Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Bazénová filtrácia – ako ju vybrať a udržiavať

Bazénová filtrácia – ako ju vybrať a udržiavať

Voda v bazéne sa nedá stále meniť, pretože to by bolo skutočne nákladné. Väčšinou stačí, aby sa používala bazénová filtrácia a doplňovala bazénová chémia. Potom budete mať 100% istotu, že sa kúpete v skutočne čistej vode.
Bazénová filtrácia – ako ju vybrať a udržiavať

Potrebujem filtráciu?

Áno. Kvalitná piesková alebo kartušová filtrácia je srdcom každého záhradného bazéna, ktoré zabezpečia, že v ňom budete mať vždy čistú a nezávadnú vodu (ruka v ruke s používaním zodpovedajúcej bazénovej chémie).

Akú filtráciu zvoliť?

Vždy je však potrebné hľadieť na to, aby zvolená filtrácia mala vzhľadom na objem bazéna dostatočnú výkonnosť (schopnosť prefiltrovať potrebný objem kubických metrov vody za hodinu). Všeobecne platí, že bazénová filtrácia by mala prefiltrovať celý objem bazéna za 6-8 hodín. Pri nadpriemernej záťaži a pri vysokých teplotách vzduchu je odporúčané, aby filtrácia bazéna všetku vodu prefiltrovala za 3-4 hodiny. Dostatočná výkonnosť filtrácie je tiež dôležitá s ohľadom na to, či a aká bazénová výbava k nej bude pripojená. Pri výbere typovo a kapacitne vhodnej filtrácie je rozumné poradiť sa s naším bazénovým odborníkom.

Piesková filtrácia

Pracuje na prírodnom princípe, kedy voda z bazéna je čerpadlom (súčasť filtrácie) nasávaná do filtračnej jednotky, kde preteká špeciálne pieskovou kremičitú náplňou (optimálna frakcia, teda veľkosť zŕn piesku, je 0,6 až 1,2 mm). V piesku sa zachytávajú mechanické nečistoty a voda sa vracia do bazéna prefiltrovaná a čistá. Piesková filtrácia je tiež nevyhnutná na prevádzku ďalšej bazénovej výbavy, ako sú solárne ohrevy alebo poloautomatické bazénové vysávače. Platí, že čím je filtračná jednotka výkonnejšia, tým efektívnejšia je aj práca bazénového vysávača. Pieskovou filtráciou je možné vybaviť každý typ záhradného bazéna.

Piesková filtrácia

 

Kartušová filtrácia

Tento typ malých plastových filtrácií síce tiež vie zabezpečiť čistú vodu, ale s ohľadom na svoju objektívne nižšiu výkonnosť, len v malých bazénoch (napr. nafukovacích). Ich nevýhodou je zložitejšie čistenie kartušového "papierového" filtra, ktorý sa musí vybrať z tela filtrácie a dôkladne preplachovať tečúcou vodou. Keď je opotrebovaný, musí sa meniť za nový (často aj 2-3krát za sezónu). Kvôli nízkej výkonnosti k týmto typom filtrácie odborníci ani neodporúčajú pripájať akúkoľvek doplnkovú bazénovú výbavu.

Ako sa o filtráciu starať, ako a kedy ju čistiť?

Zapojiť a sprevádzkovať pieskovú filtráciu možno podľa návodu aj svojpomocne. Avšak je vhodnejšie zveriť tento úkon skúsenému bazénovému odborníkovi. Spravidla sa piesková filtrácia zapája súčasne s inštaláciou bazéna. Kvalitné pieskovej filtrácie majú pre pohodlné vládanie tzv. 6cestý ventil, ktorého pomocou jednoducho spustíte aj proces automatického prepláchnutie pieskovej náplne.

Kedy je potrebné meniť piesok?

Záleží samozrejme na miere jeho opotrebeniu a znečisteniu. Skúsenosti hovoria, že je vhodné celú pieskovú náplň vymeniť po každej druhej kúpacej sezóne.

Ako vymeniť piesok vo filtrácii?

Opäť platí, že Vám tento jednoduchý úkon vysvetlí a predvedie bazénový odborník pri inštalácii a sprevádzkovaní filtrácie. Avšak každý to ľahko zvládne podľa priloženého návodu, kde je postup podrobne vysvetlený. Návod k našim pieskovým filtráciám nájdete v dokumentoch na stiahnutie u príslušného výrobku na našich webových stránkach.

Kam pieskovú filtráciu umiestniť?

Zariadenie by nemalo byť umiestnené veľmi ďaleko od bazéna, aby sa zbytočne neznižoval sací výkon čerpadla filtrácie. Malo by byť v zakrytom priestore, kde bude chránené pred poveternostnými vplyvmi - dažďom, prachom. Väčšina odborníkov neodporúča inštalovať filtrácie do podzemných šácht.
 

prehliadnite si sortiment bazénových filtrácií