Trávniková terapia po zime

Trávniková terapia po zime
Krásny a zdravý trávnik, to je chvála každého majiteľa záhrady. A sucho, burina, pes, mach, sneh, krtko, mravce… to všetko sú faktory, ktoré trávniku nesvedčia. Apríl a máj sú mesiace, kedy sa rozhoduje o tom, aký krásny a zdravý trávnik budeme mať počas celej nadchádzajúcej sezóny. Čím teda začať?
 

1. Vertikutácia

Trávna plsť alebo „starina“ je najčastejšou chybou krásy trávnika po zime. Tohto roku bolo síce snehu málo, preto na väčšine trávnikov sa nestačila rozšíriť tzv. snežná pleseň. Ak je trávnik po zime v zlej alebo len horšej kondícii, prvým zásahom by mala byť vertikutácia. Pomocou vertikutátora z trávy dostanete všetku starinu, mach a ďalšie nečistoty a zároveň trávnik prevzdušníte a otvoríte prístup vlahe k jeho korienkom. Po tomto ráznom zásahu nám so zacelením plochy pomôže Regeneračná trávniková zmes, ktorá obsahuje zeolit na prevzdušnenie pôdy, špeciálne osivo, ktoré rýchlo zaplní zrednuté miesta v trávniku. Organické hnojivo dodá trávniku aj klíčiacim semenám potrebné živiny a naštartuje rýchlu regeneráciu a intenzívny rast trávneho porastu. Zeolit navyše zadržiava voľné živiny a následne ich opäť uvoľňuje pre potreby rastlín.

“Manuálnej práci sa nikdy celkom nevyhneme, ale môžeme si ju uľahčiť tým, že nezanedbáme starostlivosť o trávnik a poskytneme mu všetko potrebné na jeho zdravú kondíciu.

2. Povedzte STOP machu

Ďalšou nepríjemnosťou v trávniku je bez pochýb mach. V každej záhrade sa nájde tienistý vlhký kút, kde sú priaznivé podmienky pre jeho rast. Pre jednoduché odstránenie nežiaduceho machového porastu vyskúšajte Mach-stop. Na obmedzenie opakovaného výskytu potom odporúčame odvápnenie, na postihnuté miesto je treba aplikovať vápnitý dolomit a na vzniknuté zasiať Trávnu zmes Tieň, ktorá vlhkosť a nedostatok svetla znáša oveľa lepšie.

3. Prečo to robiť zložito, keď sa to dá jednoducho

Odstránením stariny a machu práce na krásnom trávniku nekončia. Zrednuté až celkom holé miesta po predchádzajúcich zákrokoch volajú po zacelení. Môžete postupovať buď vo viacerých krokoch – kombináciou trávnikového substrátu s trávnou zmesou dosev. Alebo skúste Trávnikový zásyp, ktorý zacelí trávnikové lysiny v jednom kroku. Obsahuje špeciálny kokosový substrát, rýchlo klíčiace trávne semienko, dlhodobé hnojivo a AQUA Cell®.

4. Aj trávnik potrebuje živiny

Dva až tri týždne od dosiatia môžete prikročiť k prvému prísunu živín. V sortimente máme tak hnojivo na obdobie JAR – LETO, univerzálne hnojivo na celosezónne použitie alebo organo-minerálne trávnikové hnojivo Univerzál s dlhodobým účinkom.

5. Pozor na burinu

Aby vám trávnik nerobil hanbu ani v priebehu sezóny, uvedomte si, že pravidelné kosenie nestačí. Niekto sa spolieha na dlhodobé hnojivo a pravidelné vypichovanie buriny, tí múdrejší včas použijú Dicotex a nenechajú burine priestor sa rozmnožiť a zaplieniť trávnik.

6. Celková obnova sa oplatí

Zatienené trávnaté miesta a miesta, kde sa drží väčšia vlhkosť, môžu po zime vyzerať žalostne a po pôvodnom trávniku nezostane ani pamiatka. Drobné opravy by v tomto prípade nemali význam a preto sa ponúka kompletná renovácia celej trávnatej plochy. Hlbokým prerezaním trávnika (vertikutátorom) povrch prevzdušníme a tým ho otvoríme pre možné osievanie. Na dosievanie môžeme použiť buď trávnu zmes SPORT alebo PARK, naopak na zatienené miesta trávnu zmes TIEŇ. Následná starostlivosť spočíva v pravidelnom polievaní. Prvé kosenie sa odporúča pri výške trávnika 5 – 7 cm.
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať