štiepačky sú určené na spracovávanie väčšieho objemu dreva. V ponuke nájdeme stroje 6t, 8t a 10t, ktoré rozštiepu polená s dĺžkou od 20 do 140 cm.

Všetky naše modely nesú hrdú značku PowerLog, ktorej sme exkluzívnym predajcom. Tieto štiepačky vynikajú kvalitou materiálov a spracovania a „inteligenciou“ stroja, tzn. jeho technickými riešeniami, mobilitou, bezpečnosťou a celkovým komfortom pri práci. Samozrejmosťou je robustná celokovová konštrukcia, funkčné kolieska pre prípadné presuny, obojručný úchop, polohovací pracovný stôl, ktorý umožňuje štiepať polená v širokom rozpätí dĺžky, alebo variabilný štiepací klin, ktorý dáva na výber, či polená poliť, alebo rovno štvrtiť.


V súčasnej dobe je o štiepačky obrovský záujem. Niet sa čomu čudovať -- veď za necelú štvrťhodinu zvládnu pätnásť metrových polien, bez toho aby sa ich majiteľ zapotil. Nezabúdajme, že si štiepačky kupujeme na uľahčenie práce. Preto by sme mali vyberať u preverených výrobcov, kde nehrozia problémy s kvalitou a spoľahlivosťou. Vodidlom pri výbere konkrétneho stroja by mali byť aj garančné záruky a servisné možnosti. My sme si kvalitou našich štiepačiek natoľko istí, že si na ne môžeme dovoliť dať nadštandardnú sedemročnú záručnú dobu.