Ako vybrať krbové kachle?

Uvažujete o kúpe krbových kachlí? Robíte dobre! Krbové kachle dokážu vykúriť celý dom a pritom ušetríte za palivo. Stačí porovnať, koľko stojí kubík plynu alebo kilowatt elektriny – a na koľko vás vyjde drevo, pelety alebo uhlie. 

Investícia do krbových kachlí sa vám približne za rok vráti na nižších cenách za palivo. Aké krbové kachle ale vybrať a podľa čoho sa pri ich výbere riadiť, aby čo najlepšie vyhovovali vašim požiadavkam?

Krbové kachle sú výbornou varinatou lacného a ekologického vykurovania. Okrem úspor peňazí a čistého vzduchu je pre kupujúcich doležitým parametrom výberu i vzhľad. Moderné krbové kachle sú totiž dizajnovou dominantou interiéru a vytvárajú príjemnú, romantickú atmosféru. 

Ešte než začnete vyberať dizajn, mali by ste uvážiť ako často a na aký účel budete krbové kachle používať.

Krbové kachle s plechovým plášťom

Predstavujú ideálne riešenie pre nepravidelne vykurované chaty a chalupy, najmä keď majú dvojitý plechový plášť, vďaka ktorému sa rýchlejšie zohrejú.

Krbová pec

Keramické krbové kachle

Keramické kachle sú zase romantika. S dizajnom môžete čarovať podľa vlastnej vôle a v ich prospech hovoria i technické parametre: dlhá životnosť, vysoká tepelná účinnosť a ekonomická prevádzka s nízkou spotrebou paliva – stačí do nich priložiť dvakrát denne. Rozkurovanie síce chvíľku trvá, ale potom hrejú dlho po vyhasnutí ohňa, pretože kachle akumulujú teplo a uvoľňujú ho postupne.

Kachlová pec

Liatinové kachle

Liatinové kachle čiastočne spájajú výhody plechu a keramických kachlí: rýchlo sa zohrejú a dokážu akumulovať sálavé teplo.

Peletové kachle

Ak chcete efektívneho dráča s vysokým výkonom, zvoľte peletové kachle. Za nenápadnou fasádou skrývajú vynikajúcu účinnosť a pohodlnú obsluhu. S veľkým zásobníkom na palety a automatickým podávačom je kúrenie rovnako jednoduché ako pri plyne.

Peletová pec

Krbové kachle s výmenníkom

Ak by ste chceli vykurovať viac miestností alebo napojiť bojler na teplú vodu, doporučujem krbové kachle s výmenníkom. Prostredníctvom rúrok a radiátorov vykúria bez problémov celý byt či dom. Niektoré kachle od výrobcu HAAS+SOHN majú dokonca unikátny vymeniteľný výmenník, ktorý je možné vybrať a nahradiť ho záslepkou. V prípade potreby možno zásobník znovu vrátiť do vykurovacieho systému.

Grand max

Terciárny prívod vzduchu

Pokiaľ chcete maximálne ušetriť na palive a navyše sa správať ekologicky, môžete zvoliť najmodernejšie krbové kachle s terciárnym prívodom vzduchu. Terciárny vzduch sa rovnako ako sekundárny predhrieva vo vonkajšom plášti kachlí. Zatiaľ čo sekundárny vzduch do kúreniska prúdi cez dýzy v hornej prednej časti a je možné ho regulovať, terciárny vzduch preniká sústavou otvorov v zadnej alebo bočnej časti kachlí. Krbové kachle si ho nasávajú prirodzene ťahom komína, a zásobujú tak plameň kyslíkom podľa potreby. Tým podporujú sekundárne spaľovanie plynov uvoľnených z paliva primárnym horením. Predlžuje sa tak doba horenia, znižuje sa celková spotreba paliva a klesá obsah škodlivín, ktoré odídu komínom.

Spalovánie

Základom je výkon krbových kachlí

Základným parametrom, ktorý určuje, aké krbové kachle sú vhodné do vášho domu je tepelný výkon. Kachle totiž musia byť vyťažené tak akurát. Ak výkon podceníte a budete ich dlhodobo preťažovať, môžete výrazne skrátiť ich životnosť. Keď naopak zakúpite kachle príliš výkonné, budete mať príliš stlmený prívod vzduchu a budete musieť prikladať málo, aby ste neprekurovali. Zbytočne zadymíte sklá, pretože nebude fungovať oplachovanie skiel prúdením sekundárneho vzduchu a zároveň nebude fungovať optimálne výhrevný systém, čoho výsledkom budú zadechtované kachle a spalinové cesty. Navyše budete mať doma prekúrené.

Ideálna je preto zlatá stredná cesta, kedy krbové kachle pracujú na tzv. nominálny alebo menovitý výkon, teda 60 až 70 % maximálne možného výkonu. Toto rozmedzie je vhodné pre pravidelné vykurovanie. Aby sa nominálny výkon čo najviac priblížil k zodpovedajúcej hodnote tepelnej straty vykurovaného priestoru, musíte zohľadniť aj ďalšie faktory: Pri domoch a bytoch, kde krbové kachle predstavuje len občasný doplnkový zdroj tepla, by sa mal výkon pohybovať skôr na dolnej hranici nominálneho výkonu. Ak slúžia kachle na nárazové vykurovanie víkendového sídla, budete sa pohybovať v hornej hranici nominálneho výkonu, prípadne ešte môžete výkon o niečo navýšiť.

Ako spočítať výkon kachlí

Výkon krbových kachlí je daný veľkosťou priestoru, ktorý budú vykurovať a únikmi tepla, ktoré závisia na stave vykurovanej nehnuteľnosti. Ako ho spočítate? Jednoducho vynásobíte úžitkovú plochu bytu výškou stropu. Pre základnú orientáciu môžete vychádzať z nasledujúceho prehľadu tepelných strát:

Typ priestoru Tepelná strata
Veľmi dobre izolovaný/nízkoenergetický dom 23 W/hod/m³
Udržiavaný, dobre izolovaný dom 30 W/hod/m³
Stredne izolovaný dom 35 W/hod/m³
Dom so zlou izoláciou 50 W/hod/m³
Nedobre izolovaný rekreačný objekt 80 W/hod/m³ s nárazovým vykurovaním*
* Pri nárazovo vykurovaných chatách a chalupách potrebujete viac tepla na prvotné vyhriatie stien a kvalita izolácie býva obvykle nižšia ako u trvalo obývaných domoch. Tomu zodpovedá hodnota 80 W/hod/m3. Ak však máte ako víkendové sídlo moderný zrub, budú samozrejme tepelné straty podstatne nižšie

Teraz použijete vzorec pre zjednodušený výpočet výkonu:
Objem vykurovanej plochy (m3) × tepelné straty (W/hod/m3) = výkon (W)
Príklad výpočtu:
Stredne  izolovaný dom s veľkosťou 100 m
2 a výške stropov 3 m má objem 300 m3. Túto hodnotu vynásobíme hodnotou tepelných strát (35 W/hod/m³): 300*35 = 10 500 W = 10,5 kW. Pre stredne izolovaný dom s veľkosťou 100 m2 teda bude ideálna pec alebo krbová vložka s nominálnym výkonom 10 – 11 kW. Tento výpočet je však len orientačný. Parametrov pre výber je oveľa viac.

Správny ťah komína

Dôležité je, overiť si tieto základné parametre pre výber kachlí:

  • Veľkosť priestoru, ktorý chcete vykúriť
  • Výšku komína, prípadne jeho ťah
  • Priemer dymovodu, aby ste mohli kachle správne zapojiť do komína.

Nejčastějším problémom bývá komín, resp. jeho ťah. Predejcovia často čelia sťažnosiam typu „… komínom to byť nemôže, staré kachle ťahali bezchybne“. Lenže každé kachle mali iný výkon a iné parametre. Čo stačilo pre staré dobré petry, nemusí moderným krbovým kachliam vyhovovať. Ťah komína bude v tomto prípade príliš malý.

Výzvou môže byť i zapojenie kachieľ do spoločného komína paneláku, kam ústí viacej vykurovacích telies. Ťah sa v ňom bude meniť podľa toho, koľko zdrojov tepla je momentálne v prevádzke, a vy to len ťažko ovplyvníte.

Na vine môže byť tiež komín príliš nízky alebo naopak vysoký, zle vyspárovaný, takže netesní, prípadne len zanesený spalinami z predchádzajúceho vykurovania. Problém môže spôsobovať i prekážka v komíne, napríklad zle nastavená redukčná klapka dymovodu.

V tomto prípade doporučujeme obrátiť sa na odborníka alebo skúseného predajcu.

Čo ešte musíte vziať do úvahy pri výbere kachlí

Pri výbere zvážte aj klimatické pásmo: inak budete vykurovať dom na Orave ako byt v Podunajskej nížine. Je potrebné vziať do úvahy aj výšku komína, jeho ťah, priemer dymovodu a spôsob napojenia kachlí do steny horným, bočným či zadným dymovodom. Rozhoduje aj spôsob a početnosť kúrenia:  Bude krbová pec hlavným zdrojom tepla? Slúži len na vykurovanie? Zvážiť by ste mali aj druh a kvalitu paliva: Máte k dispozícii stodolu, kde môže krbové drevo aspoň dva roky schnúť, aby optimálne horelo alebo sklad na pelety?

Už máte predstavu, aké kachle chcete? Vyberte si viac modelov a pozorne si prečítajte sprievodnú dokumentáciu, kde nájdete technické parametre, návody na použitie a vyhlásenie o vlastnostiach. Kompletnú dokumentáciu nájdete u konkrétnych výrobkov v dokumetoch na stiahnutie. 

Ako kúriť v kachliach: Tipy a triky pre začiatočníkov 

  • Kúrte jedine dobre vyschnutým drevom. To má oveľa vyššiu výhrevnosť ako aj menšiu dymivosť, takže neušpiní sklo na dvierkach. Najlepšie a najrýchlejšie horí breza a smrek, ktoré sú vhodné na podpaľovanie. Najvyššiu výhrevnosť má tvrdé drevo dubové alebo bukové, ktoré vydrží horieť krásne dlho. Najlepšie voní drevo z ovocných stromov.
  • Okrem dreva sa dá v krbových pechliach kúriť aj drevnými peletami či briketami, ktoré sa vyrábajú z drevnej alebo rastlinnej biomasy a uhoľnými briketami.
  • Ako prikladať, aby sa nedymilo? To môže byť u každých kachlí iné podľa toho, ako sú usporiadané ovládače vzduchu. Vždy je však potrebné pred otvorením dvierok nastaviť kachle tak, aby šiel prúd vzduchu zdola pod rošt. Pri najčastejšom type kachlí, kedy sa primárny a sekundárny vzduch ovláda zvlášť, postupujete takto: najskôr zatvoríte sekundárny vzduch a otvoríte primárny. Počkáte, kým sa plameň rozhorí a prúdenie vzduchu vytiahne dym do komína. Potom ľahko pootvoríte dvierka, čím znovu oživíte plameň. Kachle sa ešte viac rozhoria a do komína odíde ďalšia časť dymu. Až potom môžete naplno otvoriť a prikladať. Aj tak ale dvierka otvárajte pomaly. Ako už bolo uvedené, prikladajte len vyschnuté drevo – najlepšie keď ho necháte vyschnúť niekde v kôlni. Pri mäkkom dreve stačí rok, pri tvrdom aspoň dva. A dávajte ho až na žeravé uhlíky, nie do otvoreného ohňa.

Prezrieť sortiment krbových kachlí 
Prihlásiť sa
Uživatel nepřihlášený
Registrovať