Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)

Ako sa starať o šteniatko?

Príchod šteniatka do rodiny predstavuje obvykle veľkú radosť pre najmenších členov domácnosti.
Ako sa starať o šteniatko?
Príchod šteniatka do rodiny predstavuje obvykle veľkú radosť pre najmenších členov domácnosti. Tí skúsenejší vedia, že tá malá chlpatá guľôčka šťastia doma občas urobí mláčku, občas roztrhá pánove zamilované papuče a občas so zablatenými tlapkami sa celou silou dobýva do navoňanej postele. Čo to ale je oproti bezpodmienečnej a nekonečnej láske, ktorú nám potom každý deň dopraje. Do základnej starostlivosti o šteniatko patrí okrem iného aj kvalitné kŕmenie. Vďaka dobrej výžive môžete predísť radu chorôb alebo aspoň zmierniť ich dopady.

Šteniatko je po narodení závislé na svojej matke. Väčšinu dňa trávi spánkom a cicaním materinského mlieka. Šteniatka až v druhom týždni života začínajú vidieť a počuť. Potom už nastáva obdobie rýchlych zmien. Na svojich vratkých nožičkách začínajú preskúmavať okolie svojho pelechu, reagujú na pohyb a svetlo, a pretože im už matkino mlieko nestačí, začínajú sa zaujímať o niečo dobrého k zjedeniu.

 

NIE JE ŠTEŇA AKO ŠTEŇA

Každé psie plemeno má svoje požiadavky na kŕmenie v závislosti na dospievanie. Malé plemená (yorkšír, jazvečík) dospievajú okolo 10. mesiaca života, stredne veľké plemená (bígl, buldog) okolo 12. mesiaca. V tomto období potrebujú väčší energetický prísun, ktorý po ukončení rastu zmenšíme (nadváha je nežiadúca). Veľké plemená psov (labrador, nemecký ovčiak) dospievajú medzi 12. a 18. mesiacom a obrie plemená dokonca až v dvoch rokoch. U šteniat veľkých plemien je dôležité udržať primeraný rast, aby šteňa nevyrástlo príliš rýchlo. Je preto dobré zamerať sa na optimálnu energetickú hodnotu a množstvo vápnika a fosforu v kŕmnej dávke. Ideálne je preto kŕmenie granulami, ktoré sú pre tieto účely pripravené.

 

KOĽKO KRMIVA A AKO ČASTO?

Šteňa je kŕmené materským mliekom približne po dobu šiestich týždňov (v závislosti od plemena). Vo chvíli, keď sa začnete kŕmiť pevnou stravou, je dávkovanie jednoduché: častejšie a menšie porcie. Čo sa týka množstva, riaďte sa údajmi odporúčaného dávkovania na krmive, prípadne Vám môže poradiť aj veterinár. Všeobecne sa uvádza dávkovanie u psov:
  • do 2 mesiacov veku: 4x až 6x za deň
  • od 2 do 4 mesiacov: 4x za deň
  • od 4 do 8 mesiacov: 3x za deň
  • od 8 mesiacov: 2x za deň
Po jedle mu doprajte až 2 hodiny kľud. Predídete prípadnej torzii žalúdka a zaistíte lepšie trávení.

 

AKO PREDÍSŤ NA INÝ DRUH KRMIVA?

Od zodpovedného chovateľa si so šteňaťom priveziete domov aj granule, ktorými bolo kŕmené. V rovnakej značke môžete pokračovať, alebo psa pomaly zvykať na inú, ktorá sa Vám zdá byť vhodnejšie. Pokiaľ chcete predísť zažívacím problémom, je potrebné meniť krmivo psíkovi postupne, najlepšie v priebehu jedného týždňa, aby sa črevná mikroflóra stihla prispôsobiť. Prvý deň stačí primiešať do pôvodných granúl 1/7 nových, druhý deň 2/7 a tak postupne navykať zviera na kvalitnejšie krmivo alebo neskôr na granuly pre dospelých psov.

Granule StarVita pre šteňatá

PRAVIDELNÁ KONTROLA PRÍRASTKU NA VÁHE

Dodržiavajte odporúčané dávkovanie a pravidelne psíkovi kontrolujte hmotnosť a prírastky. Nadváha v šteňacom veku môže viesť k problémom s pohybovým ústrojenstvom po celý život psa. Zároveň sledujte, ako sa psíkovi po krmive darí. Ak by sa Vám niečo nezdalo, konzultujte to s veterinárom.

 

DOMÁCA STRAVA PRE ŠTEŇATÁ?

Pre správny vývoj psov je dôležitý nielen obsah, ale aj rovnováha podávaných živín a minerálnych látok. Diétne chyby v tomto veku sa nezriedka prejavujú nesprávnym vývojom kostry, ktorý môže dlho pretrvávať a byť potenciálne nevratný. Ideálnym riešením je podávanie nutrične vyvážených, kompletných krmív už od odstavenia šteňaťa. Doma pripravovaná strava je zradná pre dospelého psa, nieto ešte pre šteňa. Ak majiteľ kŕmi psa varenou alebo surovou potravou, väčšinou nedokáže zaistiť správne pomery jednotlivých živín a minerálnych látok. Granuly sú navyše prospešné aj pre psí chrup, pretože pomáhajú odstraňovať zubný povlak a kameň.

 

MÔŽU ŠTEŇATÁ MAŠKRTY?

Maškrtám sa vieme ťažko vyhnúť, hlavne z toho dôvodu, že v tomto období prebieha výchova a výcvik. Správne správanie je nutné u šteňaťa zafixovať odmenou vo forme dobrôtky. Vyberajte mäsové maškrty alebo psie piškóty (nie detské piškóty). Pred cvičením nechajte šteňa trochu vyhladovať, aby malo väčšiu motiváciu pre maškrtu urobiť to, čo sa po ňom chce. Naopak po výcviku ho nechajte doma najesť a odpočívať. Myslite na to, že maškrty nie sú plnohodnotnou stravou.
Pamlsky pre psy

PRVÝ PELECH aj MISKA

Pelech, miska na jedlo a vodu je nevyhnutnou súčasťou výbavy pre každého psíka. Kvalitný pelech poskytuje psovi bezpečné útočisko, zónu oddychu a chráni ho pred chladom a tvrdej podlahy. Pelech by mal byť umiestnený na čo najmenej frekventovanom mieste bez prievanu. To platí ako pre šteňatá, tak pre dospelých psov.
Miska je pre psa nepostrádateľným spoločníkom. Starostlivo vyberte pokojné miesto a misku tam umiestnite natrvalo. Váš pes si musí zapamätať, kde počas dňa nájde vždy vodu. Dobrou voľbou sú nerezové misky s protišmykovou úpravou, ktorá zabraňuje pohybu po podlahe. V miske nikdy nenechávajte zvyšky jedla, ktoré pes nezjedol s tým, že si ich nechá "na potom". Ideálne misku hneď po nakŕmení umyte.
Tieto stránky používajú cookies. Pokračovaním súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií