Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Infrasauna – skvelé riešenie pre zdravie, relax a zábavu

Ako vybrať infrasaunu? - riešenie pre zdravie, relax a zábavu

O svoje zdravie sa staráme čoraz usilovnejšie. Naše telo je vystavené silnému tlaku a nárokom aktívneho často krát uponáhľaného života. V boji proti mnohým civilizačným chorobám lekári radia pravidelne uvoľňovať, prečisťovať organizmus a zvyšovať jeho obrany schopnosť. Vhodná relaxácia a regenerácia tak naberá na význame. Pravidelný pobyt v saune je jednou z jej najvyhľadávanejších foriem.
Infrasauna – skvelé riešenie pre zdravie, relax a zábavu

Ako funguje infrasauna?

Ľudské telo v infrasaune prehrievajú intenzívne až do hĺbky 4 cm infračervené lúče podobné tým, ktoré vydáva Slnko, ale bez škodlivého UV žiarenia. Veľmi rýchle vyhriatie infrasauny (prevádzkovú teplotu až 60 °C dosiahne za 10-15 min) zabezpečia infračervené keramická alebo karbónové ohrievače na 230 V. Túto bezpečnú technológiu nájdete okrem iného aj v detských inkubátoroch. Infrasauny nevytvárajú paru ani svoje okolie nezaťažujú vysokými teplotami. Na ich prevádzku nie je potrebné žiadne špeciálne odvetrávanie, stačí prirodzená cirkulácia vzduchu. Sú úsporné - za energiu na jeden saunovací cyklus nezaplatíte viac ako 0,20 eur!

Infrasaunovanie

Ako prebieha procedúra v infrasaune?

V infrasaune sa teplota pohybuje medzi 40–60 °C. Strávite v nej cca 45 min a telo sa potom ochladzuje vo vlažnej vode alebo sa neochladzuje vôbec. Procedúra sa vykonáva obvykle bez opakovania. Pri nižších teplotách (cca 30 °C) je možné infrasauny využívať na prehriatie napr. pred cvičením, pri vyšších teplotách na relaxáciu, otužovanie, detoxikáciu organizmu a i. Po dohovore s lekárom môžu infrasaunu využívať aj osoby, pre ktoré nie je vhodný pobyt vo vyšších teplotách fínskej sauny. Na rozdiel od fínskych sáun, v infrasaune si môžete relax dopriať spokojne každý deň.

Ako zložiť infrasaunu?

Umiestniť infrasaunu z našej ponuky (modely pre 1-4 osoby) môžete jednoducho bez akéhokoľvek temperovaného interiéru vrátane malých bytov (spálňa, kúpeľňa, domáca posilňovňa, zimná záhrada). Inštalovať a sprevádzkovať menšie menšie modely zvládnete vďaka jednoduchému stavebnicovému systému do hodiny. Celý systém ohrievačov, ovládací panel aj ďalšie elektronické vybavenie zapojte do jedinej elektrickej zásuvky. U väčšiny modelov je možné dvere vpravo aj vľavo otáčať, lepšie si tak infrasaunu prispôsobíte dispozíciám interiéru.

Z akého dreva sú infrasauny?

Ideálnym materiálom na výrobu moderných infrasáun je kanadský jedľovec (hemlock alebo tsuga). Jeho drevo vyniká pevnosťou a krásnym vzorom jemnej štruktúry. Na rozdiel od iných ihličnanov sa nekrúti, je bez hrčí a živice. Zároveň prirodzene eliminuje tvorbu nežiaducich mikroorganizmov.

Elegantným riešením obloženia kabíny niektorých modelov sú MDF dosky. Materiál vzniká rozomletím dreva na vlákna a ich následným spojením pomocou živice lignínu. Z hmoty sa potom pri vysokom tlaku a teploty lisujú dosky, ktoré sa poťahujú umývateľným lamínom s dekórom prírodného dreva.

Aké sú rozdiely medzi ohrievačmi?

Svetelné keramické ohrievače dosiahnu maximálnu teplotu v infrasaune najrýchlejšie. Tvoria ju trubice z kremičitého skla, ktorá okrem intenzívneho sálavého tepla vyžarujú aj svetlo, ktoré ešte posilňuje blahodarne terapeutické účinky. Majú povrchovú teplotu 300–500 °C a sú vybavené ochrannou mriežkou. Životnosť až 8 000 prevádzkových hodín (saunovanie 3x týždenne 45 minút = cca 60 rokov).
Keramické ohrievače dosahujú maximálnu teplotu v infrasaune veľmi rýchlo. Majú povrchovú teplotu 250–300 °C a sú vybavené ochrannou mriežkou. Životnosť až 8 000 prevádzkových hodín  (saunovanie 3x týždenne 45 minút = cca 60 let).

Karbónové ohrievače dosiahnu maximálnu teplotu v infrasaune pomalšie, ale distribúcia infračervených lúčov je u nich najrovnomernejšia a najefektívnejšia. Tvoria ju tenké karbónové pásy. Majú povrchovú teplotu 70–170 °C. Životnosť až 12 000 prevádzkových hodín (saunovanie 3x týždenne 45 minút = cca 90 rokov).

Čo je to svetelná terapia?

Niektoré modely našich infrasáun sú vybavené tzv. chromoterapiou. Vo vnútri kabíny si na doladenie atmosféry zvolíte tón farebného osvetlenia presne podľa vašej nálady. A prečo terapia? Každá farba ovplyvňuje našu psychiku, osvieži, nabudí alebo ju naopak upokojí a má zároveň výrazný vplyv na našu telesnú energiu. Napríklad žltá farba nás aktivuje, zelená harmonizuje, oranžová navodzuje pocit bezpečia a radosti, biela nabíja energiou, modrá ukľudňuje, fialová pomáha s nespavosťou a červená zbavuje depresie.

Infrasauny

Na čo je ionizátor?

Ionizátor vo výbave niektorých modelov infrasáun obohacuje vzduch v kabíne o záporne nabité ióny. Sviežosťou a čistotou sa potom veľmi približuje vzduchu vo vysokých horách alebo pri mori. Ionizátor tiež účinne likviduje mikroorganizmy a pôsobí pozitívne na ľudský organizmus.

Čo by ste mali pred saunovaním vedieť?

Po prípadnom saunovaní počas dňa odporúčame vyhradiť si čas na následný odpočinok. Pobyt v saune upokojuje a uvoľňuje napätie, ale extrémne vyčerpaní psychicky ani fyzicky by sme ho podstupovať nemali. Ponechajte si odstup od výdatného jedla ideálne 2 hodiny, nesaunujte sa prejedení ani hladní. Fínske sauny nie sú vhodné pre osoby s poruchami kardiovaskulárneho systému (infrasauny môžu pri nízkych teplotách používať po dohode s lekárom). Nevstupujte do sauny pod vplyvom alkoholu ani ho neužívajte počas pobytu. Naopak dbajte na dostatok tekutín pred aj po procedúre. Používajte osušku alebo župan ako podložku, lavice by nemali prísť do priameho kontaktu s pokožkou.

Ako zážitok ešte umocniť?

Relaxácia v saune získa vďaka vonným esenciám z éterických olejov ďalší rozmer. Aromaterapia posilňuje psychickú aj fyzickú rovnováhu organizmu, blahodarne pôsobí na hormóny a fungovanie ľudského tela. Roztok s vodou aplikujte do misky v infrasaune alebo ním polievajte rozpálené lávové kamene vo fínskej saune. Vyskúšajte a tiež ľubovoľne kombinujte pre osvieženie, uvoľnenie a upokojenie. Zvoliť si môžete vôňu pomaranča, kosodreviny, medu alebo eukalyptu. V ponuke si vyberiete z esencií balených vo fľaštičkách s objemom 50 ml a praktickým dávkovačom. Ponúkame aj wellness kozmetiku na zvýšenie efektu saunovania hlavne na kvalitu pokožky (hydratačný glycerínový krém, zjemňujúci medový krém, peelingová soľ). Pozrite si naše saunové príslušenstvo.

Ako saunu udržiavať?

Pre plnohodnotný zážitok zo saunovanie v čistej a hygienicky ošetrenej kabíne bez baktérií odporúčame interiér sauny pravidelne ošetrovať a dezinfikovať špeciálnymi prípravkami z našej ponuky. Nad rámec čistenia pomáha na údržbu vzhľadu povrchu a jeho impregnáciu použitie parafínového oleja. Rozhodne nezabúdame ani na dôkladnú očistu doplnkov a príslušenstva. Dobrým vetraním sauny predchádzame množeniu baktérií vo vlhkom prostredí.